Predbežné dáta o emisiách z tohto roku naznačujú, že hladina CO2 v atmosfére opäť dosiahne rekordné hodnoty, informuje CarbonBrief. Ako pritom dodávajú odborníci, cesta k zastaveniu najhorších dopadov klimatických zmien sa začína zužovať a nie je vylúčené, že ľudstvo nedokáže splniť svoje klimatické ciele.

Jeden zdroj vyčnieva nad ostatnými

Najväčším problémom sú stále fosílne palivá, ktoré sú zodpovedné za najväčší podiel vyprodukovaného CO2 v atmosfére. Predpokladá sa, že do konca roka narastú v porovnaní s minulým rokom o ďalšie percento. Nejedná sa síce o závratné číslo, avšak vzhľadom na kritickú situáciu by sme sa mali dívať na prudko klesajúci trend, nie rastúci.

Len emisie spojené s ropou stúpnu v porovnaní s minulým rokom o približne 2 % a rekordné hodnoty dosiahnu dokonca aj emisie z uhlia, o ktorých mnohí predpokladali, že vyvrcholili ešte v roku 2014. Experti dodávajú, že kým ropné emisie sú hnané zotavovaním sa po pandémii, uhliu a plynu zase napomáha situácia na Ukrajine.

Freepik

„Emisie sa momentálne nachádzajú 5 % nad hodnotami, na ktorých sa nachádzali v roku 2015, počas podpisovania Parížskej dohody. Núti nás to pýtať sa, kedy začnú klesať,“ vyjadruje svoje obavy Glen Peters, spoluautor štúdie zaoberajúcej sa tohtoročnými hodnotami emisií oxidu uhličitého, píše ScienceAlert. Dáta z posledných rokov sú podľa neho nanajvýš znepokojujúce.

Problém to nerieši

Redukcia emisií CO2 však nie je liekom na všetko a ako naznačujú dáta NASA, je nutné túto látku z atmosféry dostať. Jej množstvo v atmosfére je totiž najvyššie za posledných 400-tisíc rokov. Tento problém je nutné riešiť čo najskôr a to rôznymi metódami na odoberanie oxidu uhličitého z atmosféry.

Splníme Parížsku dohodu?

Celosvetové emisie zo všetkých zdrojov na tom tiež nie sú najlepšie a predpokladá sa, že v tomto roku dosiahnu 40,6 miliárd ton CO2. To síce nie je rekordne najvyššia hodnota a je kúsok pod hodnotami z roku 2019, avšak pre splnenie Parížskej dohody je celosvetovo znížiť emisie až o 45 % už do roku 2030. To sa začína zdať ako prakticky nemožné bez toho, aby ľudstvo výrzane zmenilo to, ako funguje.

freepik

Ľudstvo rozdelené do sfér vplyvu, rozdelené vojnami a po moci bažiacimi vládami sa proti klimatickej zmene zomknúť nedokáže. Naďalej je prevažne ignorovaným problémom aj to, že indivíduá produkujúce najviac emisií, teda celebrity či miliardári, si často podiel viny nepriznávajú. Na svoje emisie nedáva pozor ani množstvo veľkých spoločností a vina je vrhnutá na bežného človeka.

Vedci tvrdia, že aby sme si zachovali šancu 50 % na udržanie globálneho otepľovania do 1,5 °C, môžeme vyprodukovať ešte maximálne 380 miliárd ton CO2. Keďže však každoročne vyprodukujeme približne 40 miliárd ton CO2, prekročiť tento limit neprekoná dlho. Nie je navyše isté, ako rýchlo po jeho prekonaní sa nám konečne podarí dostať emisie pod kontrolu a na akej závratnej hodnote sa otepľovanie konečne zastaví.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú