Nikola sa v poslednom roku vo svete stala neschválne slávnou najmä kvôli problémom, ktoré v priebehu rokov spôsobil je zakladateľ Trevor Milton. Po dlhom odmlčaní však spoločnosť znova ukazuje svoj ťahač vo videu, tentokrát už pri jazde do kopca, informuje portál The Verge.

Po veľkom nadšení prišlo sklamanie

Príbeh automobilky Nikola sa už teraz rozhodne zapíše veľkými písmenami do kroniky automobilového priemyslu. Obrovský „hype“ a zdanlivý megaúspech vystriedali kontroverzie a škandály. Samotný zakladateľ automobilky Trevor Milton bol obvinený z niekoľkých podvodov, medzi ktorými bolo aj obvinenie zo zavádzania investorov spoločnosti.

Tech Vision/YouTube

Nikola totiž ešte v roku 2018 zverejnila video svojho ťahača, ktorým zavádzala doslova všetkých. Ťahač vo videu totiž nebol funkčný, aj keď sa zdalo, že za sebou ťahá príves pomocou svojho vlastného pohonu. Kamión vo videu šiel totiž dolu kopcom a poháňala ho iba gravitácia.

NEPREHLIADNI
Vysmieval sa Tesle a Muskovi, teraz skončil na súde. Zakladateľa firmy Nikola obvinili z podvodov

Automobilka neskôr všetko priznala a následne to s ňou išlo skutočne z kopca. Nikola Motors na svojom webe uviedla, že kontrakt so spoločnosťou Republic Services na výrobu niekoľkých tisíc elektrických kamiónov na zvoz smetí je zrušený. Posledným „klincom do rakvy“ bolo zrušenie spolupráce s General Motors a koniec plánov výroby pickupu Badger. Akcie spoločnosti okamžite klesli o 20 %.

Nikola si napráva renomé

Nové video na kanáli automobilky však ukazuje vodíkový ťahač, ktorý ide tentoraz pre zmenu aj do kopca. Automobilka si tým chce zrejme „vyžehliť“ kauzu, ktorá sa prevalila pár mesiacov dozadu a pri ktorej iba spustili nefunkčný kamión dolu kopcom.

V poslednom videu však ukazuje ťahač ohromnú silu, bez najmenších problémov totiž zvláda 12 % stúpanie, čo dokazuje, že je už konečne funkčný a pripravený na masovú výrobu. S tou budú podľa automobilky značné problémy.

Nikola totiž upustila od pôvodného plánu. V tomto roku by chcela dodať a vyrobiť aspoň polovičný počet ťahačov, než plánovala ešte pred prevalením všetkých káuz. Aj tento cieľ ale môže výrazne ohroziť polovodičová kríza, ktorá je aktuálne vo svete automobilov strašiakom aj pre etablovaných výrobcov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú