Vedci prichádzajú s novou teóriou o tom, prečo nás doteraz mimozemšťania nekontaktovali. Ako informuje LiveScience, pre pokročilú civilizáciu sa napríklad môže zdať, že na Zemi nie sú žiadne známky skutočnej inteligencie a neunúvajú sa preto pokúsiť sa s našou planétou nadviazať spojenie. Iné možnosti sú ale oveľa desivejšie.

Chcú len tých najpokročilejších

Amri Wandel, autor novej štúdie zverejnenej prostredníctvom serveru arXiv zaoberajúcej sa známym Fermiho paradoxom, vo svojej práci vysvetľuje, že nás mimozemšťania nekontaktovali kvôli našej technologickej úrovni. Kým ľudstvo sa považuje za inteligentnú a pokročilú civilizáciu, pre mimozemšťanov môžeme byť v skutočnosti stovky či dokonca tisíce rokov pozadu.

Ak život vo vesmíre vzniká bežne, mimozemšťanov nemusí vôbec zaujímať a hľadajú skôr planéty, ktoré nesú okrem biologických signatúr aj tie technologické. Nie je totiž vylúčené, že život je v našej galaxii pomerne bežný a pokročilé civilizácie preto nechcú strácať čas kontaktovaním množstva tých, ktorí za to jednoducho nestoja.

SETI

Zem začala vďaka ľudstvu vysielať signály pozorovateľné z vesmíru pred asi 80 rokmi a stihli sa dostať len k približne 15 000 hviezdnym systémom – v Mliečnej ceste je pritom až 400 000 000 000 takýchto systémov. Náš signál môže k takejto civilizácii putovať nesmierne dlho, následne sa musí rovnakým tempom dostať naspäť k nám. Okruh systémov s dostatkom času na odpoveď sa tak zužuje len na vzdialenosť približne 50 svetelných rokov.

Prvé signály boli nečitateľné

Ľudstvu nepomáha ani fakt, že prvé signály neboli posielané priamo do vesmíru a už po prekonaní vzdialenosti jedného svetelného roku môžu byť prakticky nerozlúštiteľné. Prvý silnejší signál vyslalo ľudstvo priamo do vesmíru až v roku 1974 a vedci v skoršej tohtoročnej štúdii navrhujú poslať novú správu.

Neozvú sa najbližších 400 000 rokov

V tom optimistickom prípade, s ktorým počíta nedávna štúdia, sa v Mliečnej ceste nachádza neuveriteľných 42 000 mimozemských civilizácií schopných komunikácie (CETI) a jej obojstranné nadviazanie bude ľudstvu trvať „len“ 2 000 rokov, čo je z hľadiska veku ľudskej civilizácie realistické.

Podľa pesimistického scenára sa ale v našej galaxii nachádza len 111 CETI a pre ich kontaktovanie musí ľudstvo čakať ďalších 400 000 rokov.

Pixabay

Wandel ďalej vysvetľuje, že pokiaľ nie je v našej galaxii aspoň 100 000 000 technologicky pokročilých planét, naše signály s najväčšou pravdepodobnosťou žiadnu z nich nestihli dosiahnuť. Pomôcť nám môže nielen posielanie nových správ, ale tiež čakanie, že už poslané signály nakoniec na nejakú civilizáciu predsa len narazia.

Nič však nie je stratené a vedci už prišli aj s oveľa desivejšími teóriami. Podľa niektorých napríklad pokročilé civilizácie skôr či neskôr narazia na takzvaný „Veľký filter“, cez ktorý sa nedokážu dostať a zaniknú. Nie je tiež vylúčené, že sú takéto civilizácie agresívne a niektorí odborníci varujú, aby sme len tak neposielali správy do vesmíru a zbytočne na seba neupútavali pozornosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú