Spoločnosť na nedávnom zhromaždení o finančných výsledkoch verejne priznala pochybné a zavádzajúce kroky zakladateľa. Trevor Milton klamal a zavádzal investorov hneď vo viacerých prípadoch. V správe Hindenburg Reports bola Nikola taktiež označená za „neprehľadný podvod“, informuje Teslarati.

Rozvíjajúci sa startup Nikola Motor si od svojho založenia získal veľkú pozornosť najmä zo strany investorov, ktorých prilákali veľkolepé plány pre výrobu vodíkových a elektrických dopravných prostriedkov. Dodnes však spoločnosť nepredala ani jediný kus a nespustila sériovú výrobu. Ako sa postupom času ukazovalo, tvrdenia a odvážne ciele firmy boli len klamstvom.

Dnes už bývalý predseda spoločnosti sa ešte v júni minulého roka radoval zo vstupu startupu na burzu a spustenia predobjednávok na vodíkový pick-up Badger. Neskôr však musel odstúpiť a na jeho mieste ho nahradil podpredseda General Motors. S koncernom uzavrela firma na pohľad skvelú spoluprácu, neskôr sa ale všetko rozpadlo.

Zakladateľ Nikoly klamal investorov celé roky

Nikola prišla postupne o všetky veľké zákazky a aj najväčšie dohody na výrobu tisícok elektrických smetiarskych áut či už spomenutého pick-upu sa stali minulosťou. Spoločnosť teraz počas ohlásenia finančných výsledkov priznala to, čo už dlhú dobú tušili aj samotní investori – bývalý predseda Trevor Milton ich klamal a zavádzal minimálne v 9 samostatných prípadoch.

Zobraziť celú galériu (0)
Nikola World Event 2019 Nikola Motor

Ešte vlani v septembri podkopala meno spoločnosti správa zo spoločnosti zameranej na investičný výskum. Podľa Hindenburg Reports je Nikola Motor „neprehľadným podvodom“, ktorý vznikol na sieti klamstiev jej zakladateľa, ktorého tvrdenia neboli legitímne a podložené na skutočnostiach. Takýto „level“ klamstiev a zavádzania bol podľa správy Hindenburg Reports nevídaný.

NEPREHLIADNI 
Nikola stále padá na dno. Firme zrušili gigantický kontrakt, svet vie zaujať už len jediným produktom

To viedlo aj k zosadeniu Trevora Miltona z pozície a zrušeniu dohody s koncernom General Motors. Nikola teraz priznáva, že vyjadrenia bývalého zakladateľa boli čiastočne alebo úplne nepresné. Svojimi zavádzajúcimi vyjadreniami tak oklamal množstvo investorov.

Milton vytvoril „bublinu“, ktorá nakoniec praskla

Medzi niekoľkými jeho klamstvami z minulosti Nikola vyzdvihla aj prípad, kedy klamal o funkčnosti kamiónu Nikola One, ktorý sa objavil na videu. Milton klamal aj o produkcii v nemeckom závode v Ulm, kde malo byť vlani vyrábaných 5 vozidiel. V dokumente však startup potvrdil ešte ďalších 7 prípadov zavádzania a klamstiev zo strany zakladateľa spoločnosti.

Zobraziť celú galériu (0)
Nikola One. Zdroj: Nikola Motors

Klamstvom bolo aj vyjadrenie, že technológia inventora pre kamión Nikoly mala byť podľa Miltona najvyspelejšia na svete a o jej využitie mali záujem aj ďalší výrobcovia. Klamal aj v prípade, keď tvrdil, že firma vyrobila skutočný, fungujúci kamión s nulovými emisiami, že vlastnila práva na ťažbu zemného plynu a že tento zdroj využívala ako zálohu pre výrobu vodíka.

Nikola sa s novým vedením snaží začať odznova

Spoločnosť tak bola celé roky postavená len na „pozlátku“, ktoré dlhodobo vytváral jej zakladateľ v snahe prilákať investorov. Nikola sa pod novým vedením aktuálne snaží hodiť túto éru za hlavu a začať fungovať bez akéhokoľvek zavádzania.

Zobraziť celú galériu (0)
internationaltrucks.com

Nenechaj si ujsť
Chceli to najprv s Nikolou, no projekt stroskotal. GM aj tak vyrobí vodíkový kamión s vyše 800 km dojazdom, má v talóne iné firmy

Prvým krokom v novej etape spoločnosti bude podľa nedávnych informácií spolupráca s firmami Navistar a OneH2 pri vývoji vodíkového kamióna. Tentokrát však má byť výsledkom skutočne fungujúci produkt miesto prázdnych sľubov. Ďalší podobný prešľap by mal totiž pre Nikolu omnoho horšie následky, z ktorých by sa už vôbec nemusela spamätať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom