Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovné spojenie „planetárna obrana“ sa v minulosti skloňoval skôr v spojitosti so sci-fi filmami, v ktorej sa ľudstvo snažilo zachrániť Zem pred asteroidom alebo inou hrozbou z vesmíru. Ako sa ale ukázalo, ľudstvo dokáže odkloniť asteroid aj v reálnom svete a to prekvapivo efektívne.

Asteroid Didymos sa podarilo odkloniť jednoduchým spôsobom – narazila doň sonda. Ľudstvo má však k dispozícii oveľa viac metód, ktoré zatiaľ neodskúšalo a môžu sa dokonca ukázať ako oveľa efektívnejšie, rýchlejšie či bezpečnejšie.

Tam to len začína

Odklonením asteroidu Didymos snahy ľudstva o vybudovanie účinnej planetárny obrany len začali a očakávame množstvo projektov, ktoré túto oblasť posunú vpred a to na úplne novú úroveň. NASA plánuje v spolupráci s Laboratóriom prúdového pohonu (JPL) vyniesť do vesmíru infračervený teleskop NEO Surveyor – vôbec prvý teleskop dedikovaný planetárnej obrane.

ASI/NASA

Jedná sa o nástupcu misie NEOWISE, avšak tentoraz sa stane primárnou úlohou hľadanie a monitorovanie asteroidov v okolí Zeme a umožnenie včasného varovania pred prípadnou kolíziou, aby sa ľudstvo mohlo pripraviť a potenciálnu hrozbu odkloniť alebo zneškodniť iným spôsobom. Ľudstvo síce takéto objekty monitoruje, avšak nemá vesmírny teleskop určený špeciálne pre túto činnosť.

NEO Surveyor si ale na svoju prevádzke ešte počká, keďže je jeho štart naplánovaný až na rok 2028 a jeho následná misia potrvá najmenej 12 rokov. Teleskop odborníci navrhovali už od roku 2006, avšak narážal na problémy s financiami a nedokázal zvíťaziť v boji o investícia proti iným projektom, ktoré sa planetárnej obrany netýkali.

Využijeme jadrové strely?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú