Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Záhadná hypotetická planéta „Deväť„ označovanou tiež ako planéta X, alebo planéta Next, je zrejme len mýtus. Deviata planéta v slnečnej sústave tak napokon nebude ani planétou a ani čiernou dierou s rozmermi grapefruitu, ako naznačovali alternatívne teórie.

Planéta Deväť – mýtus či realita?

Ako píše portál ScienceAlert, podľa novej komplexnej analýzy extrémne vzdialených objektov planéta Deväť nemusí vôbec existovať. V štúdii uverejnenej na predtlačovom serveri arXiv sa totiž vedcom podarilo vyvrátiť všetky doterajšie „dôkazy“ o jej prítomnosti.

Relatívne pomery veľkosti niektorých známych TNO. Zdroj: Eurocommuter~commonswiki/ Wikipedia

O prítomnosti planéty Deväť sa v odborných, ale i v mnohých laických kruhoch diskutuje už od roku 2016. V tej dobe vedci Konstantin Batygin a Michael Brown uverejnili svoju štúdiu v žurnále The Astronomical Journal, v ktorej pojednávali o doteraz neobjavenej planéte nachádzajúcej sa vo vonkajšej časti slnečnej sústavy.

Dôkazom malo byť zvláštne správanie viacerých objektov za Neptúnom, teda za našou najvzdialenejšou planétou (aktuálne je Pluto zaradené ako trpasličia planéta).

Tieto objekty sa nazývajú „extrémne transneptúnske objekty“, a poznáme ich tiež pod názvom ETNO. ETNO sú astronomické objekty, ktoré sa zhlukujú neobvyklým spôsobom a okolo Slnka obiehajú po obrovských eliptických dráhach siahajúcich za obežnú dráhu Neptúnu.

Presnejšie sa ETNO pohybujú po dráhach vzdialených 30 astronomických jednotiek až po 150 AU, upozorňuje web DailyMail. Astronomická jednotka (AU) predstavuje vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou, teda 1 AU = 149 597 870 700 m. Batygin a Brown v roku 2016 zistili, že tieto dráhe majú v perihéliu (bod na dráhe, v ktorom sú najbližšie k Slnku) rovnaký uhol.

Niektorí vedci preto predpokladali, že tieto objekty podliehajú gravitačnému ťahu akéhosi veľmi hmotného objektu. Astronómovia sa pozreli na divný vzorec, vykonali simulácie a dospeli k záveru, že musí existovať ešte jedna ďalšia planéta, ktorá je 5 až 10-krát hmotnejšia ako Zem, pričom sa pohybuje po dráhe niekde medzi 400 až 800 AU.

Vzhľadom na veľkú vzdialenosť hypotetickej planéty nebola teória o jej existencie až doposiaľ vyvrátená či potvrdená.

K vytvoreniu hypotézy o planéte 9 viedli korelácie medzi obežnými dráhami šiestich transneptúnskych telies, ktorých čudné obežné dráhy je možné vidieť na obrázku. Zdroj: Wikipedia

Sú predchádzajúce zistenia vôbec pravdivé?

Faktom je, že nielen planéta Deväť, ale aj samotné objekty ETNO sú pre nás kvôli svojim malým rozmerom a veľkej vzdialenosti mimoriadne ťažko pozorovateľné. To znamená, že ich dokážeme pozorovať, iba keď sú v perihéliu alebo v jeho tesnej blízkosti.

Inými slovami v určitú časť roka a v určitú dennú dobu nastavíme teleskopy tak, aby videli iba určitú časť oblohy, čo podľa autorov novej štúdie významným spôsobom skresľuje údaje, upozorňuje portál CNet.

Svoju rolu zohrávajú aj samotné simulácie uskutočnené Batygynom a Brownom, ktoré obsahovali iba 6 objektov ETNO avšak ich spôsob výberu nebol publikovaný – nie je teda jasné či došlo ku skresleniu výberu.

(pozn. redakcie: presnejšie sa v štúdii hovorí o „selection bias“ [výberové. skreslenie], čo je chyba spôsobená výberom istých prvkov, oblastí, dát, vďaka ktorej nemôže byť vzorka reprezentatívna/smerodajná)

Keďže sa ale autori novej štúdie nesnažili pôvodnú prácu zdiskreditovať, ale skôr overiť jej výsledky, nezameriavali sa len na možné nedostatky, a teda sa rovno vrhli do nového výskumu.

Umelecká predstava Planéty 9, ktorá je sfarbením veľmi podobná Neptúnu. Zdroj: ASU/NASA

V ňom zobrali zainteresovaní odborníci päť objektov ETNO objavených prieskumom OSSOS (Outer Solar System Origins Survey), päť objektov z prieskumu DES (Dark Energy Survey) a štyri objekty nájdené astronómami Scottom Sheppardom, Chadom Trujillom a Davidom Tholenom, ktorí po planéte Deväť pátrali. Všetkých 14 uvedených objektov bolo odlišných od 6 objektov nachádzajúcich sa v pôvodnej štúdii.

Následne vedci vytvorili vlastnú simuláciu založenú na modelovej populácie telies slnečnej sústavy, cez ktorú prehnali všetkých 14 objektov a dospeli k záveru, že objekty ETNO boli v súlade s rovnomerným rozložením telies vo vesmíre a nezhlukovali so do žiadnych záhadných bodov.

Z výsledkov teda vyplýva, že obežné dráhy ETNO nie sú ničím zvláštne a planéta Deväť preto vôbec nemusí existovať. Na záver autori novej štúdie tiež upozorňujú, že v žiadnom prípade existenciu planéty Deväť nevylúčili, iba naznačujú, že jej prítomnosť nemožno odvodiť iba z údajov o objektoch ETNO.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú