S cieľom bojovať proti hrozbám hackerských útokov zameraným na firmvér a operačný systém, predstavuje spoločnosť Microsoft novú iniciatívu – Secured core. Tieto zariadenia sú navrhnuté špeciálne pre odvetvia ako sú finančné služby, zdravotníctvo či pre pracovníkov, ktorí manipulujú s citlivými osobnými alebo zákazníckymi údajmi. Na rozdiel od Apple, Microsoft nemá úplnú kontrolu nad vlastným operačným systémom a hardvérom v počítačoch, píše ZDNet.

V súčasnosti sa Microsoft snaží získať väčšiu kontrolu nad vlastnými operačnými systémami. Útoky zamerané na firmvér totiž môžu vážne narušiť mechanizmy bezpečnostných funkcií a keďže firmvér beží pod operačným systémom, je oveľa ťažšie identifikovať kedy a ako bol systém ohrozený.

Firmvér je zodpovedný za základné operácie, bez ktorých by počítač nedokázal fungovať. Dodáva ho a aktualizuje firma výrobcu zariadenia, v prípade Windowsu sú to výrobcovia počítačov.

Microsoft

Spoločnosť Microsoft má bohaté skúsenosti napríklad so zabezpečovaním bezpečnosti herných konzol XBox. „Nechceme, aby si používatelia dokázali hacknúť konzolu a spustiť vlastné hry.“ povedal Dave Weston, ktorý v Microsofte dohliada na bezpečnostné systémy. „Keď sa presunieme z virtuálneho sveta hier do reálneho, rovnako chceme dosiahnuť istú garanciu, že útočník sa nedostane k citlivým údajom. Vďaka vlastným poznatkom sme vypracovali stratégiu na riešenie pokročilých hrozieb.“ povedal Dave Weston.

Bezpečnostná iniciatíva prichádza ako reakcia na zvýšenú pozornosť, ktorú firmvéru venujú výskumníci, ale aj hackeri. Hlavnym dôvodom je skutočnosť, že cez firmvér sa počítač dá ovládnuť jednoduchšie ako cez jadro operačného systému, ktoré je oveľa viac zabezpečené. Zverejnených chýb  v zabezpečení firmvéru bolo v roku 2016 menej ako 50, o rok na to však ich počet vzrástol na 400 a minulý rok ich dokonca bolo takmer 500.

Microsoft

Používatelia na obrazovke však neuvidia nijakú značku „Secured-core“. Táto technológia sa bude vyskytovať iba v najnovšom Windows 10 s procesormi od spoločností Intel, Qualcomm a AMD. Viac informácii o novom zabezpečení Windowsu 10 nájdeš na oficiálnej stránke Microsoftu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú