Kontroverzná automobilka Nikola stráca dôležitého partnera v oblasti vývoja vodíkového pickupu Badger. General Motors s Nikolou v tejto oblasti ruší spoluprácu, naďalej jej však bude poskytovať vodíkové technológie pre kamióny, informoval portál Electrek.

Ďalšia rana pre Nikolu

Na automobilku Nikola sa v posledných mesiacoch valia komplikácie zo všetkých strán. Ako prvé sa pred pár mesiacmi objavili obvinenia zo zavádzania v marketingových kampaniach. Jedno z nich tvrdilo, že Nikola nemala v roku 2016 funkčný kamión Nikola One, ktorý mal byť poháňaný vodíkom.

Vo videu, ktoré spoločnosť prezentovala a zverejnila začiatkom roka 2018 pod názvom „Nikola One Electric Semi Truck in Motion“, mal byť natočený spomínaný kamión pri jazde z kopca bez využitia vlastného pohonu.

Voči tomuto obvineniu sa automobilka nedokázala efektívne brániť a jednoducho priznala, že kamión naozaj na vlastný pohon nešiel . Avšak aj v tomto smere sa firma lišiacky vynašla a vo vyjadrení uviedla, že nikde nebolo popisované, že kamión na vlastný pohon naozaj jazdí.

Nikola One. Zdroj: Nikola Motors

Podobných podvodov zo strany automobilky, ktoré sa podarilo skutočne preukázať, bolo hneď niekoľko a zhrnuli sme ich v tomto článku. Zakladateľ a vtedajší CEO Trevor Milton tento tlak nezvládol a zo svojej pozície odstúpil.

Jeho nástupcom sa s okamžitou platnosťou stal bývalý podpredseda koncernu General Motors a súčasný člen predstavenstva Nikoly, Stephen Girsky. Po tomto sa už konečne zdalo, že všetok vývoj bude pokračovať bez komplikácií, no opak sa stal pravdou a automobilke zastala aj stavba továrne na výrobu nákladiakov.

Zobraziť celú galériu (0)
Nikola Badger / Zdroj: Nikola Motor Company

Definitívny koniec ambiciózneho vozidla

Aktuálne prichádza ďalšia rana, ktorou je zrejme úplný koniec ambiciózneho pickupu Nikola Badger. Nová dohoda medzi Nikolou a General Motors už totiž nezahŕňa investíciu koncernu na vývoj pickupu, ale vzťahuje sa iba na poskytovanie vodíkových technológií pre nákladné vozidlá Nikola, informoval aj portál NYTimes.

Nikola dnes v oficiálnom vyhlásení oznámila, že už ďalej s výrobou pickupu neráta. Akcie spoločnosti razom klesli o 20 %. Automobilka však už začala s rezerváciami na toto vodíkom poháňané vozidlo, ktoré bude musieť záujemcom teraz vrátiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP