Doposiaľ zbieral Microsoft Edge vcelku pozitívne reakcie od používateľov. Počas posledného víkendu sa ale vykreslil v negatívnom svetle, nakoľko sa zistilo, že pri prvom spustení importuje dáta používateľov z iných prehliadačov bez toho, aby o tom vedeli.

Portál Windows Central priniesol informácie, ktoré nevrhajú na prehliadač Microsoft Edge dobré svetlo. Ten zbieral po uvedení jadra Chromium vcelku pozitívne reakcie používateľov, no posledný víkend sa stal na diskusnom fóre siete Reddit vcelku horúcou témou.

Objavil sa totiž príspevok, podľa ktorého prehliadač importuje používateľské údaje z ostatných prehliadačov ako je Chrome či Firefox aj bez povolenia.

Zobraziť celú galériu (2)
Pixabay (Úprava redakcie)

Prehliadač sám od seba importuje údaje prehliadania od konkurencie

Pôvodný príspevok bol už z fóra medzičasom vymazaný, no reakcie, ktoré na fóre zostali, nesú podobný sentiment. Jeden z používateľov registrovaný pod menom orcusmorcus uviedol: „Práve som si pre testovacie účely nainštaloval Edge a všimol som si, že sa moje záložky z prehliadača Firefox objavili na pozadí v prehliadači za dialógovým oknom, v ktorom sa povoľuje importovanie údajov.“

Po tom, čo používateľ zakázal prehliadaču importovanie údajov, importované záložky na pozadí zmizli. Ostatné komentáre sa niesli v rovnakom duchu. Sťažnosti sa objavili napríklad aj na sociálnej sieti Twitter.  Zdá sa teda, že tento problém je dvojaký. Po prvé, spoločnosť Microsoft na základe skúseností ľudí importuje údaje do Edge skôr ako mu na to dajú povolenie.

Ak používateľ nechce, môže tieto importované informácie zahodiť, no minimálne do tohto momentu sa údaje zhromaždia skôr než to používateľ prehliadaču Edge povolí.

Po druhé, ak je prehliadač po prvom spustení predčasne ukončený, niektoré importované údaje sa nemusia úplne odstrániť. Portál Windows Central od hovorcu Microsoftu získal nasledované vyjadrenie:

„Veríme, že údaje z prehliadania patria zákazníkovi a má právo rozhodnúť sa, čo s nimi urobí. Rovnako ako iné prehliadače, aj Microsoft Edge ponúka ľuďom možnosť importovať údaje počas nastavovania.“

V tomto smere hovorca veľa neprezradil, ale zároveň uviedol fakt, ktorý je na jednej strane pravda, no na druhej nie. Konkurenčné prehliadače síce podporujú import dát z prehliadania, no všetky tak urobia až po udelení povolenia od používateľa.

Microsoft Edge vykonáva tento proces ako vo Windows, tak aj v macOS verzii, a to údajne už od vydania prvej stabilnej verzie v januári tohto roka.

Údaje z iných prehliadačov získava skôr ako to stihne používateľ povoliť

Hlásené správanie prehliadača sme preverili aj my. Po stiahnutí a nainštalovaní stabilnej verzie sa objavilo uvítacie dialógové okno, za ktorým sa už objavili niektoré okná z prehliadača Chrome. Po pokračovaní ďalej sa dialógové okno opýta, či si používateľ praje importovať údaje o prehliadaní z ostatných prehliadačov.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Microsoft Edge

Ako si môžeš všimnúť na obrázkoch vyššie, za dialógovým oknom je jasne vidieť importované záložky na hornom paneli aj v spomínaných oknách rýchleho prístupu.

Kliknutím na položku „Pokračovať bez importu“ všetky importované položky zmiznú. Po prekliknutí sa späť na možnosť importovania sa ale opäť objavia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom