Spoločnosť Beoing v rámci svojho vesmírneho projektu Commercial Crew Development (CCDev) úspešne vyslala kozmickú loď Starliner do vesmíru. Po neúspešnom dokovacom manévri k stanici ISS sa ale vracia späť na Zem.

Po úspechu sa dostavil neúspech. Aj takto by sme mohli popísať krátku vesmírnu cestu kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing. Tú v rámci projektu Commercial Crew Development (CCDev) spoločnosť úspešne vyslala do vesmíru na chrbáte rakety Atlas V presne 20. decembra. Ako však informuje portál Universe Today, nešťastná nehoda zabránila kapsule lodi úspešne previesť dokovací manéver k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Tento neúspech môže posunúť plánovaný let s posádkou až do budúceho leta

Manéver kapsuly bol plánovaný naprieč trajektóriou smerom k stanici ISS, ku ktorej sa mala v sobotu 21. decembra pripojiť. Prvé posudky od NASA a Boeingu naznačili, že nesprávne nastavená časovacia funkcia zabránila spusteniu motorov v správny čas. Akonáhle sa motory spustili, smerom k stanici ISS spálili viac paliva ako sa očakávalo. K stretnutiu so stanicou tak nakoniec vôbec nedošlo.

Pozemné riadiace jednotky nemohli iniciovať zážih motorov, pretože v kritickom čase bola kozmická loď krátko medzi dvoma ďalšími satelitmi a nebola tak schopná prijímať signály zo zeme. NASA tvrdí, že ak by bola posádka na palube, bola by úplne v poriadku a bezpečne by sa vrátila na Zem. Administrátor NASA Jim Bridenstine si ale nie je istý, či tento neúspech znamená, že pred prípadným letom s posádkou bude pravdepodobne potrebný ešte jeden skúšobný let bez posádky.

Bridenstine zároveň dodal, že pokiaľ by bola posádka na palube, mohla by prevziať riadenie a problém so skorým zážihom motorov eliminovať. Kapsula by sa tak určite úspešne dostala k ISS. V súčasnosti je Starliner na stabilnej obežnej dráhe a v nedeľu 22. decembra sa vráti späť na Zem. Hoci sa Starliner nepripojil k stanici ISS, NASA tvrdí, že vypustenie rakety a skúšobný let boli napriek tomu úspešné.

Boeing zvádza priamy súboj so SpaceX

Boeing v spolupráci s agentúrou NASA súťaží so SpaceX o to, kto prvý prinesie americkú posádku k stanici ISS od odchodu raketoplánu Space Shuttle do dôchodku. Od júla 2011 tak cestujú americkí astronauti k stanici ISS na palube ruskej kozmickej lodi Sojuz. Každý takýto let stojí NASA viac ako 86 miliónov dolárov.

Spoločnosť SpaceX mala k pomyselnému víťazstvu bližšie, kým kozmická loď Crew Dragon neexplodovala 20. apríla 2019 počas skúšobného štartu. Hoci v prípade Boeingu sa nič podobné zatiaľ nestalo, SpaceX už má s loďou Crew Dragon úspešný test dokovacieho manévru k stanici ISS za sebou. Neúspešné lety sú ale pravý dôvod testov a bude veľmi zaujímavé sledovať, ktorá spoločnosť vyrieši svoje problémy ako prvá a konečne dostane americkú posádku k stanici ISS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom