Okolo našej planéty už čoskoro preletí asteroid, ktorý svojimi rozmermi naháňa skutočnú hrôzu. Ako informuje portál LiveScience, objekt o veľkosti mrakodrapu len tesne minie Zem. Preletí vo vzdialenosti okolo 174 000 km a bude možné ho pozorovať. Nie je dokonca vylúčené, že ho uvidíme aj bez veľkých ďalekohľadov.

Objavili ho na poslednú chvíľu

Astronómovia sa v poslednej dobe v detekcii asteroidov tesne pred tým, než sa dostanú k Zemi či do nej priamo narazia, poriadne zlepšili. Asteroid 2023 DZ2 však po prvý raz spozorovali len 27. februára a už zajtra, 25. marca, preletí okolo našej planéty vo vzdialenosti v prepočte 0,00117 AU (1 AU je vzialenosť zeme od Slnka). Vzdialenosť Mesiaca od našej planéty je až 384 400 km, spomínaných 174 000 km je skutočná „tesnotka“, vyplýva z dát Laboratória prúdového pohonu (JPL).

Počas prvého pozorovania sa tento asteroid nachádzal vo vzdialenosti 16 miliónov kilometrov a podľa portálu EarthSky sa zatiaľ nepodarilo definitívne určiť jeho veľkosť. Podľa doterajších pozorovaní sa však pohybuje medzi 43 a 95 metrami, čo je viac než dostatok na to, aby pri náraze napáchal poriadne škody. Objekt, ktorý v roku 2013 spôsobil incident nad ruským Čeľjabinskom, meral len 20 metrov.

V tomto prípade sa ale ľudstvo nemá čoho báť, keďže trajektória asteroidu 2023 DZ2 nekrižuje dráhu našej planéty. Najbližšie k Zemi sa dostane zajtra o 20:51.

Vieme sa aj brániť

V prípade, že by asteroid predsa len mieril priamo na Zem, ľudstvo má v zálohe aspoň jednu nesmierne dôležitú zbraň. Vďaka najnovším testom ho dokážeme odkloniť, avšak len v prípade, že na prípravu budeme mať pár rokov. V opačnom prípade nie je vylúčený ani priamy zásah rizikového objektu pomocou výbušnín.

K Zemi sa priblíži znovu

Kvôli obežnej dráhe tohto asteroidu sa nejedná o posledný blízky kontakt našej planéty s týmto objektom. Ďalšie priblíženie k nám vykoná 27. marca roku 2026 a podľa pôvodných analýz dokonca existovalo riziko, že dôjde k zrážke. Presnejšie výpočty však priniesli o čosi potešujúcejšie výsledky a zrážky s týmto asteroidom sa ľudstvo báť nemusí ani pri ďalšom prelete, ktorého presná vzdialenosť však ostáva otázna – má sa ale pohybovať na úrovni miliónov kilometrov.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Počas svojho preletu bude pozorovanie z nášho územia prakticky nemožné, keďže sa bude 2023 DZ2 nachádzať pod horizontom. S pomocou menších ďalekohľadov je ale možné, pri vhodných atmosférických podmienkach, pozorovať jeho približovanie už dnes v noci.

Nachádzať sa má neďaleko hviezdokopy Jasličky, v súhvezdí Raka a dosiahne magnitúdu 12, vďaka čomu bude z nášho pohľadu dokonca jasnejší, než niektoré okolité hviezdy. Rozpoznávacím znakom je aj jeho pohyb naprieč oblohou, ktorý bude pozorovateľný vďaka jeho malej vzdialenosti a vysokej rýchlosti až 28 000 km/h.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú