Fortnite je fenomén, ktorý sa radí medzi najhranejšie počiny posledných rokov. Za posledné mesiace sa dostala na všetky platformy a výnimkou nebol ani App Store. Tam ho však samotný Apple v uplynulých hodinách zmazal a v závese rovnako učinil aj Google, píše The Verge.

Dôvodom takéhoto rozhodnutia je obchádzanie dohody, ktorú má každý vývojár uverejňujúci svoje aplikácie v App Store striktne dodržiavať. Apple si totiž z každej transakcie v rámci aplikácií tretích strán berie 30 % maržu, ktorú Epic v prípade novej aktualizácie Fortnite obišiel.

Nenechaj si ujsť
Nová aktualizácia Red Dead Online pridala lietajúce kone, horiace vozy a z neba padajú aligátory

Používatelia siahli po lacnejšej alternatíve, kedy však obchádzali App Store

Epic v novej verzii implementoval spôsob nákupu hernej meny skrz vlastný systém obchádzajúci štandardy Apple. Keďže nemusel platiť tretinovú daň, účtoval si nižšie ceny pri rovnakom množstve, čo je samozrejme v rozpore s pravidlami App Store.

Epic zaviedol vlastný spôsob monetizácie aj na strane Androidu, kde Google z rovnakého dôvodu stiahol hru z Google Play. V tomto prípade však existuje hneď niekoľko alternatív, ako danú hru dostať do zariadenia. Najrozumnejšou možnosťou je inštalácia aplikácie priamo z oficiálnej stránky Epicu alebo využitie hneď niekoľkých alternatívnych obchodov s aplikáciami.

Reakciu Epicu v tejto kauze na seba nenechala dlho čakať. Spoločnosť naštartovala právne ťaženie proti Apple, ktorého podstatou je ustanovenie App Store do pozície monopolného subjektu na trhu.

Zaujímavejšou reakciou je však video s názvom Nineteen Eighty-Fortnite, ktoré zosmiešňuje ikonickú reklamu 1984. Tá v dobe svojho vzniku figurovala ako nesmierne drzý odkaz Apple obrovským korporátom, ktorí sa snažili zmonopolizovať trh.

Epic tak nastavuje zrkadlo Apple presne tak, ako to on urobil pred viac ako 35 rokmi. Za použitia jeho vlastnej myšlienky. V dobe písania článku obe verzie Fortnite, ako pre Android tak aj pre iOS, fungujú aj naďalej. Hry si však musel mať nainštalované už pred ich zmazaním. Epic s oboma spoločnosťami komunikuje, a tak je možné, že sa Fortnite v dohľadnej dobe vráti späť na spomenuté platformy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom