Teraz čítate
Zopár dôvodov, prečo je Google Pixel XL lepší než iPhony

banner-pixelGoogle po vydaní svojich smartfónov zožal veľký úspech. Jeho zariadenia sa označujú za najlepšie fotomobily súčastnosti. Okrem toho ich zásobuje neustálymi aktualizáciami s najnovšími bezpečnostnými záplatami. Jeho veľký protivník tiež na tom nie je najhoršie, no zopár dôvodov, prečo sú Pixely lepšie ako iPhony sa predsa len nájdu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Rivalita medzi konkurentmi nie je ničím výnimočným. O súbojoch Applu a Samsungu sa toho napísalo veľa, no pre Apple existuje aj iný konkurent- Google. Aj keď obaja giganti vyrábajú fantastické zariadenia, ktoré patria do segmentu prémiových zariadení, nájdu sa isté rozdiely, v ktorých Google vedie. Cenou sú si smartfóny taktiež podobné, a tak môžeme nájsť rozdiely len v konštrukcii a fotoaparáte.

pixel-iphone-s7edge-nahlad

TIP: Google má tento rok predať 3 milióny Pixel smartfónov, v roku 2017 to už bude 6 miliónov

Pixel je ľahší

Ak porovnáme iPhone 6S Plus, zistíme, že Pixel je ľahší o celých 24 g, čo rozhodne nie je málo. Pri váhe 192 g už je cítiť, že v rukách držíte poriadne zariadenie, no predsa len je Pixel ideálnejší na dlhšiu prácu, keďže tak nezaťažuje ruky. Keby sme porovnali Google Pixel XL s novým iPhonom 7, tak je iPhone stále ťažší, a to presne o 20 gramov. Do úvahy sme síce nebrali iPhone 7 Plus, no ten taktiež nepriniesol nejaké veľké zmeny v hmotnosti.

pixel-xl

Famózny displej

Na fotografií nižšie môžete vidieť porovnanie dvoch displejov. Sami usúdite, že aj keď má iPhone krásny displej, nemá toľko živých farieb ako Pixel. Fotografie sú porovnávané pri plnom jasne oboch smartfónov a mimochodom, fotka bola zachytená práve Pixelom XL. Práve tu sa ukazujú rozdiely medzi Retina a AMOLED displejom, ktorý je ostrejší. Všetko je však presne vyvážené a obraz v Pixel XL nie je presaturovaný, jednoducho všetko, čo je na ňom zobrazené, vyzerá fantasticky.

iphone-6s-vs-pixel-xl

S lepšou priľnavosťou lepšie drží v rukách

iPhone 6S má krásny dizajn, no bez ochranného krytu sa rád a rýchlo vie vyšmyknúť z rúk. To nemusí vždy dopadnúť najlepšie. Oproti tomu, Google Pixel XL vyzerá so sklenenou polovicou zadnej strany pomerne čudne, no všetko má svoj účel. Sklo je tam práve kvôli lepšej priľnavosti prstov, aby sa smartfón nevyšmykol z rúk.

google-pixel-phone-8393

Rýchle nabíjanie

Kanál SuperSaf TV prednedávnom zverejnil video, v ktorom porovnáva rýchlosť nabíjania vlajkových lodí od Samsungu, Apple a Google. Aj keď Samsung bol lídrom a plné nabitie dosiahol už po necelej hodine a pol, Pixel XL od neho neutiekol ďaleko. Najhoršie skončil nový iPhone 7, ktorý dosahoval necelých 75 % batérie v čase, keď bol high-end od Googlu už plne nabitý. Aj v tomto súboji tak vyhral Pixel XL.

fony-fast-charging

Lepšia životnosť batérie

Posledný incident s batériami minuloročných iPhonov 6S dokazuje, že Google si pri svojich zariadeniach dáva viac záležať na výdrži batérie. Smartfóny od Apple príliš dlho na jedno nabitie nevydržia a častým nabíjaním sa tak skracuje životnosť akunulátora. Vďaka systému Doze, ktorý odvádza skvelú prácu aj v Pixeloch, tak vydrží batéria oveľa viac a zachová si dlhšiu životnosť.

iphone-6s-bateria

TIP: Problémy s batériami má aj Apple. iPhony sa vypínajú pri 30-percentách kapacity

Menšie telo, rovnaký displej

Rozdiel medzi top smartfónom od Google a Apple je nepatrný, no isté rozdiely sa opäť nájdu. Pri bližšom pohľade je vidieť menšie rozmery Pixel XL oproti iPhonu, avšak oba majú rovnakú uhlopriečku obrazovky. Ak by sme to vyjadrili v číslach, iPhone má 67,7 % pomer k prednej strane, zatiaľ čo Pixel priniesol pomer na úrovni 71,2 %.

the-pixel-is-slightly-smaller-but-has-the-same-size-screen

Správa oznámení

Oznámenia v notifikačných lištách nestrhávajú na seba príliš pozornosti, no pri bližšom skúmaní zistíte, že Android stále ponúka lepšiu správu oznámení ako iOS. Vezmime si k príkladu oznámenie na uzamykacej obrazovke. Pri iOS je potrebné potiahnutie vpravo alebo tzv. „swipe-and-tap“, aby ste sa k oznámeniu dostali. Android to vyriešil jednoduchšie. Taktiež je v najpopulárnejšom operačnom systéme pre smartfóny možnosť zobrazenia viacerých detailov upozornenia ako pri iOS.

notifications

TIP: Predaj smartfónov Apple má zasiahnuť po predstavení iPhone 8 veľká kríza

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
4%
Páči sa mi to
40%
Chcem to
2%
Mám to
2%
Nepáči sa mi to
26%
Neznášam to
25%
O autorovi
Matúš Mitro
Študujem na vysokej škole a zaujímam sa o novinky vo svete technológií, ktoré ma neustále neprestávajú prekvapovať. Môj záujem ma doviedol až k portálu FonTech.sk, kde pracujem ako redaktor. Kontakt: matus@fontech.sk
 • Spout

  Článok zaujatého autora? Takisto by som našiel x veci, ktoré sú lepšie na iPhone, aj keď som neni iphonista… Kompaktnosť, vodotesnosť, odtlačok vpredu, 3d touch napr… btw pre rýchlonabíjanie stačí pripojiť ipad adaptér a tie lepšie farby 100 ľudí 100 názorov

 • Ján

  No takže zhrňme si to, hneď v úvode je napísané že rozdiely môžme nájsť iba v konštrukcii a fotoaparáte čo nieje úplne pravda. Je tam jeden veľký rozdiel a to je operačný systém kde Apple vedie na celej čiare. Vďaka iOS je iPhone rýchlejší a má omnoho lepší multiasking. Ďalej vychvalujete Pixel ze jeho časté aktualizácie, tie má iPhone už dlhé roky a pokračujú aj po dvoch rokoch od uvedenia modelu :). Čo sa týka fotoaparátu tu Pixel vedie, o tom bez debaty. Ďalej porovnávate Retina s AMOLED displayom ktorý je podľa vašich slov ostrejší. Ostrejší je vďaka vyššiemu rozlíšeniu, AMOLED je technológia zobrazenia :) Celé mi to prišlo dosť pritiahnuté za vlasy ale potom som si prečítal “Android bol vždy moja srdcová záležitosť” a už mi bolo všetko jasné. Chcelo by to menej zaujatosti voči jablku.

  • Pepo

   Operačný systém má Apple bezkonkurenčne najlepší, to uznávam, ale len v rýchlosti/odladenosti. Čo sa týka personalizácie a celkových možností, tak tie má Apple rozhodne slabšie.
   Úprimne, netuším ako často dostávajú iPhony aktualizácie, ale Nexusy/Pixely ich majú každý mesiac po dobu taktiež viac ako 2 roky. Takže tu by som povedal, že Google vedie.
   Ďalej, čo sa týka displejov. Retina displej je IPS panel, zatiaľ čo Amoled displej je OLED panel. A “ako všetci vieme” OLED panely sú kvalitnejšie, podávajú lepšie zobrazenie farieb a dosahujú lepších kontrastov… Takže aj tu viedie Google, aj keď vlastne len tým, že tam osadzuje tie “lepšie” displeje.
   iPhony dnes už ľudia kupujú iba kvôli tomu, lebo majú vzadu nahryznuté jablko… Poznám strašne veľa ľudí, ktorí ich používajú – a to od namyslenej fifleny až po riaditeľov firiem – ale asi len 10 ľudí si ich kúpilo kvôli vlastnostiam. Ostatní len kvôli tomu, aby mohli povedať, že majú iPhone…

  • TT

   Co se te plynulosti iOS tyce … On Apple neni az tak napred. Jenom chytre vyuziva ruzne moznosti jak zakryt pripadne zaseky. Napriklad vami vychvalovany multitasking je na priblizne stejne urovni u obou. Jediny rozdil je v tom ze animace pouzite v iOS davaji vice casu aplikaci prepnout do popredi (subjektivne se neco hybe takze uzivatel je spokojeny) a pokud to aplikace nestihne uzivatel vidi pouze snapshot z aplikace ulozeny kdzy poslete aplikaci do pozadi (toto Android take vyzuvial ale od verze 7 uz tomu tak neni). Jako dalsi argument lze zminit fakt ze veskere casti iOS aplikaci jsou napsany v nativnim kodu oproti Dalvik/Java na Androidu. Pokud vytvorite nativni aplikaci pro android ciste v C++ tak rychlostni rozdil nebude vubec zadny.

 • Spout

  je to zase vec vkusu, ked mam telefon vedla seba na pracovnom stole, tak ho chcem rychlo odomknut a skontrolovat prilozenim prsta bez toho, aby som ho bral do ruky, navyse ked je odtlacok na zadnej strane, predne okraje sa mi zdaju zbytocne a nevyuzite…

  • Keď mám telefón na stole tak len poklepem po displeji a vidím či niečo tam je… Keď je tak aj tak ho musím zdvihnúť a odpísať. A taktiež sa dá využiť aj na gestá. No ale ako píšeš je to o zvyku :)