Koronavírus je zrejme „chimérou“ dvoch podobných vírusov. Stále nepoznáme presný pôvod
Nový koronavírus zúri vo svete už niekoľko mesiacov, počas ktorých sa stihol rozšíriť do desiatok krajín po celom svete. Vedci v uplynulých mesiacoch skúmali jeho pôvod a napriek tomu, že sa im podarilo o víruse mnoho zistiť, stále ostáva nezodpovedaných veľa otázok. Podľa porovnania genómov však teraz vedci zisťujú, že nový koronavírus mohol vzniknúť spojením dvoch vírusových ochorení. Jedno z nich sa podobá na SARS, ktorý sa vyskytol v Číne pre 18 rokmi, informuje portál The Conversation.
Prvé prípady nového koronavírusu boli v Číne zaznamenané ešte v závere minulého roka. Donedávna sa odhadovalo, že pôvod tohto ochorenia bol v meste Wu-čan, kde sa mali ľudia infikovať na miestnom trhu s morskými plodmi. Ako sa však neskôr ukázalo, vírus sa mal objaviť ešte o niekoľko týždňov skôr, konkrétne zhruba v polovici novembra. Úplne prvý prípad nakazeného človeka tak nemá pochádzať zo spomínaného trhu.
Navyše, mnohé dezinformácie naznačovali, že koronavírus mohol vzniknúť umelo v laboratóriu. To ale vyvrátili čínski vedci krátko po vypuknutí epidémie, ktorá bola neskôr Svetovou zdravotníckou organizáciou prehlásená za pandémiu. Podľa ich štúdie nie je možné, aby bol SARS-Cov-2 výsledkom bioinžinierstva.
Doterajšie zistenia podkopávajú nové analýzy genómov ďalších vírusov
Vedci však nevedia vysvetliť, odkiaľ presne sa nový koronavírus vzal a ani to, ako sa preniesol na človeka. Avšak, všetko mohlo začať podobne ako pred 18 rokmi, kedy sa v Číne a o rok na to aj vo svete rozšírilo vírusové ochorenie SARS-Cov, ktorým sa nakazilo 8 098 ľudí a 774 pacientov na toto ochorenie vtedy zomrelo.
Dnes je známe, že pôvodcom tohto ochorenia bol netopier rodu Rhinolophus, z ktorého sa vírus preniesol na človeka prostredníctvom ďalšieho zvieracieho nositeľa, musanga škraboškového z čeľade cibetkovitých (lat. Paguma larvata).
Analýza genómov nového koronavírusu SARS-Cov-2 a pôvodného SARS-Cov ukázala podobnosť medzi týmito dvomi ochoreniami. Čínski vedci rozlúštili genóm koronavírusu. Je to RNA molekula so zhruba 30 000 bázami obsahujúcich 15 génov, vrátane S-génu, kvôli ktorému je proteín viazaný na povrchu vírusu. Pre porovnanie je ľudský genóm vo forme dvojitej DNA špirály a obsahuje až 3 miliardy báz so zhruba 30 000 génmi.
Podobnosť vírusov bola odhalená u netopierov aj šupinacov
Porovnanie analýzy tak odhalilo, že koronavírus patrí do skupiny betakoronavírusov, ktoré boli väčšinou odhalené u netopierov a zriedkavejšie aj u človeka. Jeden z nich, pomenovaný ako RaTG13, bol izolovaný z netopiera druhu Rhinolophus v Číne a podľa doterajšieho skúmania sa podobá práve na nový SARS-Cov-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Sekvencie genómu koronavírusu a RaTG13 boli pritom zhodné až na 96 %. To naznačuje, že nositeľmi tohto druhu vírusov sú najmä netopiere druhu Rhinolophus.
Nositeľ vírusu, v tomto prípade netopiere, je voči nemu odolný a imunitný systém dokáže zabrániť prejaveniu symptómov a rozšíreniu nákazy, ktorá by mohla mať fatálne následky. Práve u nositeľa ochorenia sa teda nemusia prejavovať žiadne symptómy, no môže vírus rozšíriť ďalej.
Vo februári bol vírus podobný SARS-Cov-2 objavený aj u šupinavcov. Analýza genómu odhalila v tomto prípade až 99 % zhodu s novým koronavírusom, a teda sa predpokladalo, že pochádza práve z týchto zvierat.
SARS-Cov-2 mohol vzniknúť kombináciou dvoch vírusových ochorení
Izolovaný koronavírus zo šupinavca sunda pangolin (lat. Manis javanica) má však podľa novej štúdie zhodný genóm so SARS-Cov-2 „len“ na 90 %. Z toho dôvodu nie je tento šupinavec pôvodca ochorenia COVID-19. Koronavírus z toho zvieraťa je však na 99 % podobný v oblasti S-génu, čo korešponduje so 74 aminokyselinami v systéme ACE (angiotenzín I je premenený na angiotenzín II angiotenzín konvertujúcim enzýmom), čo umožňuje prenos vírusu zo zvieraťa na človeka.
Z toho vyplýva, že vírus RaTG13 izolovaný z netopiera sa v tejto oblasti líši (len 77 % podobnosť) a je nepravdepodobné, aby sa preniesol na človeka, zatiaľ čo vírus izolovaný zo šupinavca by sa na človeka dokázal preniesť.
Nový koronavírus SARS-Cov-2 však môže byť výsledkom kombinácie práve týchto dvoch vírusových ochorení, ktorými sa prvý nositeľ (zviera), nakazil simultánne. Kombinovanie vírusových ochorení je pritom z vedeckého pohľadu kľúčové pre nakazenie nového druhu.
Vedcom chýbajú ďalšie detaily. Kľúčovým ostáva imunitný systém človeka
Zatiaľ však stále vedci nedokážu vysvetliť, za akých podmienok sa takáto kombinácia dvoch vírusov mohla uskutočniť a ani to, ktoré zviera bolo prvým prenášanom koronavírusu. Doteraz nie je na nové ochorenia COVID-19 žiadny liek a lekári preto skúmajú aj to, ako sa naše telo snaží s týmto relatívne neznámym druhom vírusu bojovať. To by mohlo byť kľúčom k pochopeniu vírusu a vytvoreniu protilátky, informuje Science Alert.
Už množstvo ľudí sa z COVID-19 zotavilo, čo znamená, že imunitný systém dokáže s vírusom úspešne bojovať. Vedci identifikovali štyri typy imunitných buniek, ktoré telo na boj proti vírusu vytvorilo, pričom v tele pacientky sa objavili už tri dni predtým, než sa jej stav začal zlepšovať.
Zaujímavé však je, že tieto bunky a ich reakcia sa podobá tomu, čo vidíme u pacientov s klasickou chrípkou. Tá síce ročne zabíja tisíce ľudí, avšak existuje proti nej veľmi účinná vakcína.
Ďalšie dôležité články o koronavíruse:
- Obmedzenia, ktoré zaviedli najväčšie slovenské e-shopy
- Matovičova vláda bude sledovať ľudí cez telefóny. Ako na to reagujú operátori?
- Existuje liek na koronavírus?
- Nový koronavírus verzus chrípka. Aké sú rozdiely?
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Hoaxeri a dezinformátori si zarobia tisíce eur, bankám dochádza trpezlivosť a rušia ich účty
Nezaočkovaní dostanú neplatené voľno. Ďalší technologický gigant zavádza povinné očkovanie
AKTUALIZOVANÉ NÁVOD: Slováci dostanú tretiu dávku vakcíny už po 3 mesiacoch. Takto sa zaregistruješ
Lockdown je slabý, Slováci aj tak kašlú na opatrenia. Hegerove slová podporujú dáta Apple, Google a Waze
PRIPOMIENKA VYSVETLENIE: Výdaj tovaru z e-shopov + čo môžu a nemôžu neočkovaní počas lockdownu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené