Pred týždňom sme boli svedkami radikálneho kroku technologických gigantov Apple a Google, ktorí vymazali populárnu hru Fortnite zo svojich obchodov, pričom dôvodom boli marže z transakcií v aplikácii, ktoré spoločnosť Epic Games obchádzala. Kauzu však najnovšie začali využívať niektorí podnikaví predajcovia, ktorí ponúkajú svoje iPhony s nainštalovaným Fortnite za astronomické sumy, upozornil portál CNET.

Epic obchádzal pravidlá

Apple sa dodržiavaním prísnymi pravidlami pre vývojárov aplikácií v App Store netají, na čo nedávno doplatilo štúdio Epic Games, ktoré stojí za fenoménom menom Fortnite.

Táto hra bola pred týždňom z App Store zmazaná po tom, čo Epic do hry implementoval spôsob nákupu hernej meny skrz vlastný systém obchádzajúci štandardy spoločnosti Apple, ktorá si za transakcie v aplikáciách tretích strán berie 30 % maržu. Epic zaviedol vlastný spôsob monetizácie aj na strane Androidu, kde Google z rovnakého dôvodu stiahol hru z Google Play.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Bazoš

Ponuky sú aj na slovenských bazároch

Situácie sa najskôr chytili podnikaví predajcovia na obchode eBay, ktorí začali predávať používané iPhony s nainštalovanou hrou Fortnite. Predávať používané zariadenia samozrejme nie je nič zlé, no zaujímavé sú ich sumy, ktoré kvôli Fortnite vystrelili do astronomických výšok.

Pár dní na to sa totožné ponuky objavili aj na českých a slovenských bazároch. Na obľúbenom inzertnom portáli Bazoš tak napríklad nájdeš takmer 3 roky starý iPhone X 64 GB s Fortnite, ktorý je dostupný za „lákavých“ 1000 €.

Cena nového modelu pritom v slovenských obchodoch momentálne začína na sume 609 €. Za 799 € však u nás môžeš mať už aj stále aktuálny iPhone 11.

Čo sa inzerátov na platforme eBay týka, tam predajcovia ponúkajú napríklad dvojročný iPhone XS Max s nainštalovaným Fortnite za 1200 dolárov, čo je v prepočte približne 1015 €. Ten ťa u nás momentálne vyjde na 999 €.

Konflikt medzi Apple a Epic Games sa stále stupňuje, pričom štúdio ešte minulý týždeň naštartovalo právne ťaženie proti Apple, ktorého podstatou je ustanovenie App Store do pozície monopolného subjektu na trhu.

V pondelok však Apple pohrozil Epicu, že zablokuje všetky vývojárske účty spoločnosti na App Store do 28. augusta, čo vyústilo v ďalšiu žalobu od štúdia s cieľom tomu zabrániť, píše MacRumors. Americký gigant však uviedol, že nemá v úmysle urobiť pre Epic výnimku.

Podľa Applu sa Fortnite môže pokojne vrátiť do App Store ihneď po tom, čo sa Epic rozhodne dodržiavať pravidlá spoločnosti pre aplikácie v obchode. Jediným „víťazom“ tohto súboja sú však zatiaľ práve predajcovia iPhonov s nainštalovaným Fortnite, ktorých cena práve dosiahla historické maximum.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom