Elon Musk je všeobecne známy svojim optimizmom okolo všetkého, čo sa týka jeho firiem. Okrem implantátov Neuralinku či ceste na Mars sa nebojí rozprávať ani o autonómnej funkcii autopilota Tesly, ktorá údajne dosiahne základy najvyššej úrovne už tento rok. Podľa odborníkov je však plne autonómne vozidlo ešte vzdialenejšie ako spomínaná cesta na Mars, píše InsideEVs.

Nie je pochýb, že funkcia autopilota Tesly patrí medzi tie najprepracovanejšie na svete a jej vývoj smeruje k ozajstnému autonómnemu riadeniu.

CEO spoločnosti, Elon Musk, na tohtoročnej Svetovej konferencii pre umelú inteligenciu v Šanghaji (WAIC) uviedol, že Tesla dosiahne základné funkcie 5. úrovne autonómneho riadenia už tento rok.

Musk verí v plnú autonómiu autopilota Tesly

To v preklade znamená, že vozidlo nevyžaduje žiadny zásah človeka. Príkladom by bol napríklad robotický taxík, ktorý dokáže rozvážať ľudí bez prítomnosti vodiča. Podobný plán oznámil v apríli minulého roka aj samotný Musk, ktorý plánoval do konca tohto roka priniesť až milión takýchto vozidiel.

Musk na nedávnej konferencii po zverejnení finančných výsledkov Tesly za druhý kvartál 2020 uviedol, že testuje najnovšiu verziu autopilota, ktorá ho podľa vlastných slov dokáže odviezť z domu do práce takmer bez zásahu do riadenia, informoval Electrek.

„Takmer sa dostávame do bodu, kedy môžem ísť zo svojho domu do práce bez zásahu (do riadenia, pozn.). Som preto presvedčený o tom, že do konca tohto roka bude najvyššia úroveň autonómneho riadenia dokončená,“ uviedol Musk.

Tesla nie je podľa odborníkov priekopníkom

Takéto slová si však pochopiteľne vyžiadali obrovské množstvo kritiky. Portál Automotive News sa na túto tému porozprával s odborníkmi na bezpečnosť, technológiu a automobilový priemysel, ktorí sú voči funkcii autopilota od Tesly poriadne skeptickí. Myslia si, že Musk je doslova bližšie k odletu na Mars ako k predaju plne autonómneho vozidla.

Podľa riaditeľky laboratória pre ľudí a autonómiu na Duke University sú hlavným problémom autopilota Tesly jeho systémy vnímania. Tie údajne nefungujú dobre v zlom počasí, čo môže mať v budúcnosti neblahé dôsledky.

Nenechaj si ujsť
Tesla má ďalší tajný projekt. Po rokoch príde zmena, po akej volajú všetci fanúšikovia značky

Ďalší z odborníkov, Sam Abuelsamid, nedávno vytvoril rebríček 18 spoločností, ktoré sa zaoberajú autonómnym riadením vozidiel. V hodnotení skončila Muskova automobilka na poslednom mieste.

Napriek tomu, že autopilot od Tesly rozhodne nie je na zlej úrovni a vďaka množstvu kamier či radarov dokáže v mnohých prípadoch zabrániť zrážke, na uvedenie plného autonómneho riadenia nie je spoločnosť podľa odborníkov ešte pripravená. Bude zaujímavé sledovať, ako sa ďalší vývoj dokáže v najbližšej dobe posunúť a či sa Musk pokúsi tento rok uviesť plne autonómne vozidlo do predaja.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom