Google predstavil nové API s názvom Bubbles ešte pri Beta verzii 2 Androidu 10. V najnovšej verzii Androidu 11 už toto API využíva aj Messenger od Facebooku, ktorý prostredníctvom neho zobrazuje četové hlavičky.

Portál XDA Developer nedávno informoval o novinkách z pozadia Androidu a aplikácie Messenger od Facebooku. V prípade Androidu sa novinky zameriavajú hlavne na jeho API pre notifikácie známe ako Bubbles, ktoré však bolo predstavené ešte pri Beta verzii 2 Androidu 10. Vtedy však bolo toto API dostupné ako voliteľná položka len cez nastavenia pre vývojárov.

Google tak vývojárov vyzýval, aby API otestovali vo svojich aplikáciách, aby boli pripravené, až bude plné sprístupnené v novom vydaní Androidu. V prvom vývojárskom náhľade Androidu 11 z januára tohto roka už boli funkcionality Bubbles API vo vývojárskych nastaveniach zapnuté predvolene a v aktuálne uniknutej Beta verzii Androidu 11 už prešli dokonca z vývojárskych do hlavných nastavení.

Aj keď je nové API už v hlavných nastaveniach upozornení, vývojári stále musia povoliť podporu svojich aplikácií pre zobrazovanie upozornení v týchto bublinách. V tomto smere tak už funguje napríklad aj aplikácia Správy od Googlu, ktorú môžeš vidieť nižšie. Keďže v minulosti podobnú funkcionalitu využíval pre četové hlavičky aj Messenger, nové API v Androide 11 už využíva taktiež.

Messenger funkciu bublín z Bubbles API dávno implementoval pre zobrazovanie plávajúcich četových hlavičiek, no v tomto smere skôr používal rozhranie systému Alert Window API. Nová verzia aplikácie Messenger 268.0.0.3.118 však má aktivované práve nové Bubbles API, ktoré priamo v akcii ukázal pre XDA Developer fanúšik Hani Mohamed Bioud.

Ten využil novú verziu aplikácie v súčinnosti s Beta verziou Androidu 11 na smartfóne Google Pixel 4XL. V systémových nastaveniach upozornení pre Messenger sa tak už funkcionalita nazýva ako Bubbles, respektíve bubliny. Akonáhle je funkcionalita povolená, je možné nastaviť zobrazenie bublín pre všetky konverzácie, vybrané konverzácie alebo pre žiadne.

Bubliny v podaní väčšieho množstva aplikácií

V podstate tak četové hlavičky vyzerajú takmer úplne totožne ako pri starom API. Akonáhle používateľ dostane novú správu, upozornenie vo forme četovej hlavičky sa drží na pravej strane displeja, odkiaľ sa dá ľubovoľne posúvať. Kliknutím na bublinu sa otvorí plávajúce četovacie okno, v ktorom je možné rýchlo na novú správu odpovedať.

Rozdiel je len v tom, že po otvorení konverzácie sa bublina vycentruje v hornej časti displeja. Vedľa nej je možné pozorovať ďalšiu bublinu so znamienkom +, pomocou ktorej sa pridá ďalšia konverzácia.

Bublina, repsektíve četovacia hlavička, sa dá rovnako zatvoriť jej presunutím do spodnej časti obrazovky na ikonu X. Očakáva sa tak, že nové Bubbles API umožní na Androide 11 využívať túto funkcionalitu doposiaľ všeobecne známu z Messengera aj ďalším četovacím aplikáciám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom