banner-pixelKaždý z nás si zastáva svoje zariadenia, pre ktoré sa rozhodol, a to mnohokrát vyvolá veľkú diskusiu, či dokonca hádky. Zdá sa, že sa tieto večné súboje pomaly blížia ku koncu. 

Bolo to v roku 2000, keď Apple rozpútal veľkú reklamnú kampaň, v ktorej bol zachytený „súboj“ medzi počítačom od Microsoftu a novým Macom. Táto kampaň mala veľký dopad a postupne sa kalifornská spoločnosť dostávala vyššie a vyššie na trhovom rebríčku. O niekoľko rokov neskôr bol predstavený aj prvý iPhone, iPad a ďalšie skvelé zariadenia z dielne Steva Jobsa, ktorý doviedol Apple na post najhodnotnejšej spoločnosti na svete. Medzi používateľmi však odjakživa panoval súboj, v ktorom mal každý z nich vlastnú pravdu.

apple-microsoft-comparison
zdroj fotografie: The Red Bulletin

TIP: Tech News: Microsoft hlási, že na Surface zariadenia prechádza oveľa viac používateľov Macov ako kedykoľvek predtým

Postupom času prichádza koniec všetkým dohadom o tom, či je lepší smartfón s Androidom alebo iPhone, a či je lepšie používať počítač s Windowsom, alebo MacOS. Ako sa technológie postupom času začali enormne vyvíjať, práce na notebookoch a počítačoch sa postupne stále viac premiestňujú do cloudového prostredia, ktoré zároveň maže rozdiely medzi týmito dvoma konkurenčnými platformami. V rovnakom smere sa zlepšili aj smartfóny s iOS a Androidom, ktoré sa stavajú naozaj seberovnými.

Koniec softvérových vojen

Keď porovnáme Microsoft a Apple, zistíme, že pri zariadeniach oboch týchto gigantov sa nájde mnoho plusov a mínusov. K výhodám počítačov s operačným systémom Windows patrí napríklad rozšírenosť a hlavne cena zariadení s týmto OS, no samozrejme majú aj svoje negatívne stránky, ako náhodné pády aplikácií, či nedokonalá optimalizácia. Desktopy a notebooky od Apple sa naopak líšia vyššou stabilitou, respektíve jednoduchším prostredím, aj keď nemajú niektoré praktické vlastnosti Windowsu. Pre obidve spoločnosti sú ich zariadenia veľmi cenné a úspešné. Tie od Apple vynášajú vysoký zisk a Windows môžeme nájsť v počítačoch rôznych cenových relácií, od lacných notebookov, až po prémiové Surface Studio.

cortana-windows-10-reminders-2zdroj fotografie: Business Insider

Obaja giganti sú vlastne víťazmi, no skalní fanúšikovia si často stoja za svojim. Rovnaká situácia nastáva aj pri smartfónoch. Apple znova vyhráva vďaka vysokým profitom. Ďalším víťazom je tiež Google so svojim Androidom, ktorý má až enormný 87 % podiel na svetovom trhu so smartfónmi. Znova v nich môžeme nájsť rozdiely pri ich vlastnostiach a funkciách.

TIP: Zopár dôvodov, prečo je Google Pixel XL lepší než iPhony

pixel-xl-vs-iphony-clanok-nahladzdroj fotografie: GSMarena

Na službách záleží

Ak sa pozrieme na celú situáciu s nadhľadom, zistíme, že večné naťahovanie medzi používateľmi je v podstate nezmyselné a nikam nevedie. Veď aj na Macu si používateľ dokáže napríklad zobraziť dokumenty z cloudu, ktoré boli nahrané z operačného systému Windows. Tiež je možné synchronizovať jednotlivé súbory medzi oboma systémami ako medzi desktopovými počítačmi, tak aj pri smartfónoch. Microsoft sprístupňuje svoje aplikácie taktiež pre konkurenčný operačný systém a to isté robí aj Apple s Googlom. V podstate môžeme povedať, že operačný systém týchto spoločností sa nerozdeľuje na lepší či horší, je to len na rozhodnutí zákazníka, čo si vyberie podľa svojich preferencií.

android-vs-ios-nahlad
zdroj fotografie: Business Insider 

TIP: Novinky od Microsoftu a Applu lákajú dizajnom či funkciami, no naopak odradzujú finančnou náročnosťou

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP