Autopilot od Tesly je najpokročilejším asistentom riadenia, ktorý môžeme v súčasnosti v komerčných vozidlách nájsť. Stále sa však nejedná o plnohodnotného autopilota schopného stopercentne autonómnej jazdy. CEO spoločnosti, Elon Musk však vyhlásil, že automobilka je veľmi blízko k dokončeniu piatej úrovne autopilota, informuje InsideEVs.

Piata úroveň autopilota je už schopná autonómneho riadenia vozidla v akejkoľvek premávke, čiže vodič, alebo v tomto prípade skôr pasažier, nemusí nijakým spôsobom zasahovať do riadenia a ani dávať pozor či reagovať na neobvyklé situácie v premávke.

V súčasnosti však elektromobily Tesla disponujú iba 2. úrovňou autopilota, ktorý podľa Amerického národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) dokáže za určitých okolností ovládať riadenie, brzdenie aj akceleráciu vozidla. Vodič však musí neustále dávať pozor a vykonávať všetky ostatné úkony spojené s riadením.

Tesla

To, že Tesly disponujú iba 2. úrovňou autopilota však nie je celkom pravda. Oficiálne je autopilot evidovaný iba na tejto úrovni, no prostredníctvom OTA aktualizácií ho Tesla v priebehu rokov neustále vylepšuje a v súčasnosti už dosahuje parametre 3. úrovne autonómnej jazdy.

Tretia úroveň je podľa NHTSA schopná za určitých okolností vykonávať všetky úlohy vedenia vozidla. Vodič však musí byť pripravený prevziať kontrolu nad vozidlom vždy, keď ho na to systém vyzve.

Podľa amerických úradov v súčasnosti oficiálne nie sú na cestách žiadne vozidlá, ktoré by dosahovali tretiu alebo vyššiu úroveň autonómneho riadenia, no ak by sa súčasný autopilot Tesly prehodnotil, požadované kritéria zrejme splní.

Flickr

Tesla zrejme čaká a do svojich áut bude chcieť oficiálne dostať rovno piatu úroveň autopilota, čo by bol obrovský krok vpred. Ako informoval Forbes, Musk na štvrtkovej konferencii v Čine oznámil, že piatu úroveň dosiahnu už tento rok.

Vyjadrenie však bolo na Muskove pomery veľmi opatrné. O piatej úrovni autopilota hovoril v zmysle, že automobilka dosiahne iba „základnú funkčnosť“ a reálne nasadenie do vozidiel môže pokojne trvať ďalších pár mesiacov či dokonca rokov.

Vozidlá s autopilotom piatej úrovne už nemusia mať pedále a dokonca ani volant a systém automatizovanej jazdy je schopný samostatne riadiť vozidlo za každých okolností. Posádka v aute je iba „pasažiermi“ a vyslovene sa v ňom nenachádza žiadny šofér. Pasažieri môžu vo vozidle pokojne spať, alebo môže byť takéto vozidlo poslané na určité miesto bez ľudskej posádky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom