Nový operačný systém Windows 11 od Microsoftu bude disponovať radom skvelých noviniek, no nevyhne sa ani niekoľkým nešťastným riešeniam z pohľadu používateľov. Podľa portálu The Verge sa zmeny dotknú aj nastavenia predvoleného prehliadača, ktoré bude po novom oveľa náročnejšie.

Pri inštalácii operačného systému Windows je pochopiteľné, že Microsoft zvolí za prvý predvolený prehliadač práve Edge. Vo Windows 10 a predošlých verziách je zmena pomerne jednoduchá a intuitívna. Používateľ si môže nainštalovať preferovaný webový prehliadač a pri prvom otvorení akéhokoľvek odkazu ho sama aplikácia vyzve, či chce prehliadač používať ako predvolený na všetky typy súborov a odkazov.

Microsoft

Ďalšou možnosťou je prejsť do menu Štart, vyhľadať Predvolené aplikácie a pod položkou Webový prehliadač zvoliť ten, ktorý sa na všetky úkony spojené s otváraním odkazov použije automaticky. Vo Windows 11 to ale neplatí.

Nový operačný systém, nové pravidlá

Ak používateľ pri otvorení nového prehliadača neklikne na „Always use this app“ (vždy používať túto aplikáciu), Microsoft automaticky všetko prevedie na prehliadač Edge. Namiesto doteraz fungujúcich nastavení predvolených aplikácií, kedy stačilo v jednom kroku povoliť všetko pre jeden prehliadač, bude odteraz Windows 11 vyžadovať pre každý typ súboru alebo odkazu samostatné nastavenie.

FonTech

V praxi to znamená zvolenie predvoleného prehliadača pre HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP a HTTPS typy formátov jednotlivo. Zmeny vykonávané takto postupne môžu byť pre mnohých používateľov problémom z hľadiska technickej stránky veci, nehovoriac o zbytočnej strate času.

Prečo meniť niečo, čo funguje?

Microsoft svoje rozhodnutie odôvodňuje ako reakciu na spätnú väzbu od zákazníkov za účelom prispôsobenia a ovládania predvolených nastavení na podrobnejšej úrovni, čím má dôjsť k eliminácii kategorizácie aplikácií s tým, že Windows 11 sa bude konštantne vyvíjať.

NEPREHLIADNI
Prehliadač Edge vo veľkom inovuje. Prinesie najmä jednu zásadnú novinku

Nespokojné sú aj konkurenčné spoločnosti vyvíjajúce internetové prehliadače ako Mozilla, Chrome, Opera alebo Vivaldi. Sťažujú sa na čoraz horší trend v intuitívnosti nastavenia predvoleného prehliadača a na kladenie prekážok pod nohy používateľom, ktorých tak oberajú o možnosť voľby.

Microsoft sa snaží pomaly vytlačiť konkurenciu

Tlačenie prehliadača Edge do popredia ale od Microsoftu nie je žiadnou novinkou, nakoľko ho už pri terajšom Windows 10 natvrdo implementoval do aktualizácií. Spoločnosť Microsoft tak malými krokmi pretláča Edge do popredia pohodlných zákazníkov a dúfa, že sa im nebude chcieť do čoraz zložitejších nastavení. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo je Edge v súčasnosti jedným z najpoužívanejších prehliadačov.

Je možné, že pri veľkom percente nespokojných používateľov Microsoft zmeny prehodnotí a vráti ich do pôvodného a zabehnutého stavu. Rovnako je tu ale možnosť, že sa nič nezmení a rozladení používatelia budú musieť siahnuť po programoch tretích strán, ktoré voľbu predvoleného prehliadača uľahčia. Windows 11 je už k dispozícii v testovacej verzii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú