Najznámejšie Office aplikácie z dielne Microsoftu čaká razantná zmena. Po nedávnom odhalení nového Windows 11 sa spoločnosť odhodlala ukázať používateľom ďalšiu novinku v podobe vylepšeného prostredia kancelárskych appiek, ktoré navyše dostanú natívnu podporu pre 64-bitové ARM procesory, informuje The Verge.

Len niekoľko dní po predstavení Windowsu 11 už Microsoft sprístupnil prvú testovaciu verziu členom Insider programu, ktorí si môžu vyskúšať najnovší operačný systém giganta. Netreba však zabúdať, že ide stále o testovaciu verziu, ktorá nie je vhodná na každodenné používanie a obsahuje ešte množstvo nedostatkov.

Microsoft mení Office programy novým dizajnom

Testeri však práve vďaka nej môžu okúsiť to, čo spoločnosť prezentovala počas oficiálneho eventu. Najväčším lákadlom sú pre mnohých dizajnové zmeny, ktoré odlíšia nový systém od terajšieho Windowsu 10. V podobnom duchu sa však teraz nesie aj nová verzia Office aplikácií pre Windows 11, ktoré prechádzajú viditeľnou zmenou používateľského prostredia.

Známe programy z balíka Microsoftu si tak adaptovali dizajnové prvky nového Windowsu 11, no dostupné sú aj pre používateľov Windowsu 10. Jednou z vítaných zmien je medzi inými aj adaptívne prispôsobenie prostredia aplikácií podľa režimu systému, a teda, že sa Office appky automaticky prispôsobia podľa témy a zapnutého alebo vypnutého tmavého režimu v systéme.

Po otvorení novej verzie nájdeme moderný Fluent dizajn vo všetkých známych kancelárskych aplikáciách ako Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access, Project, Publisher a Visio. V snahe zjednodušiť prostredie appiek bol panel pre rýchly prístup ukrytý.

NEPREHLIADNI
Windows 11 nebude pre každého. Prečo Microsoft tak tlačí na jeden zásadný hardvérový komponent?

Prichádza aj natívna podpora pre ARM procesory

Okrem týchto zmien prichádza Microsoft aj s podporou Office programov pre 64-bitové ARM procesory, ktoré v značnej miere podporuje. Na zozname je stále viacero modelov od Qualcommu. Koniec koncov, potenciál nového Windowsu 11 firma prezentovala počas predstavenia práve na Surface Pro X s ARM čipom.

Takáto oficiálna podpora pomôže programom a systému fungovať na zariadeniach s ARM procesormi efektívnejšie a rýchlejšie ako keby mali byť emulované.

Nové Office aplikácie sú rovnako ako Windows 11 dostupné zatiaľ len pre členov Office Insider programu pre testovanie. Testeri ale budú môcť taktiež prepínať prostredie aplikácií medzi starým a novým vzhľadom.

NEPREHLIADNI
Microsoft odpovedá Apple. Windows 11 prináša vytúženú zmenu pre majiteľov Androidov

Pre testovanie nových Office appiek pre ARM procesory však musia testeri využívať Insider verziu Windows 11 a pred ich inštaláciou odstrániť 32-bitové verzie programov. V prípade ostatných používateľov v Insider programe s Windows 10/11 nájdu testeri nové kancelárske aplikácie v záložke „Coming soon“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom