O náraste popularity prehliadača Microsoft Edge niet pochýb. Odkedy prešiel obnovovacou kúrou pod záštitou jadra Chromium si nachádza každý mesiac stále viac používateľov. Ako informuje portál Windows Latest, Edge je v posledných mesiacoch dokonca obľúbenejší ako Mozilla Firefox.

Zdroj čerpá informácie z portálu agregujúceho údaje, StatCounter. Tí naznačujú, že k marcu 2021 malo v desktopoch nainštalovaný Google Chrome vyše 67 % všetkých používateľov.

Na druhom mieste je Safari s podielom na trhu 10,11 %, čo pomerne identicky reflektuje situáciu s MacOS. Tento operačný systém je aktuálne nainštalovaný, podľa NetMarketShare v zhruba 9,54 % všetkých počítačoch.

Na tretie miesto sa v marci 2021 dostal Microsoft Edge, ktorý na pravidelnej báze používa 8,03 % používateľov. Len tesne predbehol dlhé roky priamu konkurenciu Chromu, Firefox od Mozilly, ktorú má aktuálne nainštalovanú 7,95 % používateľov.

Pomohlo radikálne riešenie Microsoftu?

Ako naznačuje Windows Latest, Edge je aktuálne na svojom historickom maxime, pričom je zároveň druhým najobľúbenejším prehliadačom operačného systému Windows. Za to môže ďakovať nielen kontinuálne zvyšovanému výkonu, a teda aj používateľskej prívetivosti, ale aj nekompromisnému pretláčaniu Microsoftom.

Ako sme informovali ešte v júni, Microsoft začal inštalovať Edge s pomerne bežnou aktualizáciou operačného systému, čo sa samozrejme okamžite odrazilo aj na štatistikách, keďže minulý marec používalo Edge len 0,57 % používateľov.

Na grafe tak síce môžeme vidieť konštantný nárast, no azda najradikálnejší zlom nastal v letných mesiacoch, práve po ohlásení a vypustení spomínanej aktualizácie. Zaujímavosťou tak je, že aktuálne novodobý Edge nenahrádza len svojho predchodcu, Internet Explorer, či etalón biznisu, Chrome.

Screenshot/StatCounter (Úprava redakcie)

 

Najväčší úpadok zaznamenala práve Mozilla. Jej  prehliadač ešte minulý marec používalo 9,25 % používateľov, pričom podiel Firefoxu sa medziročne znížil až o 1,3 %. Postupne môžeme očakávať aj prirodzený prechod z Internet Exploreru na Edge, ktorému sa vyhýbajú najmä veľké spoločnosti.

Väčšina ich architektúr je optimalizovaná práve pre Explorer, čo sa v nemalej miere podpisuje na 1,7 % celosvetovom podiele v používaní.

Vzhľadom na markantný medziročný skok prehliadača od Microsoftu by sme sa zároveň nedivili, keby sme boli v nasledujúcich mesiacoch svedkami jeho umiestnenia na druhej priečke. V tomto prípade by však ešte viac musel zraziť používateľskú základňu Chromu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom