Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nová štúdia oživuje starú teóriu, podľa ktorej sa čosi dialo aj dávno pred Veľkým treskom a náš vesmír v skutočnosti nie je úplne nový, informuje Futurism. Za štúdiou stojí aj známy astrofyzik, ktorý sa často necháva počuť v súvislosti s mimozemským životom a v poslednej dobe tvrdí, že mohol našou Slnečnou sústavou preletieť objekt patriaci mimozemskej civilizácii.

Nekonečný cyklus

Astrofyzici z niekoľkých spolupracujúcich univerzít sa zhodli na tom, že pomocou novej teórie môžeme vylúčiť infláciu, moment pri zrode vesmíru, kedy sa mal exponenciálne rozširovať časopriestor. Nová štúdia zaoberajúca sa touto teóriou opisuje jedinečný signál, ktorý je možné v kozme detegovať a vylúčiť tak spomínanú infláciu, podľa ktorej vznikol priestor a čas zdanlivo z ničoho.

„Keď boli ohlásené výsledky z Planckovho satelitu, boli považované za potvrdenie kozmickej inflácie. Avšak niektorí z nás argumentovali, že výsledky dokazovali presný opak,“ vysvetľuje známy astrofyzik Avi Loeb, ktorý je zároveň spoluautorom novej štúdie a dodáva, že sa dokážeme napriek zdanlivým limitom pozrieť ďalej do histórie, než nám umožňuje Veľký tresk a viditeľný vesmír.

ESO/L. Calçada

To je podľa vedcov možné pozorovaním gravitónov, častíc zodpovedných za gravitáciu, ktorých existencia však zatiaľ nie je potvrdená. Loeb vysvetľuje, že je vesmír pre gravitóny priesvitný od momentu, čo vznikli aktuálne zákony fyziky, len zlomok sekundy po Veľkom tresku. Pre predpovedanie toho, čo sa dialo pred tým, je podľa Loeba potrebná prediktívna teória kvantovej gravitácie.

Desivá teória

Teórií o tom, ako vlastne vesmír vznikol, ako zanikne a čo bolo v minulosti je mnoho. Kým niektoré nemajú absolútne žiadny vedecký základ, mnohé dokázali zhromaždiť množstvo dôkazov. Najviac akceptovaná teória je momentálne práve teória Veľkého tresku, ktorá však trpí niekoľkými nedostatkami.

Aj tie sú jedným z dôvodov, prečo sa objavili teórie, ako napríklad teória Veľkého odskoku, podľa ktorej existuje cyklicky sa opakujúci vesmír.

Zatiaľ sme ho nenašli

V štúdii, ktorú zverejnili v žurnále The Astrophysical Journal Letters, vedci argumentujú, že je nutné lepšie sa pozrieť na alternatívne teórie o vesmíre, ako je napríklad teória Veľkého odskoku. Podľa nej náš vesmír nie je prvým a každý Veľký tresk je v skutočnosti sprevádzaný Veľkým krachom, v ktorom sa predošlý kozmos zrúti do jedného bodu.

NASA/SOFIA

Zároveň vysvetľujú, že pri Veľkom tresku malo vzniknúť pozadie termálnej gravitačnej radiácie (CGB) s teplotou len necelého stupňa nad absolútnou nulou, píše University of Cambridge. Teória Veľkého tresku však takéto radiačné pozadie neumožňuje, keďže podľa nej mali pozostatky podobných procesov zaniknúť v náhlej inflácii časopriestoru.

Pre definitívne objavenie CGB je podľa vedcov nutné detegovať pozadie gravitačných vĺn s frekvenciou až okolo 100 GHz, čo si vyžaduje množstvo komplexných zariadení a zároveň technologických pokrokov v gyrotrónoch a supravodivých magnetoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú