Pohľad, aký sa len tak nevidí. Sonda Spojených arabských emirátov po úspešnom zakotvení na obežnej dráhe Marsu posiela jedinečné a doposiaľ najdetailnejšie zábery polárnej žiary červenej planéty. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Svetelná šou na Marse

Polárna žiara je svetelný úkaz na oblohe spôsobený dopadom elektricky nabitých častíc zo slnečného vetra na vrchnú časť atmosféry. Na Zemi sa vyskytuje najmä v polárnych oblastiach, kam ich vychyľuje magnetické pole Zeme.

Tieto svetelné úkazy však nie sú len záležitosť našej planéty. Dokázali sme ich neraz pozorovať aj na iných planétach a mesiacoch, či nedávno dokonca prvýkrát aj na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Emirates Mars Mission

K tvorbe tohto jedinečného svetelného úkazu dochádza na Marse podobným spôsobom ako na Zemi. Nabité častice zo slnečného vetra letiace vesmírom narazia do marťanskej atmosféry, kde interagujú s plynom (kyslík) nachádzajúcim sa v jej horných vrstvách. Ten pod vplyvom tejto interakcie začne žiariť a vysoko nad povrchom červenej planéty vytvorí nádherne „divadlo“.

Na našej planéte sú tieto ionizované častice vychyľované magnetickým poľom do vyšších zemepisných šírok. Keďže na Marse by sme podobne silné magnetické pole hľadali len veľmi ťažko, výskyt a distribúcia týchto svetelných úkazov je tu úplne odlišná.

NEPREHLIADNI
Číňania už jazdia roverom po Marse. Vypočuj si zvuk a pozri video z jazdy na planéte

Nádherná polárna žiara viditeľná v ultrafialovom svetle

V prvom rade treba upozorniť, že na Marse možno pozorovať celkovo 3 typy polárnych žiar. Jeden z týchto druhov sa vyskytuje výhradne iba na dennej strane, zvyšné dva na nočnej. V tomto prípade sonda Hope zaznamenala tzv. diskrétnu polárnu žiaru, ktorá sa odohráva na nočnej strane, nie je spojená so žiadnymi veľkými solárnymi búrkami.

Osvetľuje iba určité regióny červenej planéty. Pre porovnanie, ďalší typ polárnej žiary, ktorá sa odohráva na nočnej strane, sa vyskytuje iba počas extrémne silných solárnych búrok a osvetľuje celú stranu planéty, upozorňuje portál IFLScience.

Emirates Mars Mission

Diskrétnu polárnu žiaru sa na Marse podarilo sledovať počas troch rozličných pozorovacích dní (22. apríl, 23. apríl a 6. máj) vysoko nad povrchom červenej planéty. Z uvedeného vyplýva, že nové, detailné snímky polárnej žiary pochádzajú ešte z obdobia pred oficiálnym začiatkom celej misie.

Vedci jednoducho počas týchto dní testovali prístroje sondy HOPE a zhodou okolností zaznamenali polárnu žiaru, ktorej krásu si jednoducho nemohli nechať ujsť. Polárna žiara bola pozorovaná pomocou spektrometru EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer), čo je ultrafialový zobrazovací spektrograf pracujúci v rozsahu 100 – 170 nm.

Je určený na meranie globálnych charakteristík, variability termosféry a obrovského množstva vodíka a kyslíka obklopujúceho Mars, uviedol pre portál Space hlavný vedecký pracovník projektu Hope,  Hessa Al Matroushi. Výsledky analýzy zozbieraných údajov z týchto pozorovaní zatiaľ nie sú publikované, no očakáva sa, že výrazným spôsobom prispejú k lepšiemu pochopeniu vzniku a výskytu týchto svetelných úkazov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom