Majú obvykle zelenú krv a superschopnosti ďaleko prevyšujúce ľudské možnosti, prichádzajú k nám z ďalekých planét a stret s nimi je obvykle neľútostný a zničujúci. Reč je o mimozemšťanoch, ktorí sú stále mimoriadne obľúbenou inšpiráciou pre autorov sci-fi a zároveň neustále stimulujú našu zvedavosť.

Ich stretnutia s ľudstvom spisovatelia opisovali už v 19. storočí a napriek všetkým technologickým možnostiam vo filmovom svete je ich podoba pre nás stále záhadou. Popri ich vzhľade však najväčším tajomstvom naďalej ostáva aj to, ako by vyzeral samotný kontakt s nimi. Vďaka fantázii filmových tvorcov vznikli stovky filmov na túto tému a my ti predstavíme tie najlepšie, v ktorých mimozemšťania rozhodne neprišli s posolstvom mieru.

Edge of Tomorrow

Príbeh epického sci-fi Edge of Tomorrow by sa dal pozerať stále dookola a to doslova. Hlavná postava Wiliam Cage (Tom Cruise) sa ocitne uprostred masívneho vojenského vylodenia na pláži v boji s mimozemskou rasou, kde pri prvom strete okamžite zomiera. Následne sa prebúdza a zistí, že každou jeho smrťou sa opakuje ten istý deň, čo mu dáva šancu zistiť, ako cudziu rasu poraziť.

Snímka režiséra Douga Limana sa stala ukážkou toho, ako sa dá už niekoľkokrát zrecyklovaný nápad s mimozemskou inváziou natočiť originálne a bez zbytočného klišé. Neustála dynamická akcia pritlačí diváka do sedadla a nepustí až do konca, niet preto divu, že viacerí fanúšikovia označili toto sci-fi ako najlepší film roku 2014.

Predátor

Akčný až hororový stret s mimozemšťanom si na našej planéte v roku 1987 pripísal aj Arnold Schwarzeneger v kultovom Predátorovi. Legendárny akčný hrdina si zahral veliteľa špeciálnej jednotky, ktorá prichádza do juhoamerickej džungle s cieľom vyslobodiť zajatcov z rúk miestnych povstalcov. Ich plány sa však pretnú s mimozemským zabijakom, ktorý razom odštartuje loveckú sezónu.

Predátor je už klasickým zástupcom akčného survival hororu. Jeho najväčšou devízou je precízne a pomaly budovaná atmosféra vychádzajúca z originálneho prostredia džungle, ktorá podporuje neustály strach z neznámeho.

Ak pripočítame po zuby ozbrojenú jednotku na čele s Arniem a jeho horou svalov, jedná sa o najlepší kokteil hororovej a akčnej sci-fi jazdy, ktorá vďaka svojej vizuálnej stránke a perfektnej hudbe zabaví aj dnes. Akcie chtivých fanúšikov môžu potešiť aj pokračovania vrátane novinky Predátor: Evolúcia z roku 2018, v týchto prípadoch však nejde o nič iné ako filmy na jedno pozretie.

Tiché miesto

Sociálnou drámou spojenou s mimozemskou inváziou nás ohúril už M. Night Shyamalan vo skvelom filme Znamenia v hlavnej úlohe s Melom Gibsonom. Takmer 15 rokov po tom prichádza John Krasinski so svojou vlastnou variáciou, ktorá však predstavuje omnoho konkrétnejší koncept.

Do svojej snímky Tiché miesto obsadil okrem seba aj svoju manželku, herečku Emily Blunt. Manželia so svojimi deťmi musia prežívať v dystopickom svete a skrývať sa pred mimozemskými príšerami s mimoriadne vyvinutým sluchom.

Ticho sa tak stáva hlavným prvkom prežitia obľúbených postáv a tento boj musia zvládať iba pomocou posunkovej reči. Každým zvukom sa tak ihneď divákovi zvyšuje tep a narastá obava o ich osud.

V sci-fi dráme s minimom dialógov a tiež postáv je kľúčovým elementom na udržanie napätia práve vzťah diváka k ústredným hrdinom, čo v tomto prípade pracuje dokonale. Toto všetko robí túto snímku z roku 2018 absolútnym hitom a z príbehu plávajúceho v artových vodách sa stal nakoniec komerčne úspešný film, čo dokazuje aj vydarené tohtoročné pokračovanie.

Vojna Svetov

Legendárny Steven Spielberg sa už viackrát pohral s myšlienkou, ako by vyzeral príchod mimozemšťanov na Zem. Po filmoch ako Blízke stretnutie tretieho druhu či E.T. mimozemšťan sa do týchto vôd pustil aj so snímkou Vojna Svetov. Tá je založená na rovnomennom sci-fi románe z 19. storočia od H.G. Wellsa o ničivej mimozemskej invázii na planétu Zem a stala sa tak základným pilierom a námetom pre viaceré filmy.

V jeho modernom spracovaní si zahral Tom Cruise v úlohe rozvedeného otca nefunkčnej rodiny. Jeho fádny a jednoduchý život prerušia nevysvetliteľné búrky a mračná, ktorých útlm následne vystrieda mohutný nástup vyspelej mimozemskej civilizácie a ich bezprostredný útok na ľudí.

Divák si tak spolu s hlavnými hrdinami užije nepríjemný pohľad na zdevastované údolia plné šiat a ostatkov ľudských tiel. Film síce nefunguje úplne najlepšie po dramatickej stránke a k postávam si človek nezíska adekvátny vzťah, čoho odrazom je aj nominácia Toma Cruisa pre najhoršieho herca v ocenení Zlatá Malina. Vizuálne je však táto katastrofická snímka absolútnym skvostom, ktorý má silný ťah na bránku a právom patrí medzi to najlepšie, čo sa tému mimozemskej invázie natočilo.

Attack the Block

S nezávislou verziou invázie monštier z vesmíru sa v minulosti uviedla aj britská snímka Attack the Block, ktorá predstavila skromnejší výsadok mimozemšťanov na predmestí Londýna. Namiesto amerických kulís a veľkolepých bojov sa tentokrát súboj odohráva v špinavom mestskom gete a americkú, po zuby ozbrojenú armádu, strieda pouličný gang neprispôsobivej mládeže.

Tá má ďaleko od hrdinov a rovnako tak aj blízko ku kriminálu a vo svojom paneláku by ste ich prítomnosť určite nechceli. Tento silno béčkový film je vydarenou verziou mimozemskej invázie spojenou už s tradičným britským humorom, ktorého nálož občas prerušuje napätie aj občasný dejový zvrat, vďaka čomu sa divák po celý čas nestíha nudiť.

Pacific Rim

Ďalší splnený detský sen priniesol fanúšikom sci-fi režisér Guillermo del Toro v roku 2013, keď predstavil snímku Pacific Rim a jeho godzillovskú variáciu s gigantickými robotmi. Ľudstvo tentokrát terorizujú obrovské príšery, ktoré vyliezajú z mora a napádajú mestá. Na ich obranu si svet stavia obrích robotov – Jaegerov a civilizácia sa tak pripravuje na apokalyptický súboj gigantických rozmerov.

Jeho dynamické a vizuálne odzbrojujúce prevedenie opäť posunulo hranicu megalomanstva o kúsok ďalej a prinieslo epický zážitok podporený geniálnym soundtrackom. Dejovo už to síce také ružové nebolo, sympatickí herci dávajúci do držky smrtiacim monštrám však dokázali zabaviť a Pacific Rim patrí k obľúbeným „guilty pleasure“ mnohých fanúšikov sci-fi.

Tomorrow War

Koncept cestovania v čase spojeného s bojom s mimozemskou civilizáciou už perfektne spracoval vyššie spomínaný Edge of Tomorrow. Tentokrát sa však hrdinovia neocitnú v klasickej časovej slučke.

Bývalý člen zelených baretov Dan Forester (Chris Pratt) je totiž povolaný do armády v budúcnosti o 30 rokov neskôr, kde sa odohráva boj s mimozemšťanmi a keďže ľudstvo má v tej dobe trochu nelichotivé skóre, rozhodne sa vyrovnať sily s vojakmi z minulosti.

Aj keď táto verzia známych filmov ako Terminátor či Deň nezávislosti sa s jednoduchou zápletkou bez ďalšieho rozvetvenia príbehu nepredviedla v najlepšom svetle, jej prednosťou je nálož neustálej špičkovej akcie, ktorá nepôsobí umelo a zároveň dokáže prikovať diváka do sedadla tak, aby si užil túto viac než dvojhodinovú príjemnú jednohubku.

Vedel si, že…? 
Nečakaný hit dostane pokračovanie. Sci-fi akcia Tomorrow War s Chrisom Prattom sa dočká ďalšieho filmu

Deň nezávislosti

Ikonickú snímku Deň nezávislosti možno zaradiť do výkladnej skrine akčných sci-fi o mimozemšťanoch. Má totiž všetko, čo akčný blockbuster v tomto žánri musí spĺňať – americký heroizmus v béčkovom scenári, zabalený do epickej akcie s áčkovým obsadením. Navyše v ňom vidieť snáď všetky motívy, ktoré tento žáner preslávili – od obrovskej vesmírnej lode, cez záhadnú oblasť 51, neporaziteľné obranné štíty, až po ovládanie mysle mimozemšťanmi.

Aj keď snímka prekypuje gýčom a americkým pátosom, sú to práve jeho obsahové stránky a všade prítomné filmové odkazy, ktoré každému nadšencovi sci-fi pripomenie, prečo tieto príbehy máme tak radi. Prihliadnuc k tomu, že film sám seba neberie vážne a je preplnený vtipnými hláškami, radí sa medzi guilty-pleasure snímky niekde na úrovni Armagedonu a Transformers.

Battleship

Režisér Peter Berg, ktorý má mimoriadnu záľubu v pravidelnom vyzdvihovaní amerického patriotizmu v snímkach podľa skutočných udalostí, zaradil v roku 2012 výhybku a zameral sa na boj s mimozemšťanmi.

Tentokrát si to však od režiséra aj votrelcov odnieslo americké námorníctvo, ktoré sa ocitá v nesprávny čas na nesprávnom mieste. V dobe medzinárodného cvičenia v Pacifiku sem totiž dopadajú štyri mimozemské lode, ktoré pre takéto aktivity nemajú pochopenie a s našou planétou majú svoje vlastné plány.

Battleship nie je ničím iným než čistokrvnou pop-cornovou jazdou, pri ktorej mozgu stačí zaradiť spiatočku a nechať sa unášať perfektnými vizuálnymi efektami v prehľadných bojových prestrelkách, navyše okorenenými o viaceré vtipné hlášky.

Režisér síce neostáva nič dlžný svojej povesti, keď servíruje vlnu klišé a naivností a obsadením Rihanny priam skúša trpezlivosť diváka, no poriadnou dávkou a efektnej akcie s mimozemšťanmi v kostýmoch Iron-Mana si ťa určite získa.

Vesmírna Pechota

Už v úvode filmu Vesmírna pechota si možno nejeden divák ťuká na čelo, či je paródia na Beverly Hills o zamilovaných študentoch je TO očakávané epické sci-fi od legendárneho Verhoevena (Total Recall).

Čítal si už?
Ľudia nie sú pripravení, čelia mimozemskej katastrofe. Očakávaný seriál Invasion dostal nadupaný trailer

Táto domnienka však v hlave ostáva len krátku chvíľu a útok mimozemských chrobákov na planétu Zem pripomenie obľúbené režisérske nástroje, s ktorými rád operuje – čierny humor, sex, brutalita a satira.

Vesmírna pechota je jedinečný film, ktorý na pozadí obrovského konfliktu črtá nepríjemnú víziu sveta v budúcnosti, kde sa skrz fašistickú ideológiu stáva človek hodnotným len vďaka službe vlasti. Verhoeven zároveň perfektne zladil niekoľko, na prvý pohľad nesúvisiacich subžánrov a motívov, ktoré spolu s veľkolepými akčnými scénami a skvelými trikmi vytvorili dokonalé béčkovo zábavné dielo.

Séria Cloverfield

Ako znepríjemniť bežnému človeku život v New Yorku ukázala nízkonákladová snímka Cloverfield v roku 2007, ktorej hlavná dejová linka spočíva v neustálom behu ulicami pred gigantickým monštrom, ktoré sa rozhodlo narušiť nočný život Newyorčanov. Všetok chaos a panika sú navyše sprostredkované efektne len prostredníctvom found footage záberov.

Ďalším príspevkom v tomto sci-fi univerze je Ulica Cloverfield 10, ktorá prináša komorné prevedenie post-apokalyptického sveta odohrávajúceho sa takmer výhradne len v pivnici jedného domu. Celú sériu uzatvára následne The Cloverfield Paradox, ktorý však zároveň patrí k najslabšiemu článku série. Vesmírna hororová snímka síce kvalitou neohúrila, no zároveň prepojila jednotlivé časti a odpovedala na určité otázky, ktoré si tento mix monštier a nevysvetliteľných úkazov tak žiadal.

Sci-fi žáner s minimom akcie a rozpočtu

Aj keď sa môže zdať, že po desiatkach rokov a stovkách snímok filmári už nedokážu prísť s originálnou podobou stretnutia s mimozemšťanmi, pravdou je presný opak. Ak si odmyslíme všetky bombastické a veľkolepé invázie, ktoré neraz pre ľudstvo končia katastrofou, tak nám hneď niekoľko snímok, ktoré síce žánrovo operujú v rovnakých vodách, no s minimom akcie dokázali priniesť rovnako silný zážitok.

Za zmienku v tomto smere stoja Arrival od režiséra Denisa Villeneuva, ktorý citlivo prepojil emocionálnu drámu so snahou ľudstva v mieri nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou, alebo dokumentárne poňatý sci-fi kúsok District 9, ktorý by sa v blízkej budúcnosti po rokoch čakania konečne dočkať pokračovania District 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú