Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vízia Elona Muska už dlhé roky zahŕňa aj cestu na Mars a späť na Zem, čo však doteraz nebolo možné. So silným raketovým pohonom a vesmírnou loďou Starship sa mu však jeho sny môžu splniť a počas včerajšej udalosti odhalil verejnosti bližšie detaily o ďalších plánoch SpaceX. Už o pár týždňov sa dočkáme prvého letu vesmírnej lode Starship, ktorá bude neskôr schopná poslať ľudí na prvú vesmírnu cestu, prezradil Elon Musk počas predstavenia noviniek. Téme sa venoval aj portál Wired.

SpaceX a Elon Musk majú spolu za sebou bohatú históriu, počas ktorej sa toho veľa zmenilo. Pre rokmi sa objavili prvé informácie o budúcnosti vesmírnych letov a o tom, že Musk plánuje kolonizovať Mars a dostať naň prvých ľudí. Podobné správy mohli doteraz vyznieť ako science fiction.

S odhalením nových cieľov na najbližšie obdobie sa zdá by dosiahnutie tohto plánu čoraz reálnejšie. Počas tejto udalosti v Boca Chica v Texase sa pritom za Muskom vynímala vesmírna loď Starship Mk1, ktorá bude neskôr usadená na rakete Super Heavy s 37 motormi Raptor.

Elon Musk prezradil ďalšie detaily o vesmírnej lodi Starship a plánoch SpaceX

V továrni SpaceX na Myse Canaveral existuje aj druhá takáto vesmírna loď označená ako Mk2. Prvá z nich sa má pritom preletieť už v najbližších týždňoch a prvý orbitálny let by potom mohol prísť už do 6 mesiacov. Samotná vesmírna loď Starship je vysoká 50 m a v priemere má približne 9 m. Loď by mala byť schopná vyniesť celkovo až 150 ton nákladu, informuje The Verge. Starship a Super Heavy budú spolu siahať do výšky až 118 metrov.

Všetko bude pritom pred ostrým štartom usadené na spomínaný booster Super Heavy, ktorý meria v priemere rovnako 9 metrov, avšak je vysoký až 68 metrov a bude schopný poňať 37 raketových motorov Raptor. Ich počet sa však môže v budúcnosti líšiť od misie, no vždy by malo pohon zabezpečiť minimálne 24 motorov Raptor. SpaceX má zatiaľ hotových iba 12 Raptorov, no podľa Muskových tvrdení z mája tohto roka sa mala produkcia v lete zvýšiť na 1 vyrobený motor každé 3 dni. Nie je však známe či sa tento cieľ podarilo dosiahnuť.

Nenechaj si ujsť
Najodvážnejšie projekty Elona Muska: Ľudia budú kolonizovať Mars a celá Zem bude pokrytá internetom

Musk však ešte pred niekoľkými mesiacmi oznámil aj to, že vesmírna loď Starship nebude nakoniec vyrobená z karbónových vláken, ale z ocele. Teraz je SpaceX pripravený poslať tento monštruózny výtvor na prvý let, o čom svedčia aj dokumenty od FCC a FAA, ktoré tvrdia, že sa Starship vydá na prvý let už 13. októbra tohto roku do výšky zhruba 22 km. V otázkach po prezentácii pritom Musk prezradil, že pokiaľ bude orbitálny let do 6 mesiacov úspešný, môže Starship do roka vyletieť do vesmíru aj s prvou posádkou. Cieľom je pritom stále dopraviť 100 ľudí na Mars, ktorí budú mať k dispozícii 1000 m3 priestoru v tejto vesmírnej lodi, informuje Kosmonautix.

SpaceX potrebuje taktiež naďalej vyrábať motory Raptor a celkovo je pre viacero lodí Starship a rakiet Super Heavy potrebných až 100 Raptorov. Výroba samotnej lode Starship Mk1 trvala 4 až 5 mesiacov. Musk sa však nezdráha ani myšlienky, že by sa na Mesiac dostala aj tunelovacia súprava a potvrdil, že jeho Tesly by bolo možné využiť aj na Marse miesto vlastného Mars roveru. Podobne ako iné rakety SpaceX, aj loď Starship bude znovu použiteľná, avšak v tomto prípade bude výzvou návrat na Zem a ovládanie jej pristávacieho manévru. Okrem týchto noviniek však má Musk v rukáve väčšie plány, ktoré sú k Zemi omnoho bližšie.

SpaceX totiž vyvíja aj Crew Dragon, kozmickú loď, ktorej program sa niekoľkokrát oneskoril. V spolupráci s NASA však chce v tomto prípade spoločnosť poslať ľudí na Mesiac už v roku 2024. Práve na tento projekt, vrátane kozmických lodí Falcon a Dragon, sa sústredí väčšina tímu SpaceX, pričom podľa slov Elona Muska pracuje na lodi Starship menej ako 5 % celej spoločnosti. Napriek tomu sa podarilo dotiahnuť plány ďaleko a už čoskoro budeme svedkami prvého letu tejto vesmírnej lode, ktorá má jedného dňa dopraviť ľudí na Mars. Všetky ďalšie detaily z prezentácie nájdeš v priloženom videu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú