Presne pred týždňom na čínske Xiaomi predstavilo niekoľko noviniek na svojej veľkej konferencii. Okrem trojice smartfónov (Mi 8, Mi 8 SE a Mi 8 Explorer Edition) sme sa dočkali aj nadstavby Androidu v podobe MIUI 10. Spoločnosť už predstavila aj globálnu verziu.

Predstavenie sa konalo v Indii, a to spolu so smartfónom Xiaomi Y2, ktorý výrobca bude na tomto trhu predávať. Okrem ukážky funkcií sme sa dočkali aj potvrdenia dátumu začiatku beta testovania. Prvá vlna zariadení dostane túto možnosť v polovica júna, ďalšie budú krátko na to nasledovať. Funkcionalita globálnej verzii MIUI 10 je pri hlavných novinkách prakticky totožná s čínskou verziou, tieto funkcie nás teda čakajú:

Zlepšená rýchlosť

Tak, ako pri predstavení prakticky každej novej verzii, aj teraz nám Xiaomi dopraje vyššiu rýchlosť celého systému. Platí to najmä pri otváraní aplikácií a animáciách. Prispeje k tomu umelá inteligencia, ktorá bude na základe strojového učenia predpokladať úmysly používateľa. Na základe toho bude načítavanie aplikácií rýchlejšie a pohyb v systéme svižnejší.

Nové zvukové notifikácie

Zmena sa objaví aj pri notifikáciách. Tie dostanú unikátne zvukové prevedenie a každé upozornenie má zaznieť inak. Pri príchode viacerých notifikácií majú dokonca vytvoriť akúsi  harmóniu.

Podpora natiahnutých displejov

Jednoznačným trendom, ktorý sa rozšíril do zariadení každej kategórie sú natiahnuté displeje. Tie už často prichádza aj s výrezom na hornej strane a výnimkou nie je napríklad nový Xiaomi Mi 8. Čínsky výrobca preto aj vo svojej novej nadstavbe viac myslí na optimalizáciu rozloženia aplikácií aj notifikačného panela.

Podpora gest

K rozširovaniu displejov patrí aj snaha o elimináciu ovládacích prvkov. Priestor tak dostávajú gestá, ktoré sú známe najmä z iPhone X. Google už pri Androide P avizoval príchod takéhoto ovládania, výrobcovia však veci značne urýchľujú. Potiahnutie zospodu smerom nahor tak v MIUI 10 bude znamenať návrat na domovskú obrazovku. Rovnaký pohyb, ale so zastavením v strede obrazovky vyvolá zoznam spustených aplikácií. Tlačidlo späť je zas nahradené potiahnutím od kraja obrazovky vpravo alebo vľavo.

Bokeh efekt s jedným fotoaparátom

MIUI 10 prinesie aj podporu obľúbeného bokeh efektu, ktorý využívame primárne na duálnych fotoaparátoch. Xiaomi však aj majiteľom starších zariadení, ktoré tento prvok nemajú, umožní vychutnať si tento efekt. Opäť v tom bude mať prsty umelá inteligencia, ktorá bude zodpovedať za rozpoznanie hĺbky poľa.

To sú teda hlavné novinky, ktoré čakajú používateľov Xiaomi telefónov. Pokiaľ aj ty vlastníš smartfón tejto značky, zoznam zariadení, ktoré dostanú nové MIUI 10 nájdeš v našom predchádzajúcom článku.

Tieto zariadenia dostanú nový update:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom