banner-pixel
Debaty o mobilných operačných systémoch sa neobmedzujú čisto len na porovnávanie užitočných funkcií, či dizajnového jazyka, ale aj na ich bezpečnostné vlastnosti. Systém zeleného robota v tejto oblasti dlhodobo stráca na svoju konkurenciu a už druhý rok po sebe sa tak stal zraniteľnejším než operačný systém využívaný v smartfónoch spoločnosti Apple.

Podľa dostupných údajov Android dokonca ponúkol počas minulého roka viac zraniteľných miest ako desktopové operačné systémy. Operačný systém vyvíjaný spoločnosťou Google sa tak umiestnil na samom vrchole nelichotivého rebríčka zraniteľnosti. Zrejme najväčší vplyv na tomto umiestnení nesie problém zvaný fragmentácia. V roku 2016 Android celkovo oplýval až 523 chybami, ktoré by mohli vo svoj prospech využiť šikovní hackeri.

android-vs-ios-hacker
zdroj fotografie: Business Insider

TIP: Čo je fragmentácia Androidu a môže ju Google vyriešiť?

Tí by s pomocou týchto zraniteľných miest bez väčších problémov získali prístup k tvojim osobným údajom, heslám, kontaktom a SMS správam. Konkurencia v podobe systému iOS si viedla podstatne lepšie, nakoľko ponúkla hackerom len 161 zraniteľných miest. Nemenej zaujímavo vyzerá aj mikrosúboj na poly desktopových operačných operačných systémov. Často kritizovaný Windows 10 bol totižto počas minulého roka bezpečnejší ako Mac OS X. Prekvapivo najbezpečnejším systémom sa stal starší Windows 8.1.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom