Spoločnosť Nomad, zaoberajúca sa spájaním rôznych blockchainových sietí dohromady, prišla pri poslednom hackerskom útoku o takmer 200 miliónov amerických dolárov, informuje The Verge. Firma teraz ponúka odmenu vo výške až 10 % z vrátených financií, keďže sa pre firmu jedná o devastačné škody.

Zdanlivo hlúpa chyba

Páchateľom sa podarilo využiť chybu v kóde Nomadu, vďaka ktorej mohli zadať sumu v akejkoľvek výške a následne si ju vybrať aj v prípade, že nemali takéto financie na vlastnom účte. Firme sa zatiaľ podarilo získať naspäť cez 20 miliónov dolárov a odmena 10 % z vrátenej sumy platí pre tých čo už peniaze vrátili, aj pre tých čo ich ešte len vrátia.

Nomad zvolil cestu najmenšieho odporu a zatiaľ sa chce vyhýbať riešeniam prostredníctvom súdov. Miesto toho sľubuje, že bude hackerov, ktorí vrátia 90 % odcudzenej sumy, považovať za „white hat“ hackerov. Táto skupina hackerov sa väčšinou zaoberá odhaľovaním nedostatkov kybernetických nedostatkov a upozorňuje na takéto chyby príslušné spoločnosti.

Pexels

Používať však pomenovanie „hacker“ je v tomto prípade trochu veľkorysé, keďže pre využitie spomínanej chyby v systéme neboli potrebné prakticky žiadne programátorské zručnosti, vysvetľuje CNBC. Nomad medzitým spolupracuje s ďalšími odborníkmi, aby financie dohľadali a mali tak záložné riešenie pre prípad, že nie všetci odcudzené peniaze vrátia.

Dobrý cieľ hackerov

Práve krypto mosty ako Nomad sú pre hackerov pomerne častými cieľmi, keďže sa starajú o obrovské množstvá financií, čo spôsobuje v kombinácii s bugmi v kóde pomerne ľahko zraniteľnými.

Nomad nie je ani zďaleka prvým a jediným cieľom hackerov a ani sa nejedná o najväčšie odcudzenie kryptomien – v skutočnosti je len siedme v poradí.

Oveľa väčšie úniky

Podľa Elliptic je na prvom mieste medzi podobnými únikmi krypto most PolyNetwork, ktorý prišiel v auguste minulého roka o viac ako 610 miliónov $. Druhé miesto si zase drží krypto most Ronin Network s tohtoročnou marcovou stratou 540 miliónov $. V tomto roku prišiel o vyše 300 miliónov $ aj krypto most Wormhole.

Na útoku sa malo podieľať 40 páchateľov, pričom jeden z nich so sebou vzal naraz až 42 miliónov $. Celkovo tak už v priebehu tohto roka zmizlo z krypto mostov viac ako 2 miliardy $, pričom ku katastrofe zatiaľ, zdá sa, nedochádza a Nomad tento nepríjemný zásah prežije. Predsa len nie je prvou obeťou a ani zďaleka tou najväčšou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP