Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svet sa konečne dočkal dlho očakávanej správy o plánoch astronómov v tomto desaťročí. Okrem mnoho iného sa dostala do pozornosti potreba vyslať do vesmíru oveľa väčší teleskop, než tam máme doteraz, informuje The Verge.

Potrebujeme bezprecedentný teleskop

Asi najväčším aktuálnym cieľom astronómov je detekcia a kategorizácia exoplanét. S tým síce môže pomôcť Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý sa má dostať do vesmíru už o pár týždňov, avšak astronómovia potrebujú čosi ešte oveľa väčšie.

Dôvodom je, že študovanie exoplanét je neuveriteľne technologicky náročné. Nachádzajú sa totiž veľmi ďaleko a na rozdiel od svojich materských hviezd nevyžarujú veľa svetla vo viditeľnom spektre. Pre podrobné pozorovanie, prípadne identifikáciu povrchu, je potrebný veľmi citlivý teleskop.

NASA/LUVOIR

„Stojíme na hranici novej zlatej éry objavov, ako na Zemi, tak aj v kozme. Podarí sa nám skutočne nájsť dôkaz o živote na inej planéte?“ pýta sa Heidi Hammel, viceprezident pre vedu v Asociácii univerzít pre astronomický výskum, píše Futurism.

Vynesie ho Starship alebo SLS

Nie je zatiaľ úplne jasné a isté, o aký teleskop presne pôjde. Nový vesmírny teleskop je nutné v prvom rade vyvinúť, avšak vedci už majú v rukách niekoľko detailných návrhov, z ktorých môžu čerpať. Nie je teda nutné začínať od úplnej nuly.

Jedným takýmto návrhom je napríklad HabEx z dielne Laboratória prúdového pohonu. Navrhovaný začiatok misie je naplánovaný na rok 2035, pričom samotné observatórium vynesie do kozmu raketa SLS a dodatočné tienidlo zase Falcon Heavy. Rozpočet sa pohybuje od 8 do 10,5 miliárd dolárov, jeho väčší brat je však oveľa drahší.

NASA/LUVOIR

Druhou možnosťou je vesmírny teleskop LUVOIR, ktorý sa podobá na Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ale oveľa väčší a s rôznymi rozdielmi. Má ísť o observatórium, ktoré je možné časom servisovať a do vesmíru sa má dostať na palube SLS alebo Starship, ktorá má byť oveľa lacnejšia. Cena pritom zohrá dôležitú rolu, pretože rozpočet dosahuje až 17 miliárd amerických dolárov.

Potrebujú oveľa viac

Astronómovia zároveň podotýkajú, že pre ideálne pozorovanie sú potrebné dva ďalšie vesmírne teleskopy. Jeden pre pozorovanie röntgenových lúčov a jeden zase pre pozorovanie v ďalekom infračervenom spektre.

Tieto menšie teleskopy majú stáť od 3 do 5 miliárd dolárov a do vesmíru sa dostanú niekedy v budúcom desaťročí. Predpokladané ceny sú ale vysoko nepravdepodobné – napríklad práve Teleskop Jamesa Webba mal pôvodne letieť už v roku 2007 a stáť asi jednu miliardu.

NASA

Správa zároveň navrhuje mnoho ďalších zmien a vylepšení, ako ochrana všetkých astronómov a zabezpečenie zdravého pracoviska pre všetkých vedcov. Zároveň tiež odporúčajú častejšie sa prikláňať ku konferenciám na diaľku, čím chcú znížiť svoju uhlíkovú stopu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú