Nájsť všetky inštalačné balíky, stiahnuť ich a následne každý osobitne inštalovať býva mnohokrát poriadne otravné, no teraz prišlo efektívne riešenie. Microsoft ukázal nástroj Windows Package Manager, ktorý umožní jednoduchú inštaláciu všetkých obľúbených aplikácií len z príkazového riadku, čím mnohým používateľom značne uľahčí používanie systému Windows, informuje The Verge.

Inštalácia všetkých obľúbených aplikácií a softvéru pri nastavovaní nového zariadenia s Windowsom alebo po čistej inštalácii systému býva mnohokrát zdĺhavá a pracná.  Príkazový riadok v tejto novinke od Microsoftu však nie je tým, ktorý sme poznali doteraz. Jedná sa totiž o novú možnosť, ktorú spoločnosť ukázala len prednedávnom počas udalosti Build 2020.

Nový správca je pritom dostupný aj ako open-source a zverejnený na GitHube. Ide o riešenie pre vývojárov a skúsených používateľov Windowsu, ktorí budú môcť pomocou WPM (Windows Package Manager) nainštalovať všetky obľúbené aplikácie zo zoznamu len po zadaní jednoduchého príkazu.

Inštalácia obľúbených aplikácií bude s novým správcom vo Windows 10 omnoho jednoduchšia

Práve tento správca totiž umožňuje vytvorenie skriptu, ktorý sa postará o to, že používateľ bude môcť spustiť inštaláciu vybraných balíkov aj bez toho, aby ich osobitne vyhľadával na internete. Týmto novým nástrojom tak môžu byť do zariadenia po čistej inštalácii systému alebo pri prvom zapnutí nainštalované všetky tituly z vybraného zoznamu. Zdrojom pre všetky potrebné aplikácie by mal byť Windows Store, no ten nie je tak dokonalý, ako by si mnohí želali.

Nenechaj si ujsť
Microsoft predstavil novinku do Windows 10, ktorá sa až nápadne podobá na rovnakú vlastnosť v MacOS

Samotný Microsoft však označil Windows Package Manager za lepší nástroj ako vlastný virtuálny obchod s aplikáciami. Pomocou jednoduchého príkazu totiž umožní stiahnutie a nainštalovanie najnovšieho inštalačného balíka pre konkrétnu aplikáciu, a to napriek tomu, že sa nenachádza v ponuke Windows Store.

Konkurencia pre vlastný Microsoft Store

Vývojári a náročnejší používatelia ale pritom doteraz využívali iných správcov balíkov, ako napríklad Chocolatey, ktorý obsahuje obsahuje najväčšiu databázu s Windows balíkmi, informuje MSPowerUser.

Ďalšou možnosťou bolo manuálne sťahovať inštalačné balíky z webu. Microsoft tak vytvoril nástroj, ktorý prekonáva aj jeho vlastný virtuálny obchod a môže sa stať obľúbeným pomocníkom pre mnohých skúsených používateľov Windowsu.

Zároveň však spoločnosť dbá na bezpečnosť a prísne kontroluje, ktoré aplikácie by mohli byť prostredníctvom Windows Package Managera nainštalované. Pri kontrole je využívaný SmartScreen, validácia hashov SHA256 a niekoľko ďalších nástrojov, aby sa zamedzilo tomu, že bude do zariadení nainštalovaný aj nejaký škodlivý softvér.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom