banner-pixelMnoho z vás nám často kladie pod článkami otázku, kedy dostane ten a ten smartfón aktualizáciu na novší Android. Rýchlosť aktualizácií je veľmi často riešená téma, ktorá je pri zariadeniach mimo Google Pixelov (Nexusov) vcelku problémová.

Ostatným výrobcom to kvôli ich nadstavbám trvá oveľa dlhšie, a tak si odkázaný na dlhé mesiace čakania. Niektorým to ale trvá podstatne dlhšie, niektorým zas kratšie. V tomto článku sme sa preto rozhodli, že si pozrieme a porovnáme rýchlosť aktualizácií u najznámejších výrobcov. Podmienkou bol najnovší Android 7.0 Nougat aspoň na jednom smartfóne.

LG

78 dní

lg-g5(17)
zdroj fotografie: PhoneArena

Najrýchlejším sa tento a aj minulý rok stalo prekvapivo LG. Svoju „Nugátovú pochúťku“ dostala vlajková loď LG G5 v Južnej Kórei už 8. novembra minulého roka. 20. novembra ho aktualizoval aj prvý mobilný operátor – Sprint. Podobne tomu bolo aj pri staršej vlajkovej lodi LG G4, ktorá dostala aktualizáciu na Marshmallow od operátora Sprint za menej ako dva mesiace. Prvenstvo patrí juhokórejskej spoločnosti aj za uvedenie prvého smartfónu, na ktorom bol už predinštalovaný Android Nougat.

TIP: LG V20 oficiálne: 5,7″ so sekundárnym displejom, Android Nougat, duálny fotoaparát a prémiové audio

Motorola

88 dní

moto-fony-aktualizacia-nougat-nahlad
zdroj fotografie: TheVerge

Ani Motoroly s takmer čistým Androidom nikdy nepatrili medzi smartfóny, ktoré dostávali aktualizácie medzi poslednými. Majitelia Moto Z a Moto Z Force od operátora Verizon dostali Android 7.0 Nougat 18. novembra, teda len 10 dní po LG G5.

HTC

95 dní

Zdroj: AndroidCentral
zdroj fotografie: AndroidCentral

HTC sa v poslednom čase v rýchlostí aktualizácií zlepšilo, čo je aj dôvod, prečo mu patrí výborné tretie miesto. Neblokovaná verzia HTC 10 dostala aktualizáciu 25. novembra a staršie HTC One M9 len pár dní po ňom, a teda 5. decembra.

TIP: HTC U Ultra je nadupaná vlajková loď so sekundárnym displejom, parádnym 12 MPx fotoaparátom a bez 3,5 mm audio jacku

Sony

99 dní

Zdroj fotografie: TheVerge
zdroj fotografie: TheVerge

Sony sa len tesne, naozaj veľmi tesne dostalo pod 100-dňovú lehotu. Xperia XZ sa tešila z aktualizácie 29. novembra a Xperia X Performance hneď nasledujúci deň. Ostatné smartfóny, ako Xperia X a X Compact ju dostali o niečo neskôr, a to presne 16. decembra.

Xiaomi

126 dní

xiaomi-mi5-gold-foto-3

Xiaomi nikdy nepatrilo medzi výrobcov s najrýchlejšími aktualizáciami a veľmi sa nesnažilo ani tento rok. Pri jeho výbornej nadstavbe MIUI to však ani zďaleka nie je potrebné, nakoľko zmenu verzie Androidu prakticky ani nepocítiš. Android 7.0 Nougat si najskôr našiel cestu k modelu Mi5, konkrétne 26. decembra. Momentálne sú v príprave aktualizácie pre ďalšie smartfóny čínskeho giganta.

OnePlus

131 dní

oneplus-3-recenzia

OnePlus dodržal svoj sľub o aktualizovaní OnePlus 3/3T do konca roka 2016. Nakoniec sa mu to aj podarilo a novú verziu OxygenOS s Androidom 7.0 vydal presne 31. decembra. Celkovo teda 131 dní po tom, čo ho Google oficiálne predstavil verejnosti.

Samsung

143 dní

s7-a-s7-edge-foto-aktualizacia-nahladzdroj fotografie: TheVerge

Pre Samsung bol rok 2016 nesmierne náročný, čo sa podpísalo aj na rýchlosti aktualizácií. Vlajkové lode Galaxy S7 a S7 edge totižto dostali update len pred pár dňami – 12 januára. Výrobca by teda mal na rýchlosti aktualizácií v budúcnosti určite zapracovať, i keď musíme uznať, že jeho portfólio smartfónov je oveľa väčšie ako u ostatných výrobcov.

Huawei

Doteraz stále nič…

huawei-p9-nahlad-velky-uspech
zdroj fotografie: Dgtle

Najhoršie je na tom spoločnosť Huawei, ktorej sa ani dodnes nepodarilo pripraviť Android 7.0 pre akýkoľvek smartfón. Huawei Mate 9 síce bol predstavený s najnovším Androidom, no ani jeden zo starších modelov výrobca stále neaktualizoval. Prvým smartfónom dcérskej firmy Honor, ktorý dostane veľkú aktualizáciu, by mal byť Honor 8 a obdrží ju už 18. januára.

Zhodnotenie

Ak ti teda veľmi záleží na rýchlosti aktualizácií, odporúčame siahnuť po smartfóne od Googlu, Motoroly, HTC a Sony, ktorým sa podarilo aktualizovať svoje vlajkové lode za menej ako 100 dní. Jedna aktualizácia však ešte nič veľké neznamená a dôležité je aj aktualizovanie lacnejších alebo starších modelov, ktoré vlastní taktiež množstvo ľudí. Rýchlosť príchodu novej verzie môže ovplyvniť aj operátor, od ktorého svoj smartfón máš. Rozhodujúca je však aj kvalita aktualizácie, pretože mnoho výrobcov uprednostňuje rýchlosť pred stabilitou, čo rozhodne nie je správny smer.

TIP: Android bol počas minulého roka zraniteľnejší ako konkurenčný iOS

android-nougat-fotozdroj fotografie: Androidpit

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom