Softvérový gigant Microsoft predstavil svojú novú verziu systému Windows 11 len minulý týždeň, no kvôli popularite operačného systému si pochopiteľne stihla získať obrovskú pozornosť technologického sveta.

Ako upozorňuje The Verge, ten „najpriehľadnejší“ Windows je odteraz prístupný prvým testerom zapojeným do programu Windows Insider, ktorí si ho prostredníctvom verzie Build 22000.51 môžu nainštalovať. Prvá verzia pre testerov sa vyznačuje najmä čistým prostredím a dizajnovými zmenami, ktoré Windows 11 prináša.

Nové prostredie je tu, Android aplikácie prídu o čosi neskôr

Súčasťou tejto verzie sú všetky zmeny počnúc novou ponukou Štart, ktorá je vycentrovaná na stred a bude sa rozširovať podľa toho, koľko ikon v nej bude, prepracovaným multitaskingom, ktorý umožňuje automaticky rozhodiť programy a následne ich jednoducho upravovať tak, aby zlepšili multitasking na rôzmych veľkostiach obrazovky, a nechýba tu ani aktualizovaný Prieskumník súborov.

O všetkých zmenách, ktoré Windows 10 prinesie, si môžeš prečítať v tomto článku.

Zobraziť celú galériu (4)
Multitasking na Windows 11 / Zdroj: Microsoft

Aktualizácia zároveň obrahuje aj nové témy a vylepšenia tmavého a svetlého režimu spolu s novými widgetmi, ktoré v systéme zažívajú veľké znovuzrodenie. Súčasťou systému je tiež prepracovaná ponuka Nastavení, ktorá odteraz disponuje ľavým navigačným panelom, ktorý uľahčuje prepínanie medzi sekciami.

Vývojárov však sklamalo, že prvá verzia neobsahuje dve veľké a očakávané funkcie systému Windows 11, a to integráciu Microsoft Teams a plnú podporu pre Android aplikácie, ktorou sa Microsoft chce dotiahnuť na Apple a jeho podporu aplikácií z iOS a iPadOS na Macbookoch.

O „prijatie“ Android aplikácií na Windows 11 sa v novej verzii postará Amazon App Store, no americký gigant podľa svojich slov túto implementáciu stále testuje a objaví sa v neskorších verziách pre testerov.

Microsoft spolu s prvou verziou Windows 11 otvára pre testerov aj možnosť vyskúšať si aktualizované aplikácie balíka Office, ktoré disponujú novým používateľským rozhraním vyznačujúcim sa najmä zaoblenými rohmi, ktoré sú súčasťou celého nového Windowsu.

Vývojári sa obávali aj pretláčania kryptovacieho komponentu Trusted Platform Module (TPM), na ktorého prítomnosť tlačil v prvých dňoch Microsoft a ktorý významne obmedzoval kompatibilitu systému s niektorými zariadeniami, no spoločnosť nakoniec ubezpečila, že testerom ponúkne špeciálnu verziu Windowsu, ktorá TPM 2.0 vyžadovať nebude.

NEPREHLIADNI
Microsoft udelil výnimku. Svoje najkontroverznejšie rozhodnutie s Windows 11 neuplatní pre všetkých

Výnimkám sa však s najväčšou pravdepodobnosťou obyčajní používatelia v budúcnosti nevyhnú, pretože špeciálna verzia Windowsu pre výrobcov, ktorá nebude vyžadovať kontroverzné TPM, bude dostupná len na špecifických trhoch ako ako Čína či Rusko, ktoré nepodliehajú západným kryptovacím štandardom.

Nevie sa ale, či pôjde len o celoplošnú výnimku Microsoftom, softvérovú obchádzku, alebo sa do týchto oblastí rozdistribuuje špeciálny obraz (ISO) Windows 11.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom