Bude to epické. Niečo také ste ešte nevideli,“ sľuboval pred premiérou svojej sci-fi novinky Tomorrow War na sociálnych sieťach vyhľadávaný hollywoodsky sympaťák Chris Pratt, ktorý sa väčšine divákov spája s ikonickými úlohami Star-Lorda a etológa Owena Gradyho v blockbusteroch Strážcovia galaxie a Jurský park.

Zdá sa však, že Pratt sa nechal trocha uniesť a vo vyjadrení nebol celkom presný. Príbeh i zvraty jeho nového filmu, na ktorom sa vôbec prvýkrát podieľa aj v úlohe výkonného producenta, sú prešpikované žánrovými klišé a nielen, že sme niečo také videli, dokonca sme to videli desiatky, ak nie stovky krát.

Prime Video

To však hneď automaticky neznamená, že Tomorrow War nestojí za pozornosť. Akčných výplachov, v ktorých Zem decimujú mimozemšťania a osud civilizácie akoby náhodou spočinie na pleciach jednotlivca, nikdy nie je dosť a novinka od Amazonu si fanúšikov z týchto radov nepochybne nájde.

Čítal si už? 
Toto je 10 horúcich noviniek na streamovacích službách v júli, opäť dominuje Netflix

Pripútajte sa, letíme do budúcnosti

Dan Forester (Chris Pratt) je chlapík ako každý iný. Žije si svoj sen na americkom predmestí, má krásnu manželku, chytrú dcéru, priateľov, dokonca sa na ňom nepodpísalo ani absolvovanie dvoch turnusov v Iraku a momentálne šíri osvetu ako stredoškolský učiteľ biológie.

Má síce svoje starosti, tie sa však ukážu ako pomerne triviálne, keď futbalový zápas v úvode filmu preruší skupinka cestovateľov v čase s hrozivou správou – Zem napadli mimozemšťania a do 30 rokov bude ľudská civilizácia totálne vyhladená. Znepokojivým proroctvom sa veci nekončia a veľmoci začínajú čoskoro vysielať svoje ozbrojené zložky do vojny budúcnosti.

Prime Video

Tieto udalosti ešte hlavný hrdina sleduje z pohodlia gauča na televíznej obrazovke, straty sú však desivé a nedostatok profesionálov je rýchlo kompenzovaný masovým náborom civilov, ktorí musia nedobrovoľne do bojov zasiahnuť. Nechýba medzi nimi ani Dan, ktorý sa po úvodnej pol hodine filmu ocitá so zbraňou na bojisku budúcnosti a čelí hordám nemilosrdných emzákov.

Na špinavú prácičku však bývalý vojak nie je sám a zdatne mu asistuje predovšetkým austrálska kráska Yvonne Strahovski (Dexter, Príbeh služobníčky), ktorá stojí na čele odboja a vedie zvyšky civilizácie v beznádejnom súboji proti presile.

Spojenie medzi dvoma postavami dokonca milo prekvapí, aj keď divák nemusí byť žiaden Einstein, aby si vzťah medzi nimi domyslel dávno pred ich prvým stretnutím.

Nová hrozba

To, že budúcnosť je pekne hnusné miesto, hlavný hrdina zisťuje hneď po príchode, kedy stráca väčšinu zo svojej budúcej jednotky, tvorenú ustráchanými zelenáčmi ako aj ostrieľanými veteránmi. Kamera sa nebojí venovať pozornosť aj vedľajším postavám a ak pri pohľade na neistých úradníkov s útočnými puškami začneš mať pocit, že väčšina z nich blížiaci sa krst ohňom nemusí prežiť, tušíš úplne správne.

Hordy príšer nemajú zľutovanie, je extrémne náročné ich zabiť a keď už sa to aj podarí, miesto padnutého nepriateľa okamžite zaujmú dvaja ďalší. Režisér Chris McKay, pre ktorého mimochodom ide o debutový hraný film, na diváka sype dynamickú akciu, kde sa už pri prvom strete nebojí detailne a za denného svetla v plnej paráde ukázať mimozemských dobyvateľov.

V tomto smere film rozhodne pôsobí originálne, predstavuje nové monštrá s vlastnými zákonitosťami a jedinečným vzhľadom, pri ktorom sa digitálni umelci vyznamenali. K vyčíňaniu mimozemskej pliagy by sme po dopozeraní síce mali doplňujúce otázky, to by sa však dalo povedať o viacerých kľúčových momentoch či rozhodnutiach postáv, ktoré nemusia pôsobiť priamo autenticky.

Otázky sa radšej nepýtaj

Podobne ako vo veľkej väčšine obdobne ladených filmov sa ani v prípade Tomorrow War príliš neoplatí zamýšľať sa nad dejom. Základné otázky, či už ohľadom cestovania v čase alebo plánov na záchranu Zeme, sú spravidla adresované len banálnymi vysvetleniami (ak vôbec) a tu sa jednoducho treba zmieriť s tým, že dej napreduje presne podľa očakávania a neponúkne absolútne nič nevidené, vrátane presladeného záveru či zeleného posolstva.

Prime Video

Pomerne veľké prekvapenie však prichádza pri vyvrcholení dejovej linky v budúcnosti, ktorá by podľa pompéznosti mohla predstavovať absolútny záver filmu a nikto by sa za to nehneval, no nasleduje po nej ešte dobrých 30 minút ďalšieho diania.

Nanešťastie práve finálna tretina filmu zosobňuje aj jeho najväčšiu slabinu, keďže tu už sa skutočne bavíme o ťažkých nelogickostiach, jasne predvídateľnom vývoji a miliónkrát videných klišé. Túto časť si režisér pokojne mohol odpustiť a keby namiesto nej predstavil hlbšiu zápletku v linke z budúcnosti a okorenil ju ešte aspoň jednou akčnou sekvenciou, Tomorrow War by bol vo výsledku omnoho lepším filmom.

Skvelé trio

Paradoxom je, že aj napriek dlhšej stopáži (film má 2 a štvrť hodiny) a hromade prázdnych amerických blábolov o rodine sa na novinku pozerá veľmi príjemne. Chris Pratt a Yvonne Strahovski tvoria sympatickú údernú dvojku a kosenie mimozemskej pliagy im nejde len od ruky, ale tiež pristane.

Oplatí sa prečítať
AKTUÁLNE: Ďalšia streamovacia služba je dostupná v češtine, má aj dabing

O niečo kostrbatejšie už vyznieva Prattova snaha dávať vybraným scénam vážny nádych, keďže divák mu to vzhľadom na hercove predošlé role jednoducho nemusí zožrať. Tu sa ukazuje, ako geniálne Chris Pratt zapadá do žánru akčných komédií, no zároveň sa tiež odkrývajú hercove slabiny a problémy pridať vážnym situáciám na vierohodnosti. Odhliadnuc od týchto scén je však Pratt skvelý a vo veľkom sa podpisuje na tolerancii diváka odpustiť filmu prešľapy v scenári.

Prime Video

Pochváliť musíme aj filmového otca hlavného hrdinu, držiteľa Oscara J. K. Simmonsa (Whiplash). Ten síce vo filme nezastáva tak veľkú úlohu, akú by sme si možno želali, no akonáhle sa na obrazovke objaví, ukazuje sa jeho herecké majstrovstvo, a to bez ohľadu na plytšiu postavu, ktorú vo filme stvárňuje.

Pekné pozlátko

Výborne je na tom aj vizuálna stránka, ktorá skvele sekunduje akčným sekvenciám. Efekty možno nie sú absolútne bezchybné a sem-tam je CGI predsa len cítiť, celkovo však Tomorrow War stvárnením apokalyptického sveta ovládanom mimozemšťanmi rozhodne neurazí.

Slovko chvály ešte musíme poslať režisérovi s jeho tímom aj za výborne zvládnutú akciu. Príjemným prekvapením bola už prvá scéna, pri ktorej môžeme vidieť efektné spomalené zábery či obetovanie sa vedľajších postáv za celý tím.

Takéto veci si filmári spravidla nechávajú až na grandiózne finále, McKay do toho však ide naplno hneď od začiatku a to sa nám páči. Škoda len, že finálny útok mimozemšťanov na opevnenú morskú základňu nemal o troška silnejší náboj, pretože neopozerané prostredie tomu naplno nahrávalo.

Prime Video

Blízko k úspechu

Nechýbalo by veľa a Tomorrow War sa mohol stať jedným z prekvapení roka. Herecké osadenstvo na čele s Chrisom Prattom je znamenité, výbornú prácu debutujúci režisér odviedol aj pri akcii a vizuálnom spracovaní, predovšetkým pri detailnom pohľade na krvilačné príšery.

Stačilo trocha zapracovať na scenári, odpustiť si finálnu tretinu filmu, ktorá mohla byť radšej venovaná dejovej linke v budúcnosti, a rázom by sme tu mali novú akčnú klasiku, alebo prinajmenšom nové guilty pleasure.

Takto sa k nám dostala iba ďalšia tuctová, aj keď bezpochyby príjemná, žánrovka, určená najmä divákom, ktorí sa nepriečia opakovane sa preniesť na bojiská v snímkach ako Battleship, Na hrane zajtrajška, či Battle: L. A.

Tomorrow War nájdeš v ponuke streamovacej služby Prime Video. Film je dostupný s českými titulkami aj českým dabingom. 

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom