Po úspešnom dokončení záverečných testov je vesmírny teleskop Jamesa Webba pripravený na cestu do Francúzska Guyany. Podarí sa po mnohých problémoch a odložených štartoch konečne teleskop vypustiť do vesmíru?

Teleskop Jamesa Webba je pripravený

Ako píše NASA na svojom webe, inžinierom sa nedávno podarilo dokončiť rozsiahle systémové testy. Tie teleskop absolvoval v komplexne spoločnosti Northrop Grumman, pričom väčšina testov overovala jeho schopnosti „fungovať vo vesmíre presne podľa očakávaní“.

NASA/Chris Gunn

O nástupcovi Hubblovho teleskopu sa hovorí už roku 1996. Podľa predbežných koncepčných štúdií mal teleskop Jamesa Webba odštartovať už v roku 2007, avšak ako už iste tušíš, jeho spustenie bolo mnohokrát posunuté.

Ako píše NewAtlas na svojom webe, ďalšie plány hovorili o rokoch 2015 až 2018. Finálnu konštrukciu teleskopu, po ktorej začali rozsiahle testy, sa podarilo dokončiť v novembri 2016. V marci 2018 NASA odložila štart na jún 2019 a následne na máj 2020. Minulý rok v júli, počas testovania systémov teleskopu, inžinieri odhalil závažný problém s jeho slnečnou clonou.

Objavili sa v nej totiž trhliny a došlo aj k uvoľneniu spojov. Svoju úlohu zohrala aj pandémia koronavírusu a tak bolo štart opätovne presunutý z marca na október 2021.

Nechceme nič zakríknuť, no zatiaľ to vyzerá tak, že októbroví termín by skutočne mohol byť reálnym dátum štartu teleskopu Jamesa Webba. Hubblov nástupca má však pred sebou ešte ťažkú úlohu.

Po dokončení testov všetkých systémov a overení toho, či teleskop dokáže prežiť drsné podmienky pri štarte, sa teraz inžinieri pripravujú na jeho presun na štartovaciu rampu. To samé o sebe je veľmi komplikovaná úloha. Tento majestátny kus techniky musí byť totiž bezpečne presunutý cez Panamský prieplav až do cieľovej destinácie, ktorou je Korou vo Francúzskej Guyany na severovýchodnom pobreží Južnej Ameriky.

NEPREHLIADNI
LGBTI komunita žiada NASA, aby premenovala miliardový teleskop Jamesa Webba

Práce je stále viac než dosť

Všetci zodpovední zamestnanci od technikov dohliadajúcich na kontamináciou teleskopu, cez dopravných inžinierov, až po odborníkov zo sekcie logistiky aktuálne pripravujú teleskop na jeho cestu na odpaľovaciu rampu. Teleskop by pritom mal byť na transport pripravený už niekedy v priebehu septembra.

Počas príprav na jeho prevoz však nezaháľajú ani odborníci z riadiaceho strediska MOC (Mission Operations Center) v Baltimore. Tí naďalej kontrolujú a opakovane testujú komplexnú komunikačnú sieť, ktorá zabezpečuje bezproblémové a rýchle odosielanie rôznych príkazov, upozorňuje portál Space.

V MOC tiež prebiehajú prípravy na štart, prehrávajú sa rôzne scenáre priameho spustenia v deň štartu, ale i nácviky ostatných činností po štarte. Akonáhle teleskop dorazí do Francúzskej Guyany, tímy poverené jeho spustením ho nakonfigurujú na štart. Prejde aj opätovnou komplexnou kontrolou, ktorá odhalí či počas prepravy nedošlo k poškodeniu.

Do vesmíru teleskop vynesie spoľahlivá raketa Ariane 5. Tá ho umiestni na prechodnú orbitálnu dráhu, odkiaľ bude putovať k cieľovej destinácii, ktorou je druhý Libračný bod (L2).

Ten je od Zeme v 4-krát väčšej vzdialenosti ako Mesiac a nachádza sa 1,5 milióna kilometrov od našej planéty. Po odpojení od rakety bude teleskop pokračovať na svojej ceste k bodu L2 úplne sám.

Hneď ako Webb aktivuje a rozloží svoj slneční štít, vstúpi teleskop aj so všetkými jeho nástrojmi do tieňa, kde začne postupne chladnúť. Udržať požadovaný tvar clony je pritom podľa NASA náročný a komplikovaný proces. Samotná slnečná clona teleskopu je veľká ako tenisové ihrisko a tvorí ju 5 vrstiev potiahnutých špeciálnym polymérom, vďaka čomu bude môcť odrážať emitované svetlo, teplo a schladiť zariadenie na potrebnú teplotu 223 °C pod bodom mrazu.

Akonáhle sa observatórium ochladí a stabilizujú na pracovnú teplotu, začne niekoľko mesiacov dlhé obdobie kalibrácie všetkých vedeckých nástrojov. Očakáva sa, že prvé vedecké pozorovania začnú približne 6 mesiacov po štarte.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú