banner-pixel
Debaty o mobilných operačných systémoch sa neobmedzujú čisto len na porovnávanie užitočných funkcií, či dizajnového jazyka, ale aj na ich bezpečnostné vlastnosti. Systém zeleného robota v tejto oblasti dlhodobo stráca na svoju konkurenciu a už druhý rok po sebe sa tak stal zraniteľnejším než operačný systém využívaný v smartfónoch spoločnosti Apple.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Podľa dostupných údajov Android dokonca ponúkol počas minulého roka viac zraniteľných miest ako desktopové operačné systémy. Operačný systém vyvíjaný spoločnosťou Google sa tak umiestnil na samom vrchole nelichotivého rebríčka zraniteľnosti. Zrejme najväčší vplyv na tomto umiestnení nesie problém zvaný fragmentácia. V roku 2016 Android celkovo oplýval až 523 chybami, ktoré by mohli vo svoj prospech využiť šikovní hackeri.

android-vs-ios-hacker
zdroj fotografie: Business Insider

TIP: Čo je fragmentácia Androidu a môže ju Google vyriešiť?

Tí by s pomocou týchto zraniteľných miest bez väčších problémov získali prístup k tvojim osobným údajom, heslám, kontaktom a SMS správam. Konkurencia v podobe systému iOS si viedla podstatne lepšie, nakoľko ponúkla hackerom len 161 zraniteľných miest. Nemenej zaujímavo vyzerá aj mikrosúboj na poly desktopových operačných operačných systémov. Často kritizovaný Windows 10 bol totižto počas minulého roka bezpečnejší ako Mac OS X. Prekvapivo najbezpečnejším systémom sa stal starší Windows 8.1.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
100%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]
 • Marty

  Lehce zavadejci :)
  1. Android, Debian a Ubuntu pouzivaji Linux kernel – tak me napada neobsahuje cisla zranitelnosti vsech Linux based systemu take cislo uvadene zvlast u Linux Kernelu? :)
  2. Linux based OS (tzn. i Android) jsou OpenSource a tudiz hledani jakychkoliv i ne primo security related chyb je snazsi a tudiz je i jednodussi hlasit mene zavazne zranitelnosti. Tahle tabulka by se taky dala interpretovat tak ze OpenSource projekty udelali nejvetsi pokrok v oblasti bezpecnosti.
  3. Pocty zranitelnosti nemusi byt uplne relevantni. Jak znamo napriklad Windows 10 obsahuje nektery designove chyby kde i Microsoft sam priznal ze oprava bude tezka, ne-li nemozna. iOS byl nachylny na zranitelnost v rendrovani obycejneho obrazku, ktera umoznovala „Remote code execution“, takze za bezpecny bych ho urcite nepovazoval pokud utocnikovi staci obycejny obrazek na webu k tomu aby ziskal plnou kontrolu nad telefonem.
  4. Nejvetsi vliv na bezpecnost cehokoliv ma uzivatel :)