Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na klimatické zmeny a globálne otepľovanie dopláca celý svet. Svedčia o tom aj najnovšie hodnotenia, z ktorých niektoré môžeme považovať za vôbec najdôležitejšie správy o stave klímy. Pracovali na nich stovky odborníkov z celého sveta a ukázali, že atmosféra sa nenachádza v tej práve najlepšej kondícii.

Aj keď sa mnohé startupy a technologické spoločnosti snažia nájsť riešenie, ako boj s klimatickou zmenou vyrovnať alebo zvrátiť, podľa niektorých odborníkov už môže byť neskoro. Naše rozhodnutia v najbližších rokoch vážne ovplyvnia budúcnosť ľudskej civilizácie a rozhodnú o tom, či bude ľudstvo prosperovať, alebo len živoriť. Nebezpečné následky dekád nespútaného uhlíkového znečistenia sú z krátkodobého hľadiska nezvratné.

Dôsledky týchto klimatických zmien však nezaznamenávame len vo svete, ale aj na Slovensku. Ako to všetko spolu súvisí, akú rolu v tom zohráva Slovensko a prečo ľudstvo radšej spácha kolektívnu samovraždu, ako by sa vzdalo svojho komfortu, objasnil klimatológ Pavol Nejedlík z Ústavu vied o Zemi SAV.

V rozhovore sa ďalej dozvieš:

  • Ako je možné, že neustále narastá množstvo CO2 v atmosfére
  • Prečo sú investície do novej infraštruktúry súvisiacej s fosílnymi palivami morálne a ekonomické šialenstvo
  • Či prechod od spaľovacích motorov na elektromobily má zmysel
  • Čo by sa dialo, ak by sa dohody o klíme ignorovali
  • Aký vplyv by malo zvyšovanie spotreby fosílných palív na klímu
  • Prečo je globálne otepľovanie rakovina, ktorá zatiaľ nebolí

Podľa najnovších hodnotení klímy je zníženie globálnych emisií treba urobiť prakticky okamžite, do troch rokov. Je niečo také možné?

Nie. Psychológia ľudí sa zdá byť taká, teda hlavne vo „vyspelej“ časti ľudstva, že spoločnosť radšej spácha hromadnú samovraždu, než by sa vzdala svojho komfortu.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú