V priebehu decembra 2019 bol spustený druhý dotačný program pre elektromobily a plug-in hybridy. Záujemcovia mohli dostať 8 000 € respektíve 5 000 €, pričom sa očakávalo, že záujem zo strany ľudí bude obrovský. To sa nakoniec aj potvrdilo a po dotáciách sa „zaprášilo“ za menej ako 4 minúty. Napriek tomu sa však dotácie nevyhli kritike zo strany verejnosti či rôznych organizácií.

Dôvodov bolo hneď niekoľko. Najskôr sa stalo faux pas, kedy celý systém spadol a znovu bol spustený o pár dní neskôr, pričom sa objavili aj informácie o napadnutí hackermi. Nakoniec sa však potvrdilo, že systém spadol z dôvodu vysokého záujmu. Ďalšie podozrenie vzbudilo až príliš rýchle vyčerpanie dotácií, ktoré prebehlo za 3 minúty a 41 sekúnd.

Na základe rôznych podozrení bolo ministerstvo vyzvané, aby zverejnilo mená žiadateľov o dotácie, s čím samozrejme nesúhlasilo. Mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko sa však podarilo dostať k čiastočnému zoznamu žiadateľov, ktorý neváhala zverejniť. Z celkového počtu 4 000 získala prístup až k 1 500 menám.

Zoznam mien poskytla priamo Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá však na základe zákona o ochrane osobných údajov odmietla poskytnúť mená fyzických osôb. V zozname sa tak nachádzajú predovšetkým živnostníci a firmy.

Transparency International Slovensko sa však plánuje odvolať, nakoľko argumentuje tým, že meno a priezvisko nedáva zákonný dôvod ich nezverejniť. V komentároch pod príspevkom sa však niektorí žiadatelia sťažujú, že dotácia im bola udelená, no v zozname sa nenachádzajú.

Je potrebné podotknúť, že zoznam žiadateľov pozostáva zo všetkých zaregistrovaných záujemcov o dotácie, pričom po kontrole žiadostí bude mať nárok na dotácie len prvých približne 770 žiadateľov. Transparency International Slovensko tiež upozorňuje, že v zozname sa nachádzajú firmy, ktoré sa v obchodnom registri nenachádzajú alebo sú v likvidácii, a preto by mali byť pri ďalšej kontrole vyradené.

Okrem toho uviedlo, že v zozname sa nachádzajú rôzne mestské či štátne firmy ako je napríklad Slovenská pošta, RTVS prípadne Všeobecná zdravotná poisťovňa. Zoznam však nebol správny, pričom chyba nastala na strane SIEA. Touto cestou sa aj my ospravedlňujeme a nižšie dopĺňame opravený zoznam. Transparecny International navyše prosí všetkých úspešných žiadateľov, ktorí sa nenašli v zozname, aby ich kontaktovali cez súkromnú správu na sociálnej sieti Facebook.

Opravený zoznam od Transparency International nájdeš tu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú