Za jedného z najznámejších vizionárov súčasnosti môžeme jednoznačne označiť Elona Muska. Zakladateľ spoločností ako Tesla či SpaceX sa už dlhodobo venuje rôznym projektom, medzi ktoré patrí napríklad aj preprava ľudí na Mars. Na nedávnej udalosti v Texase Musk predstavil svoje najnovšie plány s touto, pre mnohých odvážnou misiou.

Už o pár týždňov sa dočkáme prvého letu vesmírnej lode Starship, ktorá bude časom schopná prepraviť ľudí na prvú vesmírnu cestu, prezradil Elon Musk počas predstavenia noviniek. Musk už niekoľko rokov sníva o tom, že to bude práve on, kto začne kolonizovať Mars.

Tieto vyjadrenia vyznievajú neuveriteľne alebo až bláznivo, no Musk tomu verí a robí všetko preto, aby sa mu to aj podarilo. Elon Musk sa v minulosti vyjadril, že na Zemi je veľa problémov a preto je dôležité dať ľuďom nádej do budúcnosti a zmysel pre optimizmus. Verí, že prieskum vesmíru a expanzia človeka do slnečnej sústavy poskytne nádej do ďalšej budúcnosti.

Predstavenie lode Starship, ktorá bude prepravovať ľudí na Mars

Len pár hodín po tom, ako tím technikov a dodávateľov SpaceX dokončil montáž prototypu kozmickej lode Starship, Musk neváhal a ukázal ju svetu. Urobil tak pod holým nebom pri rieke Rio Grande, pričom plánuje postaviť desiatky, ak nie stovky takýchto vesmírnych lodí.

Výroba lode Starship Mk1 trvala približne 4 až 5 mesiacov, pričom vyrobená bola nakoniec z ocele a nie z uhlíkových vlákien, ako to bolo v pláne na začiatku. Zároveň spoločnosť stavia na Floride druhý prototyp Mk2 a neskôr začne pracovať aj na tretej verzii. Musk odpovedal aj na otázku, prečo bola na výrobu lode použitá práve oceľ.

„Oceľ je síce ťažšia ako kompozitné materiály na báze hliníka, ktoré sú používané vo väčšine kozmických lodí, ale oceľ má výnimočné tepelné vlastnosti. Pri extrémne nízkych teplotách nehrdzavejúca oceľ nekrehne a pri veľmi vysokých teplotách atmosférického spätného toku (tepelné žiarenie zemskej atmosféry) sa neroztopí, kým nedosiahne 1 500 stupňov celzia“, informuje arsTechnica.com.

Je dôležité spomenúť aj to, že ďalším prínosom sú náklady, ktoré sú pre spoločnosť veľmi dôležité, hlavne vtedy, ak sa predpokladá s budovaním viacerých kozmických lodí. Materiál z uhlíkových vlákien stojí približne 130 tisíc dolárov za tonu. Nerezová oceľ sa predáva za 2 500 dolárov za tonu, čo je obrovský rozdiel.

Špecifikácie, ktoré sa dajú len ťažko predstaviť

Kozmická loď Starship je 50 metrov vysoká s priemerom 9 metrov, pričom poháňať ju bude 6 raketových motorov Raptor. Hlavný nákladný priestor má objem 1 000 metrov kubických a okrem paliva či iného nákladu dokáže loď zviezť až 100 ľudí. Loď bude disponovať 40 kajutami pre 2-3 osoby, spoločnými priestormi, kuchyňou, skladom a taktiež krytom, v ktorom sa môže posádka schovať pri slnečných búrkach.

Na oficiálnych vizualizáciách disponuje kozmická loď vejárovitými solárnymi panelmi, ktoré zaisťujú prísun elektrickej energie. Prvý prototyp však panely nemá, no namiesto nich je vybavený niekoľkými veľkými batériami, ktoré sú prevzaté z vozidiel Tesla. V záujme tepelnej ochrany bude oceľový povrch poriadne vyleštený. Povrch taktiež nebude ničím natretý, pretože bude dosahovať príliš vysoké teploty.

Interiér kozmickej lode bude prispôsobený podľa toho, pre aké misie bude loď určená. Interiér lode pre misie na Mars bude vzhľadom k diaľke letu a počtu pasažierov výrazne odlišný od interiéru lode lietajúcej k Mesiacu. Podľa Muska sa však pri návrhu interiérov nezabúdalo ani na zábavu, a tak bude loď disponovať priestormi pre vykonávanie rôznych aktivít, ktoré je možné predvádzať v beztiažovom stave.

Raketa bude znovupoužiteľná, pričom lietať bude tak často, že časom sa jej bezpečnosť dostane na podobnú úroveň, ako pri lietadlách. Či sa dá naozaj takáto úroveň dosiahnuť však ukáže až čas.

Okrem hlavných palivových nádrží bude mať Starship aj ďalšie menšie nádrže, ktoré zostanú na rozdiel od tých hlavných plné až do pristávacieho procesu. Je to veľmi dôležité, pretože inak by hrozilo, že motory po naštartovaní nasajú vzduchovú bublinu, ktorá vznikne pri vznášaní paliva v stave beztiaže. To by s najväčšou pravdepodobnosťou mohlo motory úplne poškodiť.

Starship preto bude mať takzvané „header tanks“, čo sú menšie nádrže, ktoré budú obsahovať pohonné látky určené pre pristávanie, informuje elonx.cz. Starship bude mať pravdepodobne viacero verzií. Okrem jednej verzie pre prepravu ľudí bude potrebná aj verzia s veľkým nákladným priestorom a časom sa uvažuje aj nad výrobou akéhosi „tankeru“, ktorý bude určený na dotankovanie iných lodí Starship na obežnej dráhe. Loď bude navyše schopná uniesť až 150 ton nákladu.

Super Heavy a brutálne motory Raptor

Kozmická loď Starship Mk1 bude neskôr osadená na rakete Super Heavy s 37 motormi Raptor. Ich počet sa však môže v budúcnosti líšiť od misie, no vždy by malo pohon zabezpečovať minimálne 24 motorov Raptor. Prvé štarty však prebehnú pravdepodobne asi len s 20 motormi, aby sa minimalizovali škody v prípade zlyhania.

Raketa Super Heavy meria až 68 metrov s priemerom 9 metrov. Starship a Super Heavy budú spolu siahať až do výšky 118 metrov. Motory Raptor sú s uzavretým cyklom, ktorý spaľuje metán a kvapalný kyslík. Metán má ako palivo výhodu napríklad v tom, že horí čistejšie než petrolej používaný pri raketách Falcon. To má za následok menšie zanesenie motorov rôznymi usadeninami.

Ďalšou výhodou metánu je to, že je lacný a navyše sa dá vyrábať na Marse z vodíku získaného z ľadu a z CO2 získaného z danej atmosféry. Motory Raptor sú doposiaľ najsilnejšie motory spoločnosti SpaceX. Ťah má okolo 2 MN, čo je až 2,5 krát viac než Merlin 1D pri raketách Falcon. Dlhodobým cieľom SpaceX je dosiahnuť v spaľovacej komore tlak 300 barov, ale pre motory bude reálne stačiť aj 250 barov.

Cena jedného motora je viac ako 2 milióny dolárov, no podľa Elona Muska sa jeho cena pri masovej výrobe zníži približne o viac ako desaťkrát, teda pod 200 tisíc dolárov. Motory sú navyše navrhnuté pre 1 000 letov s takmer nulovou údržbou, takže náklady na údržbu budú minimálne.

Čo nás čaká v budúcnosti?

Prvý let rakety Starship by sa mal uskutočniť do dvoch mesiacov. Je až neuveriteľné, aké pokroky dokáže robiť Elon Musk so svojimi vesmírnymi projektami. Určite sa nájde množstvo ľudí, ktorí doteraz ničomu podobnému neverili, no postupne menia svoje názory.

Ešte pred pár rokmi sme si nič podobné nevedeli ani len predstaviť, no ľudstvo je opäť o niečo bližšie k míľniku, ktorý by opäť o niečo zmenil svet, v ktorom žijeme. Bude rozhodne zaujímavé sledovať, ako sa bude spoločnosti SpaceX dariť v skúšobných a neskôr aj v ostrých letoch, no pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, môžeme sa stať svedkami niečoho veľkého.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom