Ako sme ťa informovali aj v samostatnom článku, svet postupne smeruje do „neprebádaného územia deštrukcie“, aspoň čo sa globálneho otepľovania týka. Od 70. rokov minulého storočia nabralo poriadne obrátky, o čom svedčia aj každoročné teplotné rekordy. Podľa najnovších informácií však rok 2024 môže poskočiť na úplne novú úroveň teplotných rekordov. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Globálne otepľovanie

Rok 2023 sa nesie v znamení teplotných rekordov. Začiatkom júla sa dokonca vyskytlo niekoľko po sebe idúcich rekordných dní. 6. júla bol zaznamenaný najteplejší deň na Zemi. Globálna priemerná teplota sa v ten deň vyšplhala na 17,23 °C.

K tomuto novému maximu došlo iba niekoľko dní po vlnách horúčav, ktoré postihli Spojené štáty a Čínu. Rovnaké horúčavy zasiahli aj Mexiko, kde si vyžiadali viac ako 100 obetí na životoch, informuje portál Startitup.

Okrem toho, neustále ubúda aj z morského ľadu v Antarktíde. Medzitým sa tiež stihla koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére vyšplhať do enormných výšin, pričom tieto hodnoty a neprejavuje žiadne známky znižovania.

Koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére neustále stúpa a to i napriek Parížskej dohode, či snahám mnohých krajín a inštitúcií plniť svoje záväzky týkajúce sa znižovania emisii.

Tak isto rekordne rastie aj teplota globálneho oceánu. Stúpanie teploty oceánov dosiahlo svoje maximum minulý rok, kedy v horných 2000 metroch svetového oceánu vzrástla teplota vyššie, ako kedykoľvek predtým. Prvé tri miesta na záznamoch o teplote oceánov na Zemi, ktoré sa spisujú už od roku 1955, tak patria rokom 2021, 2020, 2019.

Pixabay / Freepik

Teplotný rekord padol i napriek prebiehajúcej udalosti La Niña – oceánskom a atmosférickom jave, počas ktorého teplota vody vo východnej rovníkovej časti Tichého oceánu klesne o 3 až 5 °C.

V apríli tohto roka však padli ďalšie rekordné teploty, kedy priemerná teplota hladiny mora dosahovala o 0,2 °C viac ako boli predchádzajúce maximá.

Kríza sa stupňuje

Čo sa týka vyhliadok do budúcnosti, odborníci nie sú príliš optimistickí. Ako informoval portál Startitup, strach im naháňa najmä návrat klimatického fenoménu El Niño, ktorý spôsobí, že globálne teploty stúpnu do nevídaných výšok.

„Tieto klimatické vplyvy nemôžeme zastaviť, môžeme ich len obmedziť rýchlym znížením emisií skleníkových plynov. Žiaľ, dopady sa už pravdepodobne prejavili počas vegetačného obdobia, takže tento rok pravdepodobne uvidíme zníženú produkciu plodín,“ podotkla Rebecca Emertonová.

Vo všeobecnosti vedci očakávajú, že rok 2023 bude tým najteplejším rokom doposiaľ. Ale teploty na morskom povrchu počas udalostí El Niño majú tendenciu vrcholiť okolo decembra a majú najväčší vplyv v nasledujúcich dvoch mesiacoch.

To nastavuje pôdu pre rok 2024, na to, aby sa globálne otepľovanie dostalo na ďalšiu úroveň a skokovo sa posunulo až o 1,4 ℃ nad predindustriálnymi úrovňami, s pravdepodobnými dennými otepleniami vysoko nad 1,5 ℃.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú