Snahu Microsoftu vylepšiť prehliadač Edge čo najviac nemožno uprieť, avšak nič na silu nie je dobré. Po tom, čo bol pridaný priamo ako súčasť updatu pre Windows, aktuálne spoločnosť uviedla, že používatelia prehliadač nebudú môcť odinštalovať vôbec, informuje Techdows.

Nový prehliadač Microsoft Edge je založený na jadre Chromium, podobne ako konkurenčný Chrome a bol uvedený na trh začiatkom roka, pričom Microsoft postupne inštaluje prehliadač na všetky zariadenia s aktualizovaným systémom Windows 10.

Zobraziť celú galériu (4)
Peter Šabo / FonTech

Treba však uznať, že nová verzia sa stala lepšou ako kedykoľvek predtým a Microsoft vylepšil povesť dovtedy nepopulárnej verzie. Povinná inštalácia však nie je jediným krokom, ktorým sa Microsoft snaží „nanútiť“ nový Edge verejnosti. Ako sme si však mohli všimnúť v Nastaveniach v sekcii Pridať alebo odstrániť programy, prehliadač Edge nie je možné odinštalovať a najnovšie to potvrdil aj samotný Microsoft.

Nenechaj si ujsť
Microsoft Edge kradne súkromné údaje o prehliadaní z iných prehliadačov. Bez vedomia ľudí

Bežní používatelia tak skutočne nebudú schopní odinštalovať nový prehliadač od Microsoftu. Avšak aj tu existuje cesta, ktorá dokáže obísť plány Microsoftu, informuje MSPowerUser.  Postup je nasledovný:

  1. Otvor príkazový riadok ako správca (do vyhľadávania napíš „cmd“ bez úvodzoviek, klikni pravým tlačidlom a zvoľ možnosť „Spustiť ako správca“)
    Zobraziť celú galériu (4)
    Peter Šabo / FonTech
  2. Vlož príkaz „C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\83.0.478.58\Installer setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall“ a stlač Enter
    Zobraziť celú galériu (4)
    Peter Šabo / FonTech

Microsoft odôvodnil svoje rozhodnutie nasledovne:

„Spoločnosť Microsoft postupne migrovala v systémoch Windows zo staršej verzie Microsoft Edge na novú. Chceme zaistiť, aby všetci zákazníci Windowsu mali najnovší prehliadač, ktorý poskytne výkon, súkromie, zabezpečenie, produktivitu a podporu funkcií, ktoré ponúka.

Nová verzia poskytuje používateľom plnú kontrolu nad importom údajov zo staršej verzie a je súčasťou aktualizácie systému Windows, takže odinštalovanie alebo použitie staršej verzie už nebude možné,“ uviedol Microsoft na svojom webe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom