Elektromobily sa na trhu pomaly adaptujú, no stále tu je niekoľko kategórií áut, ktoré si bez objemného spaľováku jednoducho nevieme predstaviť. Sem spadá napríklad Mercedes triedy G či americké „muscle cars“. Rovnako ako „Géčko“, aj americké klasiky čoskoro podľahnú trendu elektrifikácie, informoval portál Electrek.

Milovníci americkej klasiky s objemnými benzínovými motormi budú sklamaní. Dodge už v roku 2024 ukončí výrobu spaľovacích modelov Charger a Challenger, uviedol samotný CEO automobilky Tim Kuniskis pre portál MotorTrend.

Americké automobilky Dodge a RAM oznámili prechod na elektromobilitu už dávnejšie v tomto roku. Fanúšikovia však dúfali, že elektrické autá budú vznikať bok po boku tých spaľovacích.

Dodge/YouTube

Dodge sa ale rozhodol od roku 2024 ukončiť výrobu spaľovákov a zároveň v tomto roku prinesie aj svoj prvý elektrický „muscle car“.

Koncept o pár mesiacov

Kuniskis ďalej uviedol, že prvý koncept elektrického „svalnáča“ spozná svet v horizonte najbližších štyroch až piatich mesiacov. O názve novinky zatiaľ možno iba polemizovať, CEO neprezradil, či ponesie elektrická prvotina jeden z legendárnych nápisov Charger alebo Challenger.

Prvý elektrický Dodge bude postavený na koncernovej platforme STLA Large, pričom ako už určite vieš, americký výrobca patrí do koncernu Stellantis, od ktorého si „požičia“ novú technológiu.

Plán automobilky Dodge je jasný. Elektrifikáciou skúša prilákať nových zákazníkov, pričom tých súčasných by si pochopiteľne veľmi rada udržala. Spoločnosť nazvala svoj plán elektrifikácie „Never Lift“.

Na jeho konci nadobro skoncuje s výrobou spaľovákov, pričom transformácia k elektrifikácii bude postupná, už budúci rok predstaví automobilka svoj prvý plug-in hybrid. Pôjde pritom o úplne nový model, takže dvojica legendárnych „svalnáčov“ zatiaľ zostane elektrifikáciou nepoškvrnená.

Ak chce byť opäť kráľom, elektrifikácia je jediná cesta

Objemné americké osemvalce na elektrický pohon už jednoducho nestačia. Zistil to aj Dodge, ktorý stál za najrýchlejším sériovo vyrábaným autom na svete. Nedávno ho ale prekonala Tesla s Modelom S Plaid, ktorý zrýchli z 0 na 60 míľ/h (96 km/h) pod dve sekundy.

Dodge Challenger z roku 2018 vo verzii Demon, ktorý bol teda donedávna najrýchlejším sériovým autom na svete, dosiahol rýchlosť 60 míľ/h za 2,3 sekundy. Je to bezpochyby pozoruhodný čas, nakoľko bol dosiahnutý so spaľovacím motorom a ten voči elektromotoru zaostáva najmä pri krútiacom momente.

Dodge

Ak chce teda ikona amerických „muscle cars“ znovu získať titul najrýchlejšieho sériovo vyrábaného auta, elektrifikácia je zatiaľ jedinou možnou cestou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú