Veľký „hype“ a svetielko nádeje zhasli. Nikola, spoločnosť, ktorá kedysi chcela konkurovať Tesle, priznala porážku a potupu, jej bývalý CEO zavádzal investorov a klamal verejnosť. Za svoje činy teraz pôjde pred spravodlivosť. Trevor Milton, niekdajší zakladateľ spoločnosti Nikola, bol obvinený z troch podvodov zahŕňajúcich aj podvody s cennými papiermi a zo zavádzania takmer vo všetkých aspektoch svojho biznisu, informuje Engadget.

Pozlátko sa rozplynulo, Nikola priznala podvody

Ešte takto pred rokom sa v médiách objavovali správy o potenciáli Nikoly, firmy, ktorá sa angažovala vo vývoji vozidiel a kamiónov na alternatívny pohon. Vlani v júni začala spoločnosť vyberať zálohy za svoj neexistujúci vodíkový pick-up, vstúpila na burzu a svojou hodnotou prekonala aj etablovaný Ford. Rázom sa však všetko zmenilo.

V správe na jeseň minulého roka Nikola priznala pochybenia svojho bývalého zakladateľa Trevora Miltona, ktorý klamal a zavádzal investorov hneď vo viacerých prípadoch.

Nikola Motors

V správe Hindenburg Reports bola Nikola taktiež označená za „neprehľadný podvod“, informoval v tom čase portál Teslarati. Nikola prišla postupne o všetky veľké zákazky a aj najväčšie dohody na výrobu tisícok elektrických smetiarskych áut či už spomenutého pick-upu sa stali minulosťou. Spoločnosť počas ohlásenia finančných výsledkov priznala to, čo už dlhú dobú tušili aj samotní investori – bývalý predseda Trevor Milton ich klamal a zavádzal minimálne v 9 samostatných prípadoch.

Zakladateľ firmy čelí obvineniam na súde

Aktuálne sa však Milton dostal za svoje podvody pred súd, ktorý ho obvinil zo zavádzania v „takmer všetkých aspektoch biznisu“. Miliardár, ktorý zo svojho postu predsedu spoločnosti odstúpil vlani v septembri, tak teraz čelí dvom obvineniam súdu z podvodu s cennými papiermi a z ďalšieho finančného podvodu. Zároveň bol obvinený z falošných tvrdení o spoločnosti.

Advokát Audrey Strauss počas tlačovej konferencie podľa CNBC potvrdil, že Milton úmyselne klamal, aby generoval vyšší záujem o akcie spoločnosti Nikola. Takéto konanie sa malo diať minimálne od marca minulého roka, kedy firma ohlásila plány pre vstup na burzu.

Nikola World Event 2019 Nikola Motor

Napriek všetkým obvineniam a jednoznačným dôkazom sa však Trevor Milton cíti aj naďalej nevinný. Jeho tím zástupcov vo vyjadrení uviedol, že Milton bol neprávom obvinený po chybnom a nekompetentnom vyšetrovaní. Nakoniec bol nateraz prepustený na kauciu vo výške 100 miliónov dolárov a súd mu udelil zákaz cestovania, ako aj zákaz kontaktovania investorov.

Taktiež čelí obvineniu Komisie pre cenné papiere a burzu, ktorá bude od neho žiadať zaplatenie pokuty a doživotný zákaz pôsobenia ako zástupcu spoločnosti spravujúcej cenné papiere. Po oznámení týchto správ sa akcie Nikoly vo štvrtok prepadli až o 15,2 % a skončili na cene 12,03 dolárov za akciu.

Milton získal miliardy oklamaním investorov

V čase najväčšej „slávy“, teda zhruba v období vstupu spoločnosti na burzu, dosahovali jej akcie hodnotu až 93,99 dolárov (9. júna 2020) za akciu. Od tej doby sa po nasledujúcich udalostiach neustále znižovali. Vlani pritom Milton vlastnil po vstupe Nikoly na burzu zhruba až 8,5 miliardy dolárov v akciách firmy.

Veľká porota na súde však požadovala, aby sa vzdal majetku, ktorý mal nadobudnúť v čase týchto podvodov, vrátane 1 miliardy dolárov, ktoré získal pri vstupe spoločnosti na burzu. Spoločnosť tak bola celé roky postavená len na „pozlátku“, ktoré dlhodobo vytváral jej zakladateľ v snahe prilákať investorov.

Miltona na jeho pozícii vlani vystriedal predseda General Motors. Firma mala pôvodne s koncernom veľké plány, neskôr sa však všetko rozpadlo. Nikola sa pod novým vedením aktuálne snaží hodiť túto éru za hlavu a začať fungovať bez akéhokoľvek zavádzania.

Koncept vodíkového kamióna zo spolupráce General Motors, OneH2 a Navistar. Zdroj: internationaltrucks.com

Prvým krokom v novej etape spoločnosti bude podľa nedávnych informácií spolupráca s firmami Navistar a OneH2 pri vývoji vodíkového kamióna. Tentokrát však má byť výsledkom skutočne fungujúci produkt miesto prázdnych sľubov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP