Smartfóny dnes schádzajú z výrobnej linky mnohých výrobcov, ktorí ponúkajú tie najrôznejšie modely s rozdielnymi vlastnosťami. Jedno však má väčšina z nich spoločné, a tým je operačný systém Android, ktorý mnohokrát zdobia grafické nadstavby. Jedným z najlepších vylepšení Androidu je práve MIUI 10 v podaní Xiaomi, ktoré svojimi vlastnosťami prekonalo dokonca aj čistý originál od Googlu.

Grafické úpravy Androidu pridávajú do smartfónov mnoho nových vylepšení, ktoré žiaden iný výrobca nemá. Každá nadstavba je totiž jedinečná, no v minulosti dokázali neraz skúšať trpezlivosť používateľa. Kvôli tomu sa stávalo, že model s grafickou nadstavbou bol o čosi pomalší ako čistý Android, no týmto dňom už dávno odzvonilo. Práve naopak, dnes sú tieto vylepšenia v tomto systéme často ešte lepšie ako samotný neupravený Android.

Xiaomi rozdrvilo s nadstavbou MIUI 10 aj čistý Android

Pre otestovanie schopností nadstavieb od rôznych spoločností bol využitý čínsky nástroj Master Lu. Ten hodnotil spracovanie každej známej nadstavby, ktorú v dnešných smartfónoch nájdeme. Testovaniu sa tak nevyhli modely Samsungu, Nubie, Huaweiu, Smartisanu, ale nezabudlo sa samozrejme ani na Xiaomi, či smartfóny od Googlu. Každý z týchto výrobcov má vo svojich modeloch unikátne grafické prostredie. V kórejských kúskoch Samsungu nájdeme nadstavbu Experience UI, OnePlus ponúka HydrogenOS, Oppo má zasa ColorOS, Huawei ponúka EMUI, Google čistý Android a Xiaomi vyvíja nové MIUI 10.

Nenechaj si ujsť
Xiaomi už predstavilo globálnu verziu MIUI 10. Dostaneme želané funkcie

Všetky tieto prostredia poskytujú používateľom mnoho jedinečných možností, ktoré zákazníkov pri výbere nového smartfónu vracajú späť k danému výrobcovi. Mnohí si totiž po čase na danú nadstavbu Androidu zvyknú. Medzi tie najpopulárnejšie a najlepšie patrí práve MIUI 10 od Xiaomi, ktoré v tomto testovaní obsadilo 4. miesto. Xiaomi sa s MIUI 10 podarilo tromfnúť aj čistý Android od Googlu, ba aj Samsung Experience UI. Nástroj Master Lu totiž ukázal, že táto špičková nadstavba od Xiaomi je omnoho rýchlejšia, produktívnejšia a ponúka viac funkcií.

V rebríčku ju predbehla len nadstavba Smartisan OS, no s tou sa u nás takmer nestretávame. Druhé miesto patrí EMUI od spoločnosti Huawei a pozíciu lídra si ukradlo OnePlus s nadstavbou HydrogenOS. Napriek tomu dosiahlo MIUI 10 skvelý úspech, ktorý svedčí o jeho vyspelosti a lepších možnostiach, než má čistý Android a mnohé ďalšie grafické nadstavby. Stále však ide len o beta verziu tejto Xiaomi nadstavby, ktorá môže byť vo svojej oficiálnej podobe ešte dokonalejšia.

Beta testovanie takmer pre každého

V tejto poslednej verzii Xiaomi dokonca stavilo kartu aj na umelú inteligenciu, ktorá so sebou prinesie digitálneho asistenta. Vylepšení sa však dočká aj dizajnová stránka nadstavby a jej prostredie, ktoré spolu s novými možnosťami opäť očarí fanúšikov tohto čínskeho giganta. Zatiaľ je pre mnohých dostupná len beta verzia MIUI 10, ktoré je stále vo vývoji. Dokončenie testovania môže trvať zopár ďalších týždňov. Zoznam modelov, ktoré sa mohli zapojiť do beta testovania nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom