Aj keď sa priamo na iné planéty zatiaľ pozrieť nedokážeme a signály, ktoré sme doteraz z kozmu obdržali, sa ukázali ako nezmysly či interferencia našich vlastných zariadení, vedci neprestávajú špekulovať.

Ako sa najnovšie vyjadril astrobiológ Simon Conway Morris z Cambridgeskej univerzity, ľudstvo možno nie je vôbec výnimočné. Môže za to podľa neho evolúcia, ktorá zrejme produkuje podobné organizmy vo všetkých druhoch prostredia, píše Futurism.

Je civilizácií plný kozmos?

Je síce nepravdepodobné (prakticky vylúčené), že sa na iných planétach nachádzajú rovnakí ľudia, ako na Zemi. Ako však s istotou tvrdí evolučný paleobiológ, podľa teórie evolučnej konvergencie (zbiehavosti) je vysoko pravdepodobné, že sa na nás budú mimozemské civilizácie značne podobať.

freepik

Ako argument pritom uvádza, že schopnosť letu sa na Zemi vyvinula nezávisle štyrikrát v prípade hmyzu, vtáctva, netopierov a dnes už vyhynutých pterodaktylov, informuje Science Focus. Oči sa dokonca vyvinuli nezávisle až štyridsaťkrát, v rôznych podmienkach a érach.

„Konvergencia je najlepším argumentom pre Darwinovskú adaptáciu, jej absolútna všadeprítomnosť však nie je oceňovaná. Je možné povedať, že možnosť vyvinutia človeku podobnému druhu je dosť vysoká,“ dodáva Simon Conway Morris.

liuzishan/freepik

Planét je viac než dosť

Tejto možnosti navyše nasvedčuje aj skutočnosť, že sa len v našej galaxii nachádza približne 300 miliónov potenciálne obývateľných exoplanét. Kým niektoré z nich sú na hrane a prežiť na nich je možné, avšak ťažké, iné môžu poskytovať dokonca lepšie podmienky, než samotná Zem.

Tu však narážame na svoje technologické limity. Vieme, že tam vonku sú milióny exoplanét, ktoré nám môžu prezradiť úplne všetky. Zatiaľ sa na ne však nedokážeme pozrieť, pretože sú pomerne malé a často ich skryjú ich materské hviezdy. Zásadne nám však môžu pomôcť nové pozorovacie zariadenia, ako napríklad Vesmírny teleskop Jamesa Webba alebo ešte väčšie observatóriá, ktoré navrhujú vedci za účelom skúmania cudzích planét.

Northrop Grumman

„Vzhľadom na počet potenciálne obývateľných exoplanét máme dobrý dôvod myslieť si, že existujú. Aj keď je pravdepodobnosť len 1 ku 100, stále vedie k obrovskému množstvu inteligencie roztrúsenej navôkol, pričom bude pravdepodobne podobná nám,“ dodáva na záver Morris.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú