V dnešných dňoch sa veľká časť pozornosti venuje najmä smartfónom a na výber je množstvo rôznych modelov. Budúcnosť však pre tieto zariadenia veru ružovo nevyzerá. So stále populárnejšou virtuálnou a rozšírenou realitou tak narastajú šance, že sa smartfóny dostanú o niekoľko rokov do úzadia. Nahradia ich technológie, v ktorých sa prelína virtuálny svet s tým reálnym. Práve tu vidí veľký potenciál aj Mark Zuckergerg.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nie tak staré správy odhaľujú pohľad Zuckerberga na budúcnosť technológií každodenného života. Práve tu CEO Facebooku naznačil, ako by mohla vyzerať realita o niekoľko rokov. Podľa najnovšieho plánu Facebooku sa v najbližšej dekáde spoločnosť zameria najmä na využívanie umelej inteligencie, internetu a virtuálnej či rozšírenej reality vo svojich ďalších projektoch. V nádeji urýchliť rozšírenie virtuálnej reality medzi používateľov predstavil Facebook novú platformu kamerových efektov.

Smarfóny zaniknú


Tá je dostupná len pre vývojárov, ktorí tak majú za úlohu pomocou nej vytvárať aplikácie v rozšírenej realite. Tie sa časom stanú súčasťou fotoaparátu v aplikácii Facebooku. Aby spoločnosť prilákala na svoje inovatívne aplikácie v rozšírenej realite nových používateľov, bude potrebovať dostatok šikovných vývojárov, ktorí by vytvárali zaujímavé a zábavné aplikácie.

Všetko v jednej aplikácii

Mark ale priznal, že bol mierne sklamaný, pretože jeho spoločnosť doposiaľ nevytvorila nový operačný systém pre smartfóny, a tak sa v nádeji obracia na nové technológie budúcnosti, medzi ktoré patrí práve virtuálna a rozšírená realita.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia s vlastným asistentom už aj v Messengeri! Pozri sa, ako bude vyzerať

Gigant taktiež odhalil nové možnosti využitia týchto technológií. Podľa jeho tvrdení bude možné nahradiť dnešné televízory a ostatné zariadenia s obrazovkami jednoduchými okuliarmi s virtuálnou realitou.

Microsoft má mierny náskok

Tie budú schopné vytvoriť virtuálnu obrazovku kdekoľvek a bude omnoho väčšia ako sme v dnešných dňoch zvyknutí. Potenciál virtuálnej a rozšírenej reality je skutočne veľký a svoje o tom vie aj Microsoft. Ten už dosiahol isté úspechy v budovaní nového holografického systému HoloLens.

Podľa Alexa Kipmana, šéfa projektu HoloLens, sú práve tieto nové technológie začiatkom konca dnešných smartfónov. Facebook sa tak púšťa do zdĺhavého boja, v ktorom bude súperiť aj s ďalšími technologickými gigantmi, ako Google, Apple či Microsoft. Jeho plány sa však dostávajú do konfliktu so svetovou ekonomikou, ktorá je značne závislá práve od produkcie smartfónov a iných moderných zariadení. Mark Zuckerberg však vie, že sa jedná o dlhý boj, ktorého reálne výsledky budeme môcť vidieť až o niekoľko rokov. Čo hovoríš na tieto kroky?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
29%
Chcem to
0%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
14%
Neznášam to
37%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]