Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa začínajú pomaly míňať možnosti pre miesta, na ktorých sa môže nachádzať záhadná a dávno predpovedaná deviata planéta, informuje portál UniverseToday. Zatiaľ nám nepomáhajú ani špičkové teleskopy a observatóriá a zdá sa, že nakoniec predsa len vôbec neexistuje. Nádej však naďalej žije.

Je nepravdepodobná

O objektoch vo vnútri našej Slnečnej sústavy majú vedci veľmi dobrú predstavu, a to najmä o planétach, ktoré je pomerne ľahké pozorovať a niekedy ich na oblohe vidíme dokonca aj voľným okom. Podľa niektorých teórií má však náš hviezdny systém deviatu, v prípade započítania Pluta desiatu planétu dosahujúcu približne 5-násobok hmotnosti Zeme.

Vedci nad ňou uvažujú na základe obežných dráh ostatných planét a niektorých asteroidov, ktorých orbity boli zrejme narušené objektom s takouto hmotnosťou.

Okolo Slnka má ale obiehať v obrovskej vzdialenosti, kvôli čomu je jej detekcia extrémne náročná a môže vysvetľovať, prečo sme ju doteraz neobjavili, vysvetľuje Phys.org.

user25831936/freepik

Vedci sa preto pokúsili tento jedinečný objekt nájsť a keďže sa má nachádzať príliš ďaleko na odrážanie svetla vo viditeľnom spektre, hľadali v tom infračervenom. Výsledky štúdie však, ako sa zdá, žiadne prelomové výsledky nepriniesli a nádej na objavenie úplne novej planéty v našej vlastnej Slnečnej sústavy padajú nižšie a nižšie.

Boli si takmer istí

Napriek pochybnostiam si vedci v minulosti už niekoľkokrát mysleli, že túto záhadnú planétu objavili. Stalo sa tak aj nedávno, len koncom minulého roka, kedy astronómovia vyhlásili, že sa v skutočnosti nachádza oveľa bližšie ako sme si mysleli. To ale iba za predpokladu, že predsa len existuje.

500 kandidátov a dekády výskumu

Astronómovia vykonali dve prieskumy oblohy s rozostupom až 20 rokov, vďaka čomu mali potenciálne objekty dostatok času na to, aby sa pohli a odhalili tak svoju existenciu. A skutočne sa na chvíľu zdalo, že bol výskum úspešný – vedci totiž objavili celkovo vyše 500 kandidátov vzdialených menej, než 1 000 astronomických jednotiek (AU = circa 150 miliónov km).

Nasledovalo podrobnejšie preskúmanie jednotlivých kandidátov, ktoré však prinieslo len jedno veľké sklamanie. Väčšina z týchto objektov v skutočnosti pochádzal z mračien medzihviezdneho plynu, ktoré nie je možné tak ľahko pozorovať vo viditeľnom spektre a emitujú predovšetkým lúče v infračervenom spektre.

NASA/JPL-Caltech

Existencia deviatej planéty tak síce nie je definitívne vyvrátená, avšak pre jej možnú existenciu existuje čoraz menej argumentov a rastie počet tých, ktoré sú proti.

Narušené obežné dráhy je podľa mnohých odborníkov vysvetliť aj množstvom iných javov či objektov a nemusia znamenať, že okolo Slnka obieha doteraz neobjavená planéta. Podľa niektorých vedcov sa môže nachádza úplne inde, než si myslíme a čakajú nás ešte desaťročia pozorovaní až do chvíle, kedy ju odborníci nájdu alebo sa vzdajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú