Automobilku Rivian v posledných mesiacoch zmietalo množstvo komplikácií so spustením výroby elektrického pickupu R1T. Ako uvádza portál Electrek, teraz už má byť všetko pripravené na spustenie výroby, čaká sa už iba na posledné povolenia úradov.

Ani elektrický pickup Rivian R1T sa nevyhýba problémom s výrobou, ktorú už automobilka niekoľkokrát odložila. Prvý odklad nastal ešte v máji, kedy výrobca oznámil, že prvé kusy prídu zákazníkom v júli, teda o mesiac neskôr, než sa pôvodne plánovalo.

Nedávno však portál CarAndDriver informoval, že dodávky takzvanej „Launch“ edície sa presúvajú až na september. CEO automobilky, R. J. Scaringe, informuje, že z hľadiska výroby je už všetko pripravené na jej spustenie.

Oneskorenie výroby má padne opodstatnenia

Ako uviedol riaditeľ, posledných niekoľko mesiacov intenzívne pracovali na zlepšení výrobných procesov, aby elektromobily schádzajúce z výrobnej linky dosahovali požadovanú kvalitu. Samotná linka bola na výrobu pripravená už dávnejšie, no Rivian chce, aby pickup R1T spĺňal vysoký štandard po karosárskej, ale aj technickej stránke.

Rivian

Práve preto prišlo v posledných týždňoch k niekoľkým odkladom. Vyzerá to tak, že aktuálne teda automobilka čaká “na zelenú” už iba od úradov EPA a NTHSA a výroba takmer s určitosťou začne už v septembri.

Veľké plány do budúcna

Započatím výroby elektrického pickupu Rivian R1T automobilka rozhodne svoju ambicióznu cestu nekončí. Autá, ktoré si zákazníci zakúpia, bude potrebné niekde servisovať. Už teraz má preto automobilka v prevádzke 5 servisných centier, konkrétne v New Yorku, Bellevue, Normal, San Franciscu a Seguende, pričom do roku 2023 ich chce mať viac ako 100.

Rivian

Okrem budovania servisnej siete automobilka Rivian rozbehne aj vlastnú nabíjaciu sieť. Tá má pozostávať z viac ako 3 500 rýchlych nabíjacích staníc a viac ako 10 000 bodov s pomalým AC nabíjaním. S ich budovaním plánuje automobilka začať už do konca tohto roka a keď sa rozbehne, postup by už mal byť podľa jej slov naozaj rýchly. Viac informácií o tomto projekte sa údajne dozvieme v najbližších mesiacoch.

NEPERHLIADNI
Vodu káže, víno pije. Musk si protirečí v odporúčaniach konkurenčnej automobilke

Investície v miliardách dolárov

Automobilový startup Rivian získal v rámci najnovšieho investičného kola 2,5 miliardy dolárov (2,12 miliardy eur), najväčšími investormi boli Amazon.com, Ford Motor a T. Rowe Price. Rivian zároveň ohlásil, že zvažuje možnosť výstavby druhej fabriky v USA. Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že nová továreň má neoficiálne označenie Project Tera a jej súčasťou bude aj výroba batérií.

Rivian

Rivian, ktorý má fabriku v meste Normal v štáte Illinois, oznámil, že doteraz získal celkovo 10,5 miliardy USD. Automobilka odhaduje, že počas uvedenia akcií na burzu, plánovaného na druhú polovicu tohto roka, dosiahne trhovú hodnotu vyše 50 miliárd dolárov.

Scaringe ešte koncom minulého roka pre agentúru Reuters uviedol, že po prvých troch modeloch budú nasledovať menšie vozidlá určené pre Čínu a Európu, kde by mohol autá aj vyrábať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú