Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hypotetická deviata planéta slnečnej sústavy je k nám oveľa bližšie než sme si mysleli, teda aspoň za predpokladu, že existuje. S týmto záverom prišla nedávno dvojica vedcov, ktorá sa o celý rozruch okolo planéty Deväť postarala. Na tému upozornil portál Phys.

Existuje vôbec planéta Deväť?

Hypotetická planéta Deväť, označovaná tiež ako planéta X alebo planéta Next, je už od roku 2016 opriadaná rúškom tajomstva. Mnohí ju považujú len za mýtus, iní po nej neprestajne pátrajú. Prvá zmienka o planéte Deväť sa objavila v štúdii publikovanej žurnálom The Astronomical Journal, kde Konstantín Batygin a Michael Brown z Caltechu naznačili, že vo vonkajšej časti Slnečnej sústavy sa nachádza doposiaľ neobjavená planéta.

Teraz títo páni vo svojej novej štúdii dostupnej na predtlačovom serveri arXiv (štúdia je prijatá žurnálom The Astrophysical Journal Letters), svoje výpočty na základe kritiky, ktorú pôvodná práca zniesla prehodnotili a zistili, že planéta Deväť by sa mala nachádzať bližšie než si myslíme, ak teda vôbec existuje. Ďalšie dôležité informácie autori zverejnili na svojom blogu.

Samotná planéta Deväť je hypotetická planéta nachádzajúca sa vo vonkajšej Slnečnej sústave ďaleko za obežnou dráhou všetkých ostatných planét v priestore za Kuiperovým pásom.

Odhaduje sa, že planéta ma hmotnosť približne 5 až 10-násobku hmotnosti Zeme a priemer okolo 13 000 až 26 000 kilometrov.

"Čudné" zoskupenie objektov v Kuiperovom páse. Brown, Batygin, arXiv

Dôkazom o jej existencii by malo byť jej gravitačné pôsobenie na iné telesá. Očakáva sa, že ak by planéta Deväť neexistovala, potom by objekty v Kuiperovom páse boli náhodne orientované v rovine obežnej dráhy Slnečnej sústavy.

Namiesto toho je však jasne badateľné, že množstvo obežných dráh týchto telies sa zoskupuje do rovnakej orientácie. Samozrejme existuje aj možnosť, že planéta Deväť jednoducho neexistuje a celé neobvyklé usporiadanie je jednoducho štatistická anomália.

Na mieste je potrebné pripomenúť štúdiu zo začiatku tohto roka, v ktorej skupina vedcov prácu Batygina a Browna vôbec nešetrila a vytkla množstvo jej nedostatkov. Iné štúdie naopak naznačovali, že hypotetická planéta Deväť v skutočnosti nie je planéta, ale čierna diera.

Kde sa nachádza táto hypotetická planéta?

Autori si túto kritiku zobrali k srdcu, svoje pôvodné údaje prehodnotili, no i napriek tomu zistili, že zhlukovanie objektov v Kuiperovom páse je aj tak veľmi neobvyklé. Podľa nich existuje iba 0,4 % pravdepodobnosť, že ide o náhodu.

K vytvoreniu hypotézy o planéte 9 viedli korelácie medzi obežnými dráhami šiestich transneptúnskych telies, ktorých čudné obežné dráhy je možné vidieť na obrázku. Zdroj: Wikipedia

Ako píše portál EarthSky, podľa nových výpočtov má planéta 6,2-násobok hmotnosti Zeme a Slnko obieha vo vzdialenosti približne 300 až 380 AU. (pozn. redakcie: AU – astronomická jednotka, predstavujúca priemernú vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou)

Orbitálny sklon planéty stanovili na 16° a jas na približne 22 magnitúd. Jasnosť planéty samozrejme závisí od toho, na akom mieste obežnej dráhy sa nachádza, čím je planéta bližšie k Slnku tým je jasnejšia.

Jednoducho povedané, nová štúdia posúva planétu Deväť bližšie k Slnku než sa pôvodne predpokladalo. To je podľa mnohých naozaj zvláštne, pretože ak je skutočne ešte bližšie než sme mysleli, mali by sme ju už objaviť. Autori však tvrdia, že doterajšie pozorovania vylúčili len tie najbližšie oblasti, kde by sa planéta Deväť mohla nachádzať, čím sa výrazne zúžili jej možnosti výskytu. Podľa nich, ak planéta skutočne existuje, mali by sme ju v blízkej budúcnosti detegovať observatóriom Vera Rubin.

Hoci štúdia stále neposkytuje žiadne presvedčivé dôkazy o existencii tejto hypotetickej planéty, naznačuje aspoň, že pátranie po tejto planéte sa blíži ku koncu. Deviatu planétu buď čoskoro odhalíme, alebo ju pozorovania jednoducho vylúčia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú