Pred pár týždňami sme ťa informovali o radikálnom kroku Applu a Googlu, ktorí vymazali populárnu hru Fortnite zo svojich obchodov, pričom dôvodom boli marže z transakcií v aplikácii, ktoré štúdio Epic Games obchádzalo.

Apple sa podľa Epicu správa monopolisticky, štúdio chce svoje účty späť

Ako informoval portál Engadget, neskôr došlo v prípade Apple dokonca aj k odstráneniu vývojárskeho účtu Epicu a ďalších hier vyvíjaných štúdiom, pričom americký gigant plánoval „vyhodiť“ z obchodu App Store celý Unreal Engine, čo by pocítili aj iný tvorcovia hier. To však sudca v spore zakázal.

Štúdio odštartovalo právne ťaženie proti Apple ešte v polovici augusta, pričom jeho podstatou je ustanovenie App Store do pozície monopolného subjektu na trhu.

Epic sa však najnovšie pokúša získať stratený prístup k obchodu. Od súdu totiž žiada predbežné opatrenie, ktoré by vrátilo vývojárske účty Epicu a hru Fortnite späť do App Store počas protimonopolného konania.

Epic dokonca v tejto žiadosti uvádza, že ak sa Fortnite nevráti do App Store utrpí štúdio „nenávratné škody“. Zároveň varuje ostatných vývojárov pred krokmi amerického giganta, ktorý sa podľa Epicu správa čisto monopolisticky, píše 9To5Mac.

„Dneš žiadame súd, aby zabránil Apple v odvete voči spoločnosti Epic za to, že sa odvážila napadnúť pochybenie giganta po dobu, kým bude pokračovať naše protimonopolné konanie.“

„Vývojári boli až príliš dlho ticho, pretože sa obávajú odvetných opatrení spoločnosti Apple. Tieto posledné kroky dokazujú, že ak napadnete jej monopol, pokúsi sa znižiť váš biznis. Zaviazali sme sa, že že prehovoríme a zabezpečíme konkurencieschopný prístup pre všetkých“, znie vyjadrenie Epicu. 

Americký gigant pritom už viackrát uviedol, že rád privíta Fortnite späť v App Store po tom, čo sa Epic rozhodne dodržiavať pravidlá spoločnosti. Epic to však zásadne, pričom podľa štúdia by vyhovieť takémuto dopytu znamenalo, že si Apple udrží monopol na transakcie v aplikáciách pre iOS.

Kauzu krátko po jej začiatku začali využívať aj niektorí podnikaví predajcovia, ktorí na Ebay či slovenskom Bazoši ponúkajú svoje iPhony s nainštalovaným Fortnite za astronomické sumy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP