Aktualizácie operačného systému Windows sú takmer každodennou súčasťou života s PC. Priebežne pribúdajú bezpečnostné záplaty aj nové funkcie.

Teraz je však zmien tak veľa, že Microsoft sa rozhodol všetko posunúť o úroveň ďalej. Windows 10 čoskoro nahradí Windows 11 a my sme sa dnes dočkali oficiálneho odhalenia.

Všetko rovnako a predsa inak

Najznámejšej počítačovej firme na svete je pochopiteľne jasné, že jej operačný systém používajú stovky miliónov ľudí po celom svete, pričom každý má rôznu mieru skúseností.

Microsoft si teda nemôže dovoliť žiadne drastické zmeny a všetko sa nesie v duchu známych tvarov a funkcií.

Všetko teda nájdeš približne tam, kde to je dnes, prostredie ale dostalo čistejšie tvary a akúsi „priehľadnosť“. Hrá sa na ovládanie hlasom, rýchle vyhľadávanie, vyšší výkon a perfektnú podporu hier. „Moderný, čerstvý a nádherný“ zaznelo na oficiálnej keynote vysielanej naživo.

Windows 11

Okamžite si všimneš spodný riadok s ponukou Štart, ktorá je teraz vycentrovaná na stred a bude sa rozširovať podľa toho, koľko ikon v nej bude. Kritici určite nájdu výraznú podobnosť s macOS od Apple.

Už spomenuté aktualizácie majú byť pre Windows 11 o 30 % menšie a konečne sa do tvojho počítača budú nahrávať na pozadí. Počítač alebo notebook by mal spotrebúvať výrazne menej energie, vďaka čomu vydrží bez nabíjačky bežať oveľa dlhšie.

Windows 11

Pre dotyky

Okná sú výrazne zaoblené a dostali priehľadnosť, ktorú sme videli už v časoch Windowsu Vista. Týka sa to systémového prieskumníka a, pochopiteľne, aj aplikácií z pera Microsftu. Rovnako teda bude vyzerať Word, Excel či Outlook z balíka Office, ale aj aplikácie Teams a Skype.

Všetko je očidne oveľa lepšie pripravené na dotykové ovládanie, pretože Windows už dnes beží aj na tabletoch, notebookoch s dotykovým displejom a desiatkach iných zariadení. Tvoje programy sa automaticky budú môcť rozhodiť napríklad na symetrické polovice pracovnej plochy. Pracovať tak budeš s prehľadne s viacerými naraz.

Okná budeš môcť presúvať, ale aj zväčšovať jedným prstom, už nebudeš potrebovať myš a zložité triafanie sa na ich okraj, pri ktorom sa kurzor myši konečne zmení.

Windows 11 si tiež bude pamätať rozloženie okien na externom monitore, jeho pripájanie a odpájanie (vrátane projektora) tak už nespôsobí totálny chaos. Každý displej navyše môže mať vlastné rozloženie – iné aplikácie sa ti tak zobrazia po pripojení HDMI alebo USB-C doma, a niečo iné v práci, kde napríklad ráno automaticky vyskočí Outlook alebo Slack.

Znovuzrodenie zažívajú aj Widgety, ktoré ponúknu napríklad počasie, alebo náhľad tvojho kalendára. Pokiaľ ale naozaj budeš potrebovať klávesnicu aj na tablete, vo Windowsoch 11 nájdeš on-screen keyboard, kompletne redizajnovaný pre používanie aj jednou rukou.

Windows 11

Microsoft spomínal aj dôležitosť Windows Store. Zdá sa, že v ňom okrem filmov a multimédií konečne nájdeš aj poriadny obsah, ak sa partnerstvá s vývojármi vydaria. Firma čoraz viac tlačí na to, aby sa z neho stal bezpečný zdroj pre všetky aplikácie, ktoré do počítača sťahuješ.

Videli sme aplikácie ako Viber, WhatsApp, Messenger alebo Evernote, ktoré už nebudeš sťahovať len z webu, alebo pochybných stránok, ktoré sú ložiskom malvéru a vírusov.

Android aplikácie na tvojom desktopovom počítači a tablete s Windows 11

Absolútne prevratnou záležitosťou je však plná podpora pre Android aplikácie, čím Microsoft robí to isté, čo Apple na MacBookoch a Macoch s ARM procesorom M1, ktorý dokáže spúšťať aplikácie natívne napísané pre iOS z iPhonov.

O to, že na počítači nájdeš z Androidu všetko, čo chceš, sa bude starať platforma Amazon Store, kde toho nie je oveľa menej, ako v samotnom obchode Google Play.

Windows 11
Microsoft

Gaming

Microsoftu je jasné, že Windows je stále najpoužívanejšou hernou platformou. Windows 11 má ponúkať ešte lepší zážitok.

Už na systémovej úrovni pobeží napríklad funkcia Auto HDR, ktorá pravdepodobne do HDR konvertuje aj hry, ktoré HDR nemajú od svojich vývojárov. Vec majú automaticky podporovať „tisícky hier“, spomenutý bol napríklad Doom III, nové Age of Empires alebo Rocket League.

Hry budú mať rýchlejší prístup k SSD diskom vďaka Direct Storage, čím sa pri loadingu prostredia bude čiastočne obchádzať výpočtový výkon procesora. Spomenutý bol aj desktopový Xbox Gamepass, na ktorý teraz smerujú nové hry, vrátane prichádzajúcej Forzy Horizon 5 či titulov, ktoré boli v minulosti súčiasťou služby EA Play.

To však nie je nič, čo by sme už nevedeli. Rozhranie Xbox vo Windowse sa ale dočká drobných zmien, zameraných najmä na možnosť okamžite si hru kúpiť. Podpora pre Xbox ovládače pripojené cez Bluetooth, ako aj joysticky iných výrobcov, je už samozrejmá.

Windows 11

Pre koho a za koľko?

Ako už informoval napríklad portál Windowscentral, nový Windows 11 vyjde niekedy na jeseň a formou aktualizácie bude zdarma dostupný každému, kto dnes používa Windows 10.

Tvoja tzv. OEM licencia spárovaná s počítačom alebo tvojim Windows Live účtom sa tak prenesie aj na Windows 11. Ak dnes nemáš žiadny Windows, nové jedenástky môžeš získať kúpou počítača alebo tabletu, ktorý ich má predinštalované, prípadne si operačný systém kúpiš – ako tzv. krabicovku. Pre inštaláciu Windows 11 Home bude potom vyžadovaný aj účet Microsoft a pripojenie k internetu počas prvého nastavenia.

A aký hardvér budeš potrebovať pre nový Windows 11? Microsoft potvrdil, že minimálne požiadavky budú len o niečo málo vyššie ako v prípade aktuálneho Windowsu 10.

Minimálne hardvérové požiadavky pre Windows 11:

  • CPU: 1 GHz s min. 2 jadrami a podporou 64-bit architektúry
  • RAM: 4 GB
  • Pamäť: 64 GB
  • Systémový firmvér: UEFI, Secure Boot
  • TPM (Trusted Platform Module): verzia 2.0
  • GPU: kompatibilná s DirectX 12 alebo WDDM 2.0
  • Displej: minimálne s HD rozlíšením, 9″ uhlopriečkou a 8-bitovým kanálom

Článok aktualizujeme o nové informácie…

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP